Konkurent Tesly Faraday Future získal investici ve výši 2 miliard dolarů za téměř poloviční podíl

faraday
0Zobrazit komentáře

Kdysi jeden z nejnadějnějších konkurentů Tesly na poli elektromobilů, americký startup Faraday Future, ve kterém pracuje i český designer Otto Fabri, se již dlouhodobě potýká s finančními problémy, jenž má řešit nejnovější investice. Startup totiž oznámil vstup nového investora, který do něj vloží 2 miliardy dolarů, respektive 45 miliard korun.

V druhé polovině minulého roku Faraday Future, který má vydat svůj první produkční model s názvem FF 91, začaly postupně docházet peníze a tak se dohodl s čínskou společností Season Smart Limited na postupném proinvestování 2 miliard dolarů, ze kterých firma ke konci roku zaplatila 800 milionů. Nový investor, Evergrande Health, se ovšem rozhodl firmu vyplatit zhruba 860 miliony dolary a navíc proinvestovat i zbývajících 600 milionů dolarů v průběhu příštího roku a 600 milionů o rok později.

influencer

Přečtěte si takéPohled do prostředí instagramových influencerů, kteří žádají pobyty v luxusních hotelech zdarmaPohled do prostředí instagramových influencerů, kteří žádají pobyty v luxusních hotelech zdarma

Díky tomu má Evergrande Health získat ve Faraday Future 45% podíl. Dalších 33 procent patří předchozím investorům a zbývajících 22 procent má rozděleno zhruba 1000 zaměstnanců startupu v rámci motivační složky. Peníze by tak měly opět pomoci startupu s dalším vývojem a finální produkční verzí modelu FF 91, který slibuje 3 elektrické motory s výkonem 1050 koní, zrychlením z nuly na 100 kilometrů za hodinu během 2,4 vteřin a dojezd 482 kilometrů na jedno nabití.

ff91-2

Zda se ovšem Faraday Future opravdu podaří již několikrát odložené vydání elektromobilu a spoustu dalších cílů splnit, je velkou neznámou. V minulém roce totiž startup opustil veškeré plány na výstavbu vlastní miliardové továrny a překročil k levnější variantě, která zvládne pouze omezenou produkci.

ff91

FOTO: Faraday Future

Známý americký hudebník Jay-Z otevírá v Silicon Valley svůj vlastní investiční fond

Filip HouskaFilip Houska

7010109229_b9daf01656_o
0Zobrazit komentáře

Není výjimkou, že se hudební interpreti, často pak rappeři, snaží během své kariéry angažovat také na poli investic. Typickým příkladem může být například Snoop Dogg, který investoval do platforem jako Robinhood či Reddit, založil vlastní startup a spustil investiční fond pro financování projektů se zaměřením na marihuanu. A právě myšlenka na založení investičního fondu nově zaujala i Shawna Cartera, kterého veřejnost zná pod pseudonymem Jay-Z.

Jay-Z, který je hudebními kritiky považován za jednoho z nejvlivnějších rapperů všech dob, s odhadovaným čistým jměním okolo 900 milionů dolarů, spouští vlastní venture kapitálový fond s názvem Marcy Venture Partners. V něm vedle Cartera působí i ředitel fondu Walden Venture Capital Larry Marcus a Jay Brown, prezident zábavní společnosti Roc Nation, kterou Jay-Z před deseti lety založil.

apple-macbookpro-3

Přečtěte si takéApple uznal svoji chybu a nově umožňuje bezplatnou výměnu vadných klávesnic MacBookůApple uznal svoji chybu a nově umožňuje bezplatnou výměnu vadných klávesnic MacBooků

Zatím není zřejmé, na jaké startupy se bude nový fond specializovat. Rozsah může být poměrně široký, a to zejména proto, že samotný Jay-Z v minulosti investoval do projektů z různých oborů. Za zmínku stojí hlavně Uber, do něhož rapper v rámci Series B v roce 2011, kdy měla tato přepravní služba hodnotu „jen“ 300 milionů dolarů (nyní okolo 72 miliard dolarů) investoval neznámou částku, která narostla na bezmála 200násobek.

jayz

the-chainsmokers

Přečtěte si takéJedni z nejlépe placených DJů mají i miliardový startupový fondPřes den byznys, v noci hudba. Jedni z nejlépe placených DJů světa mají i miliardový startupový fond

Vedle Uberu se podílel i na investicích do letecké platformy JetSmarter či kosmetického startupu Julep. Co se týče partnera Marcuse, ten má ve svém osobním portfoliu také zajímavé investice. Jmenovitě například do hudební služby Pandora, streamovací platformy Netflix a rozpoznávače skladeb SoundHoud, a to v době, kdy tyto projekty teprve začínaly.

Foto: kris krüg (Flickr); Joella Marano (Flickr)