Live

zobrazit nejnovější

25. 6. 2024 14:10

25. 6. 2024 13:02

25. 6. 2024 11:30

Rychlá zpráva

EuropeanParliamentBuildingStrasbourgFrance

Evropská unie spouští vyjednávání o přístupových dohodách s Ukrajinou a Moldavskem

V Lucemburku se dnes odpoledne uskuteční první mezivládní konference s Ukrajinou a Moldavskem, která formálně zahájí rozhovory obou zemí o přistoupení k Evropské unii. Evropská unie na konferenci představí vyjednávací rámec definující principy a základy pro další jednání. Po mezivládní konferenci by měl začít takzvaný screeningový proces. Jeho cílem je určit, do jaké míry se liší či shoduje legislativa kandidátských zemí s unijním právem, popsala nedávno bruselským novinářům další postup Jana Juzová z institutu Europeum.

Za Česko bude přítomen ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, své zástupce budou mít na konferenci i ostatní členské státy EU.

25. 6. 2024 10:00

Rychlá zpráva

scala-kamiq-faceliftFoto: Škoda Auto

Škoda Auto prodlouží výrobu modelů Fabia, Kamiq a Scala do konce desetiletí

Škoda Auto prodlouží výrobu modelů Fabia, Kamiq a Scala do konce desetiletí. Důvodem je i pomalejší přeměna na elektromobilitu oproti předpokladům a velká poptávka ve světě. Podle původních očekávání automobilky měla být výroba ukončena dříve, ale transformace na elektromobilitu nepostupuje tak rychle. Výroba modelů Kodiaq, Superb a Octavia bude pokračovat i po roce 2030, řekl Seznam Zprávám v rozhovoru šéf Škody Auto Klaus Zellmer.

Důvody pomalejšího přechodu na elektromobilitu jsou podle Zellmera mimo jiné ceny, nabíjecí infrastruktura, nálada spotřebitelů nebo jejich preference. Bateriové elektromobily jsou oproti autům s konvenčním pohonem dražší, důvodem jsou především ceny surovin a zejména baterií.

Zellmer také v rozhovoru řekl, že by si nevsadil na konec spalovacích motorů v roce 2035, nicméně pro automobilku je to plánovací předpoklad. „Mě upřímně ale neděsí to, že rok 2035 bude znamenat konec prodeje nových vozů se spalovacími motory. Daleko větší strach mám z toho, co se stane se všemi auty se spalovacími motory, která budou stále na trhu. Nemáme pro ně řešení, které by snižovalo emise CO2,“ řekl šéf Škody Auto. Pokud se legislativa ze současného roku 2035 posune, bude podle něj záležet na tom, jak budou reagovat spotřebitelé.

25. 6. 2024 08:27

25. 6. 2024 07:48

Rychlá zpráva

Valná hromada ČEZu schválila dividendu 52 korun za akcii

Včerejší valná hromada energetické společnosti ČEZ trvala více než 14 hodin a skončila až krátce před půlnocí. Po mnoha hodinách kritiky vedení ČEZu ze strany drobných akcionářů, byla celkem rychle schválena výše dividendy z loňského očištěného. Ta nakonec bude 52 korun za akcii, což má být třetí nejvyšší částka v historii společnosti. Celkově ČEZ mezi akcionáře rozdělí 28 miliard korun, což odpovídá 80 procentům ze zisku. Stát z toho dostane kolem 19 miliard. Hromada zároveň doplnila dozorčí radu o libereckého hejtmana Martina Půtu.

25. 6. 2024 06:49

24. 6. 2024 21:24

Rychlá zpráva

letiste-nahledFoto: Letiště Praha

Letiště Praha do června odbavilo 5,6 milionu cestujících, meziročně o 26 procent více

Pražské letiště Václava Havla letos do konce května odbavilo 5,58 milionu cestujících, což je proti loňsku téměř o 26 procent více. V květnu využilo pražské letiště 1,37 milionu cestujících, v porovnání s loňském je to nárůst o zhruba 21 procent. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na webu Letiště Praha. Cestující z ruzyňského letiště v květnu tradičně nejčastěji odlétali do Londýna, Paříže a Amsterdamu.

Ke konci května letiště evidovalo 48 260 vzletů a přistání, tedy o více než 19 procent více než loni. Za květen jejich počet meziročně vzrostl o zhruba 17 procent na 11 795 vzletů a přistání. V květnu také meziročně vzrostlo množství přepraveného nákladu, a to o více než 62 procent na přibližně 5631 tun. Od začátku roku do konce května letiště odbavilo 23 550 tun, meziročně o téměř 41 procent více.

24. 6. 2024 20:11

Rychlá zpráva

Švagrová Václava Havla prodala většinový podíl v Paláci Lucerna za miliardu korun zdravotnické skupině BTL

Dagmar Havlové, ženě Ivana Havla, bratra bývalého prezidenta Václava, zůstal podíl 25 procent. Uvedl to dnes server Forbes na základě vyjádření Havlové a technického ředitele BTL Tomáše Drbala. Peníze z prodeje budou podle Havlové využity na rekonstrukci objektu, který je od roku 2017 národní kulturní památkou.

24. 6. 2024 19:01

Rychlá zpráva

apple_1Foto: Apple

Apple jedná s Metou o využití její umělé inteligence. Výrobce iPhonů aktuálně spolupracuje s OpenAI

Dlouhodobí rivalové na technologické scéně jednají o spolupráci v oblasti generativní AI nedávno poté, co Apple oznámil příchod této technologie do svých přístrojů s využitím systémů od asi nejznámějšího startupu světa umělé inteligence, OpenAI ředitele Sama Altmana. Jablečná firma Tima Cooka navíc podobnou spolupráci údajně domlouvá i s Googlem, ale i dalšími startupy jako je Perplexity nebo Anthropic.

24. 6. 2024 16:37

Doporučujeme

„Pět pilířů dlouhověkosti jsou pohyb, strava, spánek, mindset a prevence.“

- nutriční terapeut Miloslav Šindelář

Čtěte dále