Liftago se definitivně rozdělilo. Patří už jen Livesportu, Ondřej Krátký má nový samostatný projekt

Livesport Martina Hájka odkoupil podíly všech dosavadních podílníků Liftaga. Ti společně zůstávají v logistické síti Grid.online.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

martin-hajek_1

Foto: Livesport

Martin Hájek, zakladatel společnosti Livesport

0Zobrazit komentáře

Společnost Liftago, která u nás od roku 2013 zajišťuje přepravu osob, má nově jediného majitele. Stala se jím skupina Livesport, která byla dlouholetým akcionářem firmy a nyní v ní získala stoprocentní podíl. Jde o plánované vyústění dění v posledních letech, kdy se původní zakladatelé v čele s Ondřejem Krátkým rozhodli dál soustředit na rozvoj logistické části celého byznysu a ten oddělit do nové firmy. Přeprava osob i zásilek zůstává v Liftagu pod dohledem Livesportu, zatímco do projektu Grid.online se přesouvají zakladatelé Liftaga Ondřej Krátký, Martin Hausenblas i Juraj Atlas.

„Do Liftaga vstoupila skupina Livesport už před více než šesti lety. Bylo nám ctí mu spolu s ostatními akcionáři pomáhat v rozvoji a hledání nových byznysových příležitostí. Největší potenciál Liftaga vidíme v segmentu osobní přepravy, na který se nyní budeme soustředit. Je v něm prostor pro růst klientské základny a pro další zlepšování zákaznické zkušenosti, do kterého hodláme dále investovat. Pro zákazníky to znamená, že se mohou těšit na rozšířené i zcela nové služby,“ uvedl Martin Hájek, většinový majitel skupiny Livesport, která předloni utržila 2,6 miliardy korun.

Na přelomu roku byl zároveň završen proces rozdělení společnosti na dvě entity. Vedle Liftaga vznikla společnost Grid.online, která bude pod vedením Ondřeje Krátkého dál rozvíjet sdílenou logistickou síť pro přepravní společnosti, e-commerce, obchodníky, dopravce a kurýry tak, aby mohli efektivně sdílet své přepravní kapacity. Právě Krátký společně s Martinem Hausenblasem a Jurajem Atlasem Liftago před dvanácti lety rozjížděl a zmíněnou logistickou síť spustil ještě pod hlavičkou Liftaga. Nově ji bude rozvíjet v rámci samostatného subjektu.

„Ukázalo se, že obě části firmy mají různou dynamiku a potřebují odlišný přístup. Na konci roku 2024 se proto oddělily do samostatných společností, které mají své vlastní vize a strategie. Liftago dostává více prostoru se soustředit na rozvoj služeb pro koncové zákazníky,“ vysvětluje kroky Liftaga jeho výkonný ředitel Radek Svíčka, který na začátku roku 2024 vystřídal v čele firmy spoluzakladatele Ondřeje Krátkého. Ten bude v Grid.online po blíže nespecifikovaném vyrovnání s Livesportem držet většinový podíl, ve firmě zůstanou také dosavadní akcionáři Liftaga, vedle Hausenblase s Atlasem i zakladatel Eurowagu Martin Vohánka.

Samotné Liftago se chce podle svého vyjádření dál soustředit na prémiovou přepravu osob a zásilek, kterou aktuálně nabízí ve čtrnácti českých městech. Na dotaz, jak je dnes byznys Liftaga velký, nechtěli jeho zástupci konkrétně odpovídat. „Liftago je zdravá firma, silný investor v podobě Livesport Invest může případně pomoci s další expanzí a s financováním, které je k tomu potřeba. Jinak jsme soběstační a těšíme se dobrému finančnímu zdraví. Za rok 2024 meziročně Liftago vyrostlo jak v GMV (celková hodnota zprostředkovaného jízdného – pozn. red.), tak v gross profitu,“ uvedl CEO Radek Svíčka.

Naposledy Liftago o svých číslech oficiálně hovořilo před rokem a půl. Tehdy Ondřej Krátký říkal, že celá skupina poprvé skončila v zisku, kterého se dlouho snažila dosáhnout. V roce 2022 mělo Liftago meziročně vyrůst zhruba o třetinu v hodnotě jízdného, které přes svou síť řidičů zprostředkovalo, a to konkrétně na 386 milionů korun. Ukazatel EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, byl vůbec poprvé kladný, když dosáhl na 244 tisíc korun. Za Liftagem stojí entita Liftago CZ, kterou nyní ovládá skupina Livesport prostřednictvím společnosti Livesport Invest, a její výsledky zveřejněné ve sbírce listin ukazují za rok 2023 obrat 190 milionů korun při čisté ztrátě necelé tři miliony korun.

Livesport

Česká technologická společnost, která patří mezi největší světové poskytovatele výsledků,…

Klíčoví lidé

martin-hajek

Martin Hájek

Partner

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Prohrál jsem, hlásí Aleš Vávra a zavírá fond. Sázel na propady akcií, burzy ale i díky Trumpovi rostou

Shortování je legitimní investiční technika, dění na burzách v posledních letech jí ale nepřálo. Metatron Short Equity Fund ke konci roku 2024 skončil.

Luboš KrečLuboš Kreč

ales-vavraStory

Foto: CzechCrunch

Aleš Vávra

0Zobrazit komentáře

Aleš Vávra platí na české investiční scéně dlouhé roky – i díky své aktivitě na sociálních sítích – za průkopníka shortování. Tedy sázek na to, že ceny některých akcií poklesnou. Jenže atmosféra především na burzách v USA je už druhý rok nastavená přesně opačně, takže skoro vše roste. „Musím přiznat, že jsem prohrál. Sice čestně, ale prohrál,“ říká Vávra k uzavření svého fondu Metatron Short Equity Fund.

To, jak složité to pro shortaře Vávrova typu posledních 24 měsíců bylo, ukazuje pohled na výkonnost indexu S&P 500, který sdružuje pět stovek největších amerických společností. Ten od ledna 2023 přidal 53 procent. Naproti tomu Metatron Short Equity Fund uzavřel rok 2023 mínus šest procent a loni ztratil 18,1 procenta.

„Už jenom to, že jsem musel investorům měsíc co měsíc hlásit, že se nedaří, bylo dost frustrující. Ale snažím se to brát s hlavou vztyčenou, nemůžou všichni vyhrávat,“ říká Aleš Vávra. A dodává: „Bez peněz se tahle hra hrát nedá.“ V průběhu roku totiž investoři z jeho fondu průběžně vybírali své vklady, až se nakonec hodnota spravovaného majetku snížila o tolik, že narazila na regulatorní limit TER (nákladovost fondu).

Je důležité připomenout, že Vávrův fond byl určený jen pro zkušené investory, kteří si byli rizika, že mohou prodělat, dobře vědomi. Roli hrálo i to, že Metatron Short Equity Fund je zkrátka malý fond – v průběhu existence v něm bylo do 11 milionů eur –, který podobné výkyvy může ustát jen složitě. Investiční konkurence byla navíc velká, když i banální bankovní produkty, jako jsou termínované vklady nebo spořicí účty, nabízely v minulých měsících až šestiprocentní zhodnocení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pohybuju se v investicích už dvě dekády, tohle je ale pro mě nové, musím se s tím vnitřně srovnat. Ke konci roku 2024 jsme shortový fond uzavřeli, vypořádáváme všechny závazky a pak uvidím, co budu dělat dál. Žádný plán B nemám,“ krčí rameny Aleš Vávra. Dodává, že věří, že v hedgeových fondech, s nimiž dlouhodobě spolupracoval, na něj nikdo neměl důvod zanevřít a že je možné, že se vydá tímto směrem.

Shortování je osvědčená a legitimní, byť riskantní investiční technika, která má na burzách dokonce očistnou roli – často na ni totiž doplácí firmy a podnikatelé, kteří nehrají fér, zveličují své výsledky nebo dokonce přímo podvádí. Asi nejslavnějším příběhem z posledních let, kdy shortaři poslali do kolen investičního vykuka, byla automobilka Nikola. Ta proslula pouštěním svých vodíkových kamionů z kopce, aby to na videu vypadalo, že jezdí.

Princip sázek na krátko, jak se metodě česky přezdívá, začíná tím, že investor si půjčí akcie podniku, u nichž předpokládá, že půjdou na ceně dolů. Ty pak na trhu prodá za jejich aktuální hodnotu a doufá, že až je bude kupovat zpět, aby je mohl vrátit, jejich cena bude podstatně níž. Právě tento rozdíl v ceně je základem potenciálního zisku – nebo naopak ztráty – pro shortaře.

Jsou dva základní typy shortařů: aktivističtí a valuační. Aktivističtí, jako je například tým Hindenburg Research, sami shromažďují podklady pro útok. Právě oni svým vyšetřováním položili jak zmiňovanou Nikolu, tak třeba indického magnáta Gautama Adaniho.

Takovým shortařem se snažil být i fond Metatron Short Equity Fund. Vávra úspěšně shortoval několik firem, například Wirecard, EBIX, Silvergate Bank, Peleton Interactive, GSX Techedu, MiMedx Group nebo aktuálně Cassava Sciences či B. Riley Financial.

„Jenže vítězství Donalda Trumpa pro můj fond byl vlastně takový pověstný poslední hřebík do rakve. Na trzích byla hodně optimistická nálada a jeho výhra ji jen umocnila, Wall Street jej vnímá jako jednoznačně dobrou zprávu pro investory,“ hodnotí podzimní finále Aleš Vávra a sebekriticky připomíná: „Dokázali vyhrát i ti, kteří sázeli na meme akcie, já prohrál. Nemá cenu nic zbytečně protahovat.“

Fenoménem posledních měsíců bylo kromě růstu na akciových trzích i posilování bitcoinu. A Aleš Vávra se dlouhodobě netají tím, že je kritikem krypta. Sám ale přiznává, že i v tomto směru utrpěl porážku – to když bylo před rokem schválené ETF na bitcoin, které největší kryptoměnu plně etablovalo i ve světě tradičních investic.

„Takhle trhy fungují, někdy to prostě nevydržíte,“ říká Aleš Vávra, kterého na X sleduje přes 16 tisíc lidí a který dříve působil v J&T Bance. A závěrem zdůrazňuje, že finanční skupina Metatron Capital, pod níž jeho shortovací fond fungoval, pokračuje dál a na jejím chodu se nic nemění: „Fondy, které naopak sází na dlouhodobý růst akcií, mají pochopitelně výkonnost skvělou.“

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb