Kousek Japonska v Liberci. Oblastní galerie představuje tvorbu legendárního tvůrce Kódžiho Jamamury

Severočeské město bylo v uplynulých dnech dějištěm festivalu animovaných filmů Anifilm. V rámci něj se otevřela výstava významného japonského tvůrce.

galerie-liberec-nahled

Foto: Oblastní galerie Liberec

Oblastní galerie Liberec

0Zobrazit komentáře

Oblastní galerie Liberec, pátá největší galerie v České republice, která se nachází v impozantních prostorách bývalých městských lázní, zahájila 2. května výstavu Čtyři oka mžiky, na které představuje tvorbu legendárního tvůrce Kódžiho Jamamury. Ten v současnosti patří mezi nejvýznamnější osobnosti japonské animátorské tvorby. V galerii je k vidění přes čtyřicet kreseb a ilustrací z jeho čtyř animovaných filmů. Přehlídka snové japonské tvorby poběží do 4. července.

Na začátku letošního dubna představila Oblastní galerie Liberec nového ředitele, Filipa Suchomela, uznávaného historika umění, japanologa a pedagoga. Se svým příchodem uvedl, že chce z galerie udělat kulturní, sociální a intelektuální centrum pro město, kraj i širší příhraniční region. A na svou japanologickou linku navazuje hned první mezinárodní výstavou Kódžiho Jamamury.

Jamamura se narodil v japonské Nagoji a absolvoval katedru malby na Akademii umění a designu v Tokiu. Působil v různých animačních studiích, kde se věnoval spíše komerční tvorbě, na začátku devadesátých let se ale rozhodl společně s manželkou založit studio Yamamura Animation. Pod jeho taktovkou tak postupně vznikly snímky Venkovský lékař, Muybridgeovy provázky, Mnoho severů a Hora hlava.

vystava-2

Foto: Oblastní galerie Liberec / Kōji Yamamura

Ilustrace z filmu Muybridgeovy provázky

Poslední jmenovaný snímek byl v roce 2002 nominován jako první japonský krátký film na Oscara v kategorii nejlepší krátký animovaný film. Film Venkovský lékař vytvořený na motivy stejnojmenné povídky Franze Kafky získal v roce 2008 hlavní cenu na festivalu animovaných filmů v kanadské Ottawě. Byla mu také udělena řada ocenění za přínos k rozvoji japonské kultury a jeho dílo bylo prezentováno po celém světě na více než sto samostatných výstavách.

V Liberci si mohou návštěvníci výstavy Čtyři oka mžiky prohlédnout přes čtyřicet originálních kreseb a ilustrací ze čtyř jmenovaných filmů z let 2001 až 2021. Budou se tak moci přenést do zvláštního snového světa, který Jamamura dokáže prostřednictvím své obrazotvornosti vytvořit. Zároveň mohou prozkoumat, že i přes rozdíly v pojetí jednotlivých filmů má Jamamurova tvorba zřetelný rukopis.

Výstava byla zahájena v rámci festivalu animovaných filmů Anifilm, který v Liberci probíhal letos počtvrté. K vidění byly desítky projekcí animovaných filmů a klipů, jejichž těžištěm byla letos právě japonská animace. Pořadatelé festivalu chtěli představit její různé podoby: archivní, alternativní a nezávislé i kultovní.

V rámci projekcí tak bylo kromě Jamamurových filmů možné zhlédnout i první pokusy v japonské animaci v pásmu Průkopníci, například od předválečného japonského amatérského animátora Šigedžiho Ogina, nebo experimentální počiny ze sedmdesátých let, za kterými stojí „otec mangy“ Osamu Tezuka a nejvýznamnější osobnost japonské loutkové animace Kihačiró Kawamoto. Nechyběly ani klasiky v podobě filmů od animátora a režiséra Hajaoha Mijazakiho.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym