Kryptogiganti Binance a Coinbase pod tlakem. Proč je v USA žalují a jakou roli v tom hrají citrusy?
Kryptosvět se zase trochu otřásl, když si americké úřady vyšláply na jeho největší hráče. Analytik Petr Hotovec ze SoftVision vysvětluje, oč běží.
Changpeng Zhao z Binance a Brian Armstrong z Coinbase
Minulý týden se objevily dvě veledůležité žaloby, které zcela zamávaly trhem s kryptoměnami. Podal je americký úřad pro dohled nad trhem s cennými papíry, Securities and Exchange Commission (SEC). První žalobu směřoval vůči burze Binance, jejímu zakladateli Changpengu Zhaovi, jemuž se přezdívá CZ, a dalším propojeným entitám, druhou pak vůči burze Coinbase. Spekulace o tom, že SEC chystá podobné kroky vůči Binance a Coinbase se však množily již od počátku roku, pro mnoho z nás to tedy nebylo žádné překvapení.
Není to navíc první zásah, který SEC v kryptoměnovém prostředí podnikl. V prostoru je aktivní již od předchozího býčího cyklu, který kulminoval v roce 2018. Pojďme se proto podívat, o co v žalobách jde a proč se k nim SEC nyní uchýlil.
Co je SEC?
SEC je nezávislý úřad vzniklý v období velké deprese na základě zákona Securities Exchange Act, upravujícího obchodování s cennými papíry. Primárním úkolem SEC je tedy zajistit, aby nedocházelo k tržním manipulacím při obchodování s cennými papíry (securities), k čemuž úřadu slouží pravomoc dohledu nad burzami cenných papírů a aktéry působícími na těchto burzách (zejména brokeři, dealeři a clearing agenti).
Zároveň dohlíží nad dodržováním pravidel týkajících se cenných papírů a v případě, že zjistí porušení těchto pravidel, může iniciovat občanskou nebo správní žalobu, ve kterých může po provinilcích požadovat zákaz činnosti, pokutu, náhradu škod a zisku, který z porušení pravidel měli.
Právě divize Enforcement, která má v rámci SEC za úkol monitorovat a případně žalovat porušování pravidel týkajících se cenných papírů, převyšuje jak rozpočtově, tak personálně ostatní divize SEC. K jejímu masivnímu růstu došlo zejména po světové finanční krizi z roku 2007. To ostatně krásně ukazuje, jak regulace a dohled funguje – většinou přichází až poté, co došlo k problémům, na které měl příslušný orgán dohlížet a předcházet jim.
Samotný SEC byl založený zákonem z roku 1934, tedy v době probíhající Velké deprese, největší ekonomické krize v moderních dějinách, která otřásla nejen americkou, ale i světovou ekonomikou a způsobila problémy, ze kterých se svět téměř dvě desítky let nevzpamatoval.
Americké zákonodárce tehdy napadlo, že by bylo dobré vytvořit systém pravidel, který by zamezil nabízení rizikových finančních produktů veřejnosti a cenové manipulaci. Po roce 2008, kdy došlo k rozšíření divize Enforcement, šlo opět o reakci na velkou finanční krizi.
Mnozí jistě vzpomenou, že tehdejší krize byla způsobena hypotečními zástavními listy (mortgage backed securities), které se tvářily, že obsahují výrazně méně rizikový dluh a kvalitnější zástavu, než byla skutečnost, což bylo velice dobře ukázáno ve filmu Big Short (Sázka na nejistotu).
Na vydávání těchto instrumentů měl dohlížet SEC, mnozí tedy byly pohoršeni nad tím, že v rámci dohledu nad vydáváním a obchodováním tohoto instrumentu mnoho nezmohl. Reakce státu byla taková, že tomuto úřadu zvýšil financování a umožnil mu agresivnější přístup v dohledu a vymáhání regulace. Bohužel opět s křížkem po funuse.
Nejinak je tomu nyní, v roce 2023, tedy po roce 2022, kdy svět kryptoměn zažil pády velkých burz, hedge fondů, lendingových platforem a na povrch vyplynuly informace o rozsáhlých tržních manipulacích, podvodných schématech, obelhávání investorů a o mnohém dalším. Opět se množí hlas, proč regulátor nezasáhl – zejména pád FTX byl poslední kapkou. SEC nyní pro zachování tváře a důvěry veřejnosti přistoupil k razantnější akci. Pozdě, ale přece.
Howeyho test
Nejedná se však o první střet SEC se světem kryptoměn, již v roce 2020 podal úřad žalobu na vydavatele kryptoměny Ripple (XRP), společnost Ripple a jejich zakladatele Brada Garlinghouse a Chrise Larsena za vydávání kryptoměny XRP bez toho, aby se před tím registrovali u SEC (unregistered securities offering). Stejně jako nyní SEC pro posouzení, zda se v případě tokenu XRP jedná, nebo nejedná o cenný papír, použil Howeyho test.
O co se v případě slavného Howeyho testu jedná? K rozhodnutí o tom, zda lze konkrétní token zařadit do kategorie investičního kontraktu (kategorie cenného papíru, na který dopadají pravidla cenných papírů), slouží metodologie vypracovaná Nejvyšším soudem Spojených Států v kauze SEC v. W. J. Howey Co. z roku 1946.