Lidé teď budou z krypta stahovat peníze, doba nákupů a růstu ale zase přijde. Stejně jako dřív

Ben Usinger z kryptoburzy BitMEX popisuje, jak platforma reagovala na krach konkurenta FTX, jak chrání vklady svých klientů i co se bude dít dál.

Pád ceny bitcoinu nadále pokračuje

Krach burzy FTX, jejíž zakladatel Sam Bankman-Fried se v podstatě přes noc proměnil ze spasitele krypta v jeho hrobaře, vyslal ledové vlny do celého oboru. Bitcoin se nyní obchoduje za 16 tisíc dolarů, tedy na hodnotách jako před dvěma lety, a obecně ochabla poptávka investorů. Přesto není důvod k panice. Jak upozorňuje ve svém komentáři Ben Usinger z kryptoměnové burzy BitMEX, takové okamžiky celé odvětví posouvají „k větší odolnosti, stabilitě a dlouhodobě lepším a bezpečnějším uživatelským zkušenostem.“

Ledaskomu se to nemusí zdát, ale velké výkyvy a propady ke kryptoměnám patří. Nynější vlna, která probíhá v podstatě celý rok 2022, je v historii bitcoinu už minimálně čtvrtá. Krach burzy FTX je ale nepochybně nejvýraznějším jednotlivým otřesem za posledních několik let. Automaticky se proto vyrojila spousta otázek, jak fungují další kryptoburzy a jak jsou odolné. Ben Usinger, komunitní a BMEX manažer burzy BitMEX, ve svém textu právě na takové otázky odpovídá.

***

Často dostávám otázky, jak to vypadalo u nás, když padalo FTX, co očekáváme, že se bude dít dál, a jak jsme my, respektive naši klienti chráněni. Tedy… Zaznamenali jsme výrazný nárůst počtu nových i vracejících se uživatelů. Pokud jde o obchodní aktivity, v krátkodobém horizontu očekávám stažení kapitálu od investorů, což povede k méně intenzivním aktivitám na burzách. Většina lidí teď prostě čeká, až se usadí prach, než se vrátí k jakýmkoli větším obchodním činnostem.

Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu se příležitosti vrátí a uvidíme opět rostoucí trend u obchodních aktivit. Není to poprvé ani naposled, co jsme svědky velkých výkyvů na trhu. S každou z těchto událostí se naše odvětví posouvá k větší odolnosti, stabilitě a dlouhodobě lepším a bezpečnějším uživatelským zkušenostem. Se zvýšenou pozorností věnovanou kryptoodvětví po celém světě bude sílit i tlak na větší transparentnost a odolnost.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Transparentnost a odolnost ale musí vycházet ze samotného odvětví – když budou autentické, budou i uvěřitelné a funkční. Z naší strany jsme tuto iniciativu podpořili zveřejněním metodiky a nástroje s otevřeným zdrojovým kódem, které burzám pomohou prokázat jejich rezervy a závazky.

Když jsme u té transparentnosti, tak je na místě se vyjádřit i k tomu, že v souvislosti s pádem FTX se znovu na přetřes dostala Solana, kterou jsme nedávno zařadili do našeho portfolia. Situaci kolem ní sledujeme a posuzujeme dostupnost všech kryptoměn, které nabízíme k obchodování, vkladu a výběru, abychom uživatelům zajistili přístup k finančním prostředkům. V tomto ohledu prochází Solana stejnými procesy jako všechny ostatní měny.

Chceme ale být důkazem, že krypto se nezastavilo, jak by to někdy ze zpravodajství o FTX mohlo vypadat. Před pár dny jsme proto spustili vlastní užitkový token BMEX. Dlouho jsme na to čekali a plánovali, nicméně načasování bylo některými pozorovateli na současném trhu vnímáno jako odvážný krok. Jsme ale velmi spokojeni. BMEX se zaměřuje na zlepšení uživatelských zkušeností na naší platformě, podobně jako míle u leteckých společností vylepšují zážitek věrných cestujících. Neprovedli jsme privátní prodej tokenu ani nepoužíváme prostředky BMEX k půjčování nebo financování našich operací.

tether-vavra

Přečtěte si takéDalší tikající kryptobomba? Když padne Tether, položí i bitcoinDalší tikající kryptobomba? Tether si vymýšlí pohádky, a když padne, položí bitcoin, tvrdí Aleš Vávra

Kromě BMEX jsme rychle spustili i několik trvalých swapových kontraktů na trendové tokeny kryptoburz. Rychle jsme třeba zareagovali na poptávku trhu a zařadili FTT na platformu, i když byl token k dispozici jen pár dní a musel být stažen z burzy kvůli úpadku subjektů spojených s FTX.

BitMEX byl založen na popelu krachu burzy Mt.Gox – ochrana klientských aktiv vždy byla ústředním bodem všeho, co děláme. Kromě proof-of-reserves nebo proof-of-liabilities existuje mnoho dalších kontrolních a bezpečnostních mechanismů, které používáme a které se ukázaly jako velmi účinné. Ve skutečnosti jsme od roku 2014 neztratili ani jednu minci kvůli technickému vniknutí nebo hackování. Není ani potřeba dodávat, že jsme kryptoburza, a ne obchodní dům. Neděláme tedy žádné půjčky, sázky, obchodování… Nic s prostředky uživatelů v našich peněženkách.

Toto je už trochu odbornější pohled za kulisy, ale neodpustím si ho – pro podepisování výběrových transakcí s bitcoinem používáme přístup rozděleného klíče. Jednotlivé rozdělené klíče jsou šifrovány pomocí Paillierova systému, přičemž část každého šifrovaného klíče je uložena v hardwarovém bezpečnostním modulu (HSM).

changpeng-zhao

Přečtěte si takéNa krypto se řítí tsunami. Binance obrátilo a FTX nepřevezmeNa krypto se řítí tsunami, Binance obrátilo a krachující FTX nepřevezme. Bitcoin a spol. padají

Velký důraz klademe na segregaci služeb. Samotný účastník systému nemůže úspěšně podepsat výběr ze systému. Každá transakce vyžaduje více podpisů a interakcí s nepoškozeným HSM, aby byla platná.

Všechny pozice a marže na burze jsou kontrolovány několikrát za minutu. Zůstatky jsou porovnávány se záznamy v řetězci každých deset minut. Programové chyby, vady nebo systémová narušení, která způsobí jakoukoliv neshodu pozic, okamžitě zastaví naši platformu. Sto procent prostředků našich uživatelů – a našeho pojistného fondu – držíme v peněženkách, které máme neustále pod kontrolou.

CzechInvest už zajistil startupům víc než miliardu. Teď ještě nalákáme zahraniční investory, plánuje

Každá koruna vložená do startupů vygeneruje skoro 13 korun obratu, počítá CzechInvest. Podpořil už 438 mladých firem a teď řadí na vyšší rychlost.

Iva BrejlováIva Brejlová

očko

Foto: CzechInvest

Petr Očko, ředitel agentury CzechInvest

Někdy prostě stačí, když víte, jak svou cílovou skupinu oslovit. A v posledních letech si CzechInvest s poznáním startupů a jejich zakladatelů dává velkou práci. Vyplatí se to, už třeba díky maličkostem. Když poprvé vstupovali Lukáš Brchl a Marián Hlaváč na půdu agentury, bylo to v rámci hackathonu, akce pro technologické nadšence. Šli do toho bez jakýchkoliv ambicí a odešli s nápadem na Dronetag, bezpečnou koordinaci dronů, kterou rozvinuli v projekt a pak v oceňovanou firmou.

Dnes jsou uznávanými startupisty, kteří kromě mnohých nehmotných ocenění získali i patnáctimilionovou investici. A jejich Dronetag je jedním ze stovek startupů, které CzechInvest pošťouchl a pomohl jim napojit se na byznys i do světa.

Dronetag koordinuje lety ve dvacítce zemí na čtyřech kontinentech. Je příkladem, že se daří to, co si CzechInvest předsevzal – podporovat startupy opravdu tak, aby se mohlo Česko zařadit mezi evropské technologické lídry.

„Máme spočítáno, že jedna koruna vložené podpory vygenerovala 12,71 koruny obratu startupů. To je spojeno s tím, že do většiny startupů, které prošly programy, někdo zainvestoval. A firmy rostou,“ popisuje Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury.

Vesmírná inspirace

Dronetag je jedním z celkem 438 týmů, které se účastnily projektů na podporu startupů, vedených právě CzechInvestem. „Sledujeme startupy úplně od jejich počátku, někdy i v případech, kdy nejsou oficiálně ani založené. A v posledních letech je posun zájmu o ně značný,“ hlásí Očko.

Agentura letos slaví 30 let svého fungování. Speciálně na startupy však s podporou hledí od roku 2011 a postupně pro ně vytvořila pět různých programů. Od těch, které mladé týmy posílají do zahraničí, přes inkubátor pro ty nejmladší nápady, akcelerátory o něco rozvinutějších až po programy napojující mladé firmy na ty už dlouho zavedené, u nichž třeba mohou získat investice.

ilustracni-foto_investicni-akademie

Foto: CzechInvest

Startupy díky CzechInvestu získávají feedback i od investorů ze Silicon Valley

Část CzechInvest podporuje sám. Agentura mimo jiné letos otevřela svůj zatím největší projekt, v rámci kterého začala s výchovou 250 technologických firem. Ty hodlá podpořit v příštích pěti letech částkou až 850 milionů korun. „Dnes nám stát umožňuje podporovat ty největší hvězdy. Je to i díky tomu, že se CzechInvest věnuje podpoře startupů už od roku 2010 a máme díky tomu s touto podporou rozsáhlé zkušenosti,“ chválí Očko.

Jen mezi lety 2016 a letoškem podpořil CzechInvest celkem 217 mladých firem a svou pomoc vyčíslil na 195 milionů korun. Jeho programy prošly kromě Dronetagu startupy jako Sharry či Integromat. Mediálně oblíbenou odnoží zaměřenou na návrat vesmírných technologií zpátky na Zemi ESA BIC pak firmy jako Festka, Neuron Soundware nebo Vrgineers.

ESA BIC je specifický program. Je to mezinárodní podnikatelský inkubátor, který si na rozvoj nápadů vytvořil zajímavou a zřetelně fungující strategii a jímž se tak CzechInvest inspiruje také u dalších, startujících nebo plánovaných programů. A mimochodem, když agentura počítala, kolik konkrétně tady vygenerovala jedna vynaložená koruna podpory z veřejných zdrojů, vyšlo jí, že se obrátila v 17,36 koruny dodatečných investic ze soukromých zdrojů.

Sebevědomější, tedy hodnotnější

I další čísla jsou zajímavá. CzechInvest za posledních šest let poslal startupy na 236 zahraničních pobytů, vedle oblíbeného Silicon Valley třeba do New Yorku, Londýna, Lisabonu či Singapuru. A vypočítal, že podpora pomohla vygenerovat 1128 pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou. V rámci programu navíc vzniklo téměř 80 patentů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mění se čísla, ale i samotní startupisté. Vojtěch Rajtr, náměstek pro strategii CzechInvestu, se s mladými firmami setkává od počátku jejich podpory a zmiňuje, že jejich zakladatelé jsou teď sebevědomější. „Přesto je potřeba pracovat třeba i na prezentačních dovednostech,“ myslí si. A hned vysvětluje: když člověk svůj projekt prezentuje dostatečně sebevědomě a zároveň uvěřitelně, dokáže přesvědčit investory k vyšším investicím. A tím tedy zvyšuje jeho hodnotu.

„My jako Češi obecně neradi jdeme do rizika. Nemáme to sebevědomí Američanů, nemáme hladovost po úspěchu, jakou vidíme u Indů a Číňanů. Ale myslím, že máme veliký potenciál. Říká se, že v Česku je 1200 potenciálně zajímavých firem a myslím si, že podle kvality škol a dalšího vzdělávání bychom mohli být na dvojnásobném čísle,“ představuje si Rajtr.

Plánů má ale CzechInvest víc, zdůrazňuje přitom, že hodlá prosazovat inovace v nápadech. Brzy se má také podpora rozrůst tak, aby tuzemská agentura dokázala přilákat i zahraniční fondy rizikového kapitálu. Tedy velké instituce, které jsou ochotné podpořit firmy v jejich úplných počátcích a výměnou za část podílu jim poslat peníze.

tatra-1

Přečtěte si takéVedení Tatry nemá naši důvěru, říká Materová o střetu se StrnademBoj se Strnadem pokračuje. Vedení Tatry ztratilo naši důvěru, může ohrozit firmu, říká Materová

„Český venture fondový ekosystém se teď neuvěřitelně rychle rozvíjí. Investoři z tuzemska už celkem běžně posílají peníze do mladých firem, ale když ty potřebují větší množství peněz nebo si chtějí vyjednat lepší podmínky či další bonusy, potřebují často fondy zahraniční. Spolupracujeme tedy jak s českými, tak i zahraničními venture kapitálovými fondy, včetně například Evropského investičního fondu,“ vysvětluje Očko.

Partnerem článku je CzechInvest. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.