Live

zobrazit nejnovější

3. 5. 2024 14:45

Rychlá zpráva

Pavel Tuleja nebude novým ministrem

Už v pondělí měl prezident Petr Pavel jmenovat do funkce ministra pro vědu a výzkum Pavla Tuleju. Ten se ale nominace vzdal kvůli kritice za to, že publikoval v predátorských časopisech, někteří pak poukazovali na to, že jeho odborné práce mají nevalnou kvalitu. Tuleja měl zastat post po Heleně Langšádlové, která podala demisi.

3. 5. 2024 13:55

3. 5. 2024 11:57

Rychlá zpráva

Čína chce na odvrácenou stranu Měsíce

Čína v pátek vypustila na Měsíc sondu Čchang-e 6, ta má jako vůbec první na světě odebrat vzorek z jeho odvrácené části. Konkrétně z Aitkenovy pánve, což je největší a nejstarší kráter na Měsíci. Podle odborníků by právě tyto vzorky měly odpovědět na otázky, které se týkají významného období aktivity sluneční soustavy před miliardami let. Sonda je součástí několika kroků, kterých chce země dosáhnout v rámci svého plánu vyslat na Měsíc lidskou posádku. A to do roku 2030.

3. 5. 2024 10:54

Rychlá zpráva

Obec v Sardinii umožní sňatky nudistům

Italskou obec San Vero Mills zná asi málokdo, možná se to ale brzy změní. Obec na severu Sardinie totiž umožní sňatky nudistům. Nahý pár se bude moci vzít na místní nudistické pláži Is Benas. Nové opatření bude možné praktikovat možná ještě letos.

3. 5. 2024 09:23

3. 5. 2024 08:39

Rychlá zpráva

mesicFoto: NASA

Čína chce dnes poslat do vesmíru sondu, která má posbírat vzorky z odvrácené strany Měsíce

Čína dnes plánuje vypustit sondu Čchang-e 6, která by se měla jako první na světě pokusit získat vzorky z odvrácené strany Měsíce. Čas startu nebyl čínskými úřady upřesněn; podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se startovací okno otevře v 15:50 místního času (09:50 SELČ).

Sondu vynese raketa Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan. Spojení mezi sondou a řídícím střediskem na Zemi zajistí satelit Čchüe-čchiao 2, který Čína vyslala na oběžnou dráhu kolem Měsíce v březnu.

Mise Čchang-e 6 odebere z Měsíce asi dva kilogramy vzorků. Jejich analýza by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a sluneční soustavy. Může také ukázat rozdíl mezi složením hornin na odvrácené a přivrácené straně Měsíce.

3. 5. 2024 07:56

Rychlá zpráva

Turecko zcela zastavilo obchod s Izraelem, reaguje tím na dění v Gaze

Turecko dál tlačí na Izrael, dlouhodobě totiž nesouhlasí s jeho ofenzívou v Pásmu Gazy. Včera proto oznámilo, že zcela zastavuje obchod s židovským státem. Podle izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace tímto krokem porušuje mezinárodní dohody. Podle tureckého statistického úřadu objem zahraničního obchodu mezi Tureckem a Izraelem loni činil 6,8 miliardy dolarů. Zhruba tři čtvrtiny celého objemu tvořil turecký vývoz do Izraele, ten ale Ankara začala omezovat už minulý měsíc.

3. 5. 2024 07:04

Rychlá zpráva

tim-cook-apple-visionFoto: Apple

Tržby i čistý zisky Applu ve druhém čtvrtletí klesly

Čistý zisk Applu podle včera zveřejněných výsledků ve fiskálním druhém čtvrtletí klesl o více než dvě procenta na 23,6 miliardy dolarů, tedy necelých 550 miliard korun. Tržby z prodeje iPhonů byly nejnižší od července až září roku 2020, kdy jejich produkci ochromily koronavirové uzavírky, naopak tržby za služby jako Apple Music nebo AppleTV+ si připsaly rekord. Generální ředitel Tim Cook uvedl, že věří, že se firma v tomto čtvrtletí vrátí k růstu tržeb díky investicím do umělé inteligence, které plánuje představit v příštích měsících.

2. 5. 2024 21:42

Doporučujeme

„Začne to nevinně, fakta se ohnou, neřekne se plná pravda, hraje se se slovíčky. Jenže pak se pod rouškou ‚dobré PR je pro mou firmu důležité‘ začne přímo lhát.“

- startupový investor Ondřej Fryc

Čtěte dále

2. 5. 2024 20:15