Lékárenská Pilulka za první půlrok klesla, propad očekává i za celý rok. Akcie jsou na historickém minimu
Během prvních šesti měsíců Pilulka utržila 1,1 miliardy, o patnáct procent méně než loni. Letos se zaměřuje na konsolidaci s cílem vykázat zisk.
Zatímco ještě v loňském roce se lékárenská skupina Pilulka chlubila, že dokáže navzdory obecnému propadu trhu růst, letos se již situace obrátila a ve svých hospodářských výsledcích klesá. Poté, co se jí začátkem léta nepovedl druhý úpis akcií na burze, v němž od investorů získala třetinu původně požadovaného objemu peněz, si skupina naordinovala konsolidační balíček. I vzhledem k tomu se její akcie nyní obchodují za historicky nejnižší cenu.
Tržby celé skupiny Pilulka, která kromě domácího Česka působí také na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a Rumunsku, kde ale v rámci konsolidace ukončuje svůj provoz, dosáhly během prvního pololetí letoška 1,1 miliardy korun, dalších 500 milionů k tomu pak přidaly partnerské lékárny. Ve stejném období loni šlo o 1,3 miliardy bez franšízových lékáren, což znamená pokles o přibližně patnáct procent.
Ukazatel zisku před zdaněním, úroky a odpisy EBITDA za prvních šest měsíců v roce dosáhl záporných 35 milionů. Pilulka tuto ztrátu vysvětluje především makroekonomickými faktory, kdy samotný trh e-commerce od začátku roku pořád klesá, a také ukončením spolupráce s poskytovatelem benefitních programů (Benefit Management).
„I s ohledem na daňové změny v následujících letech jsme se rozhodli snížit váhu benefitních zákazníků na našich prodejích. Dnes se jejich podíl pohybuje přibližně okolo patnácti procent,“ doplňuje Petr Kasa, jeden ze zakladatelů a největších podílníků Pilulky. Firma devadesát procent svých tržeb realizuje na hlavních trzích v Česku a na Slovensku, na ty se chce zaměřovat i nadále.
Historicky nejnižší cena akcií
Akcie Pilulky se přitom aktuálně obchodují na absolutním minimu od jejího vstupu na parket Start pražské Burzy cenných papírů na podzim roku 2020. Aktuální cena je na úrovni 370 korun, při úvodním úpisu byla ve výši přibližně 420 korun a maxima kolem hranice 1 800 korun dosahovala začátkem roku 2022, od té doby v podstatě klesá.
Před letními prázdninami pak Pilulka upisovala své akcie již podruhé. Původně očekávala, že od investorů získá přibližně čtvrt miliardy korun, nakonec to bylo jen 67 milionů. „Investoři společnosti dali jasně najevo, že nechtějí investovat v současné makroekonomické situaci do růstu, ale chtějí vidět Pilulku v provozním zisku,“ píše v tiskové zprávě.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPo nezdařilém úpisu pak Pilulka představila konsolidační balíček, který zahrnoval ukončení provozu v Rumunsku i propuštění desítek zaměstnanců z centrály v Praze a Bratislavě. Do konce roku tak chce uspořit více než deset milionů korun. „V roce 2024 očekáváme, že transformační kroky budou mít pozitivní dopad na profitabilitu již v řádu desítek milionů korun,“ doplňuje finanční ředitel skupiny Tomáš Hospůdka.
Pilulka očekává, že celkové tržby za letošní rok dosáhnou 2,2 miliardy korun. Loni jejich výše dosáhla 2,465 miliardy s meziročním růstem o šest procent a zařazuje se tak mezi vůbec největší e-shopy v zemi. Čistou ztrátu přitom meziročně navýšila z 26 milionů korun na loňských 65 milionů. Ukazatel EBITDA dosáhl v minulém roce záporných 800 tisíc korun.
„V roce 2024 se Pilulka plánuje soustředit především na provozní efektivitu a profitabilitu, která by měla být podpořena postupným oživením maloobchodu, očekávaným snížením inflace a růstem reálných mezd,“ věří Kasa.