Live

zobrazit nejnovější

18. 8. 2023 06:34

Rychlá zpráva

Řetězec H&M skončí s výrobou oblečení v Barmě

Švédský gigant  a druhý největší oděvní řetězec světa postupně přestane vyrábět v Barmě, firma to uvedla v reakci na zprávy o zneužívání zaměstnanců v tamních textilních továrnách. Někteří diplomaté a experti ale tvrdí, že značky, které se z Barmy stahují, by situaci pracovníků v oděvním sektoru, z nichž většinu tvoří ženy, mohly v konečném důsledku zhoršit. Oděvní sektor je v zemi na jihovýchodě Asie klíčovým zaměstnavatelem. Oděvy a boty pro velké značky se tam vyrábějí ve více než 500 továrnách. H&M není jediná společnost, která chce z Barmy odejít, zemi opustily již Inditex, Primark, Marks & Spencer, ale také ropné kolosy TotalEnergies či Chevron a další.

17. 8. 2023 19:55

Rychlá zpráva

Česko je dál k nové definici znásilnění

Ministerstvo spravedlnosti přichystalo novou definici znásilnění. Ta počítá s novým konceptem, který se dá v zásadě shrnout jako „ne, znamená ne“, přičemž platí, že nesouhlas je možné projevit verbálně i neverbálně. Za znásilnění má být brána i situace, kdy je na druhé straně někdo, kdo nemůže vyjádřit svůj nesouhlas, přičemž může jít o bezvědomí, nemoc, zdravotní postižení, duševní poruchu nebo nízký věk. U dítěte do dvanácti let je to bráno automaticky. Úřad nyní novou definici poslal do připomínkového řízení.

17. 8. 2023 18:08

17. 8. 2023 16:12

Rychlá zpráva

Kongresové centrum zahájilo provoz fotovoltaické elektrárny velké jako fotbalové hřiště

Fotovoltaická elektrárna, která byla instalovaná na Kongresové centrum v Praze, zahájila svůj provoz. Jedná se přitom o největší takové zařízení v centru Prahy. Velká je jako fotbalové hřiště a čítá 2080 panelů. Samotnému Kongresovému domu má ušetřit asi deset procent roční spotřeby elektřiny, což je okolo 5,5 milionu korun ročně. Investici zaplatil ČEZ ESCO, který ji bude třináct let provozovat a centrum mu bude platit cenu odebírané elektřiny. Po ukončení smlouvy ji příspěvková organizace hlavního města odkoupí za jednu korunu.

17. 8. 2023 14:47

Rychlá zpráva

Zájem o tepelná čerpadla v Česku stoupá

Zájem o tepelná čerpadla v Česku stoupá. Za první pololetí si Češi pořídili čtyřicet tisíc čerpadel, což je meziročně o šedesát procent víc. Jak uvádí ČTK, poptávka po čerpadlech stoupá každý rok, loňský byl však rekordní. V roce 2022 se nainstaovalo šedesát tisíc zařízení, což bylo dvakrát víc než rok předtím. Nejvíc čerpadel se prodá na bázi vzduch-voda.

17. 8. 2023 13:16

Rychlá zpráva

Chomutovská nemocnice bude měřit stres matek po porodu

Říká se mu poprodní blues. Jde o emoční výkyvy spojené s porodem. Není to nic neobvyklého, něco podobného zažije víc než polovina žen. Odborně se to mu říká psychosociální stres a právě ten začala u matek po porodu měřit chomutovská porodnice. Screening začala provádět v druhém srpnovém týdnu. Stres může způsobit nedostatek podpory ze strany okolí, náročný porod, sociální izolace, důvodem ale mohou být také biologické předpoklady. Screening bude probíhat přibližně druhý až třetí den po porodu.

17. 8. 2023 12:55

17. 8. 2023 11:33

17. 8. 2023 10:54

Rychlá zpráva

Česko obdrželo od USA další dva vrtulníky

Do základny vrtulníkového letectva u Náměšti nad Oslavou dorazily dva vrtulníky, které Česko dostalo od Spojených států amerických. Jde o první víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom za třicet milionů dolarů. Druhý vrtulník je bitevní a pro tuzemsko už je třetí. Dva už totiž základna obdržela na konci července. Dohromady by Česko mělo koupit osm víceúčelových a čtyři bitevní vrtulníky. Chce jimi postupně nahrazovat ruskou techniku. Celková zakázka má hodnotu 14,6 miliardy korun.