Kryptosvětem otřásla další velká insolvence. Bitcoin po zamrznutí ale znovu ožil a odrazil se ode dna
Genesis obchoduje s digitálními aktivy a je další z řady kryptofirem, které se dostaly do problémů. Za pozornost stojí i její struktura věřitelů.
Z nového roku uplynul teprve měsíc, ale ve světě kryptoměn se opět dějí divy. Bitcoin si od začátku roku připsal přes 40 procent a vyrostl dokonce více než ethereum, které od začátku roku připsalo přes 35 procent. Bitcoin se drží významně nad hodnotou 20 tisíc dolarů, a to navzdory negativním zprávám z kryptoměnového prostředí, které se v minulých týdnech objevovaly. Podívejme se proto na to, co se s bitcoinem po novém roce stalo a jak s tím (ne)souvisí další velké otřesy, které v kryptosvětě vyvolaly problémy společnosti Genesis, která obchoduje s digitálními aktivy.
Lokální bitcoinové dno
Po listopadovém propadu celého kryptoměnového trhu v souvislosti s pádem kryptoměnové burzy FTX a po prosinci, kdy se trh nehýbal a vynechal dokonce pověstnou Santa Claus rally, bylo jen otázkou času, kdy se trh opět významně pohne jedním nebo druhým směrem. Od 17. prosince do 7. ledna jsme mohli pozorovat, že se bitcoin hýbal v rozmezí 16 400 a 17 000 dolarů.
Malé cenové pohyby, které byly pro bitcoin až netypické (trh se v podstatě vůbec nehýbal), byly spojené i s postupně upadajícím objemem zobchodovaného množství, které na spotových trzích podle serveru CoinMarketCap spadlo hluboko pod 20 miliard dolarů denně. Pro srovnání: ještě před pádem FTX se bitcoinů běžně zobchodovalo denně za zhruba 40 miliard dolarů.
Klesající objemy obchodování zrcadlily fakt, že zájem veřejnosti o nákup či prodej bitcoinů zcela ochabl a trh doslova zamrzl. Když obchodníci zmizí z trhu, citelně se sníží objemy obchodování a trh nevykazuje žádnou aktivitu, pak stačí ke srovnatelnému pohybu ceny výrazně menší kapitál než v období vysokých objemů.
Zjednodušeně řečeno, cena bitcoinu roste, když jsou na trhu kupující více agresivní než prodávající, které následně přetlačí a posunou rovnovážnou cenu výše. Když chce více lidí za určitou cenu nakupovat než prodávat, všichni prodávající za danou cenu prodají a další zájemci o koupi musí poptávkovou cenu zvýšit, aby se střetla s nabídkovou cenou prodávajících, kteří za původní cenu nebyli ochotni prodat.
Zpětně lze tvrdit, že když 8. ledna prorazila cena bitcoinu hranici 17 000 dolarů, většina hráčů uvěřila, že bitcoin dále poroste, a zvedl se zájem o obchodování (9. ledna byl objem obchodování na dvojnásobku z předešlého dne). Bitcoin prožil několikadenní rally v důsledku toho, že v tomto cenovém pásmu nebylo mnoho lidí ochotno prodat, jelikož se tam cena pohybovala několik týdnů, a kdo chtěl, tak již prodal.
Dnes už můžeme říci, že listopadových 15 600 dolarů za bitcoin bylo lokálním dnem, kolem kterého se nejpopulárnější kryptoměna dva měsíce plácala. V lednu už všichni, kdo chtěli v panice prodat, prodali, skeptici si otevřeli short a zaplnili sociální sítě zprávami o tom, že bitcoin je mrtvola a zvěstovali pád Tetheru. A trh je opět překvapil.
Akciové oživení
Kryptoměny přitom nejsou jediné, které do nového roku vykročily pravou nohou. Americké akciové indexy rovněž posilovaly. Největší akciový index S&P 500 připsal od počátku roku přes osm procent, technologický index NASDAQ pak už dokonce patnáct procent. Je otázkou, co za tímto růstem stojí – zda očekávání slábnoucí inflace a zbrzdění růstu úrokových sazeb, vidina jen mírné ekonomické recese nebo snad jen posunutá „Christmas rally“.