Limity pro hypotéky zůstávají v Česku beze změny. Kvůli rostoucím sazbám jsou i tak nedosažitelnější
„Nastavené limity mohou vzhledem k současné úrovni hypotečních sazeb začít omezovat i relativně silně příjmově nadprůměrné domácnosti.“
Nové limity pro poskytování hypoték vešly v platnost v dubnu, kdy se zpřísnilo, za jakých podmínek mohou lidé v Česku o úvěr na bydlení žádat. Bankovní rada České národní banky se nyní rozhodla tyto limity nezvyšovat, nicméně hypotéky jsou pro mnoho lidí kvůli rostoucím úrokovým sazbám i tak stále méně dosažitelné. Zároveň rada ponechala beze změny takzvanou sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu a na základě zátěžových testů konstatovala, že finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji.
Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci šoků i v případě déletrvajících ekonomických potíží a podle odhadů ČNB byly ceny bytů ke konci loňského roku v Česku nadhodnocené v průměru o zhruba 40 procent. Limity pro poskytování hypoték zpřísnila centrální banka loni v listopadu s platností od letošního dubna. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 procent z předchozích 90 procent. Limit 90 procent je možné uplatnit pro žadatele mladší 36 let. Zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték.
Limit ukazatele DTI, tedy celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, je od dubna 8,5. Pro mladé do 36 let pak je 9,5. Limit ukazatele DSTI, tedy poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem, je 45 procent. U mladých do 36 let to aktuálně činí 50 procent. Hranice pro žadatele do 36 let se vztahují pouze na úvěry, které slouží k nákupu jejich vlastního bydlení. Co to znamená v praxi, jsme vysvětlovali zde.