Lidé teď budou z krypta stahovat peníze, doba nákupů a růstu ale zase přijde. Stejně jako dřív
Ben Usinger z kryptoburzy BitMEX popisuje, jak platforma reagovala na krach konkurenta FTX, jak chrání vklady svých klientů i co se bude dít dál.
Krach burzy FTX, jejíž zakladatel Sam Bankman-Fried se v podstatě přes noc proměnil ze spasitele krypta v jeho hrobaře, vyslal ledové vlny do celého oboru. Bitcoin se nyní obchoduje za 16 tisíc dolarů, tedy na hodnotách jako před dvěma lety, a obecně ochabla poptávka investorů. Přesto není důvod k panice. Jak upozorňuje ve svém komentáři Ben Usinger z kryptoměnové burzy BitMEX, takové okamžiky celé odvětví posouvají „k větší odolnosti, stabilitě a dlouhodobě lepším a bezpečnějším uživatelským zkušenostem.“
Ledaskomu se to nemusí zdát, ale velké výkyvy a propady ke kryptoměnám patří. Nynější vlna, která probíhá v podstatě celý rok 2022, je v historii bitcoinu už minimálně čtvrtá. Krach burzy FTX je ale nepochybně nejvýraznějším jednotlivým otřesem za posledních několik let. Automaticky se proto vyrojila spousta otázek, jak fungují další kryptoburzy a jak jsou odolné. Ben Usinger, komunitní a BMEX manažer burzy BitMEX, ve svém textu právě na takové otázky odpovídá.
***
Často dostávám otázky, jak to vypadalo u nás, když padalo FTX, co očekáváme, že se bude dít dál, a jak jsme my, respektive naši klienti chráněni. Tedy… Zaznamenali jsme výrazný nárůst počtu nových i vracejících se uživatelů. Pokud jde o obchodní aktivity, v krátkodobém horizontu očekávám stažení kapitálu od investorů, což povede k méně intenzivním aktivitám na burzách. Většina lidí teď prostě čeká, až se usadí prach, než se vrátí k jakýmkoli větším obchodním činnostem.
Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se příležitosti vrátí a uvidíme opět rostoucí trend u obchodních aktivit. Není to poprvé ani naposled, co jsme svědky velkých výkyvů na trhu. S každou z těchto událostí se naše odvětví posouvá k větší odolnosti, stabilitě a dlouhodobě lepším a bezpečnějším uživatelským zkušenostem. Se zvýšenou pozorností věnovanou kryptoodvětví po celém světě bude sílit i tlak na větší transparentnost a odolnost.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTransparentnost a odolnost ale musí vycházet ze samotného odvětví – když budou autentické, budou i uvěřitelné a funkční. Z naší strany jsme tuto iniciativu podpořili zveřejněním metodiky a nástroje s otevřeným zdrojovým kódem, které burzám pomohou prokázat jejich rezervy a závazky.
Když jsme u té transparentnosti, tak je na místě se vyjádřit i k tomu, že v souvislosti s pádem FTX se znovu na přetřes dostala Solana, kterou jsme nedávno zařadili do našeho portfolia. Situaci kolem ní sledujeme a posuzujeme dostupnost všech kryptoměn, které nabízíme k obchodování, vkladu a výběru, abychom uživatelům zajistili přístup k finančním prostředkům. V tomto ohledu prochází Solana stejnými procesy jako všechny ostatní měny.
Chceme ale být důkazem, že krypto se nezastavilo, jak by to někdy ze zpravodajství o FTX mohlo vypadat. Před pár dny jsme proto spustili vlastní užitkový token BMEX. Dlouho jsme na to čekali a plánovali, nicméně načasování bylo některými pozorovateli na současném trhu vnímáno jako odvážný krok. Jsme ale velmi spokojeni. BMEX se zaměřuje na zlepšení uživatelských zkušeností na naší platformě, podobně jako míle u leteckých společností vylepšují zážitek věrných cestujících. Neprovedli jsme privátní prodej tokenu ani nepoužíváme prostředky BMEX k půjčování nebo financování našich operací.
Kromě BMEX jsme rychle spustili i několik trvalých swapových kontraktů na trendové tokeny kryptoburz. Rychle jsme třeba zareagovali na poptávku trhu a zařadili FTT na platformu, i když byl token k dispozici jen pár dní a musel být stažen z burzy kvůli úpadku subjektů spojených s FTX.
BitMEX byl založen na popelu krachu burzy Mt.Gox – ochrana klientských aktiv vždy byla ústředním bodem všeho, co děláme. Kromě proof-of-reserves nebo proof-of-liabilities existuje mnoho dalších kontrolních a bezpečnostních mechanismů, které používáme a které se ukázaly jako velmi účinné. Ve skutečnosti jsme od roku 2014 neztratili ani jednu minci kvůli technickému vniknutí nebo hackování. Není ani potřeba dodávat, že jsme kryptoburza, a ne obchodní dům. Neděláme tedy žádné půjčky, sázky, obchodování… Nic s prostředky uživatelů v našich peněženkách.
Toto je už trochu odbornější pohled za kulisy, ale neodpustím si ho – pro podepisování výběrových transakcí s bitcoinem používáme přístup rozděleného klíče. Jednotlivé rozdělené klíče jsou šifrovány pomocí Paillierova systému, přičemž část každého šifrovaného klíče je uložena v hardwarovém bezpečnostním modulu (HSM).
Velký důraz klademe na segregaci služeb. Samotný účastník systému nemůže úspěšně podepsat výběr ze systému. Každá transakce vyžaduje více podpisů a interakcí s nepoškozeným HSM, aby byla platná.
Všechny pozice a marže na burze jsou kontrolovány několikrát za minutu. Zůstatky jsou porovnávány se záznamy v řetězci každých deset minut. Programové chyby, vady nebo systémová narušení, která způsobí jakoukoliv neshodu pozic, okamžitě zastaví naši platformu. Sto procent prostředků našich uživatelů – a našeho pojistného fondu – držíme v peněženkách, které máme neustále pod kontrolou.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.