Live

zobrazit nejnovější

2. 7. 2024 09:07

2. 7. 2024 08:32

2. 7. 2024 06:17

Rychlá zpráva

Co všechno může prezident? Nejvyšší soud USA vrátil otázku Trumpovy imunity nižšímu soudu

Spojené státy teď žijí jedním velkým tématem: co všechno může beztrestně dělat prezident, alespoň podle Nejvyššího soudu? Ten totiž vrátil nižší instanci k posouzení otázku, zda má exprezident Donald Trump imunitu vůči trestnímu stíhání za snahu zvrátit poslední prezidentské volby. Soudní většina rozhodla, že bývalí prezidenti mají nárok na širokou imunitu spojenou s činy vykonanými v úřadu, Trumpův případ ale definitivně nerozsoudila.

Podle verdiktu šesti konzervativních členů nejvyššího soudu existuje absolutní imunita, která se vztahuje na činy spadající pod základní ústavní pravomoci, vysvětluje deník The New York Times. Exprezidenti mají také nárok na alespoň presumpci imunity vůči stíhání za všechny své oficiální úkony. U neoficiálních úkonů žádná imunita není, pokračuje rozhodnutí.

1. 7. 2024 21:00

Rychlá zpráva

Meta čelí obvinění Evropské komise z nabídky bezplatných služeb výměnou za soukromá data

Evropský komise vznesla obvinění směrem ke společnosti Meta, která podle ní porušuje nová pravidla vztahující se na velké internetové platformy. Provozovatel Facebooku či Instagramu má nutit uživatele poskytovat svá soukromá data výměnou za přístup k bezplatným službám. Meta se ohradila prohlášením, že tato nabídka odráží doporučení nejvyššího unijního soudu a že pravidla EU neporušuje. Pokud bude námitkám Bruselu dále oponovat bez provedení změn, riskuje pokutu, která může být až deset procent celosvětového ročního obratu. Maximální pokuta by tak přesáhla 13 miliard amerických dolarů, tedy 302 miliard korun.

1. 7. 2024 19:00

Doporučujeme

Prázdniny začaly a tři pětiny Čechů plánují letní dovolenou strávit doma. Dost možná se budou inspirovat na instagramovém profilu Úžasná místa, který svými tipy plní Krista Audi Turynová, nebo na Gastromapě Lukáše Hejlíka. Objevitelé dobrého ubytování, výletů a jídla v Česku byli hosty Čestmíra Strakatého na speciálním živém natáčení podcastu Crunch na festivalu Rock for People. Které regiony stojí ještě za objevení? Jak čelit overturismu? Kam roste gastronomická scéna? A umí české podniky a ubytovatelé přijímat zpětnou vazbu?

1. 7. 2024 17:30

Rychlá zpráva

depositphotos_214146758_xlFoto: Depositphotos

Ovocnáři znají výsledky jarních mrazů. Letošní úroda ovoce bude o 77 % nižší než v minulých letech.

Náhlé silné jarní mrazy jsou důvodem, proč v letošním roce prudce klesne úroda ovoce v Česku. V porovnání s pětiletým průměrem by se mělo jednat až o 77 % propad ze 1138 963 tun na 31 430 tun. Meziroční pokles je zhruba 74%. Podle ovocnářů jde o jedno z největších poškození úrody za posledních sto let.

1. 7. 2024 15:54

Rychlá zpráva

Už mě sem prosím nepouštějte. Hráči hazardu se mohou nechat sami vyhodit z kasína

Hráči hazardních her mohou nově požádat o zapsání do rejstříku vyloučených osob, aniž by museli vyplňovat formulář či si nechávat úředně ověřit svůj podpis. Dosud bylo možné žádat o zápis do rejstříku vyloučených osob pouze prostřednictvím ministerstva financí. Zápis v rejstříku je na neomezenou dobu, ovšem o vymazání lze požádat nejdříve po uplynutí jednoho roku.

Nově se je také možné nechat z hraní vyloučit jen na 48 hodin. Lidé zapsaní v rejstříku se nemohou účastnit žádné legálně provozované hazardní hry v Česku. Změny by měly přispět k zodpovědnějšímu hraní.

1. 7. 2024 13:30

Rychlá zpráva

Mládě luskouna krátkoocaséhoFoto: FB Miroslav Bobek

Pražská zoo slaví další přírůstek. Je jím teprve druhé odchované mládě luskouna v Evropě

Zoo Praha oslavuje nový přírůstek. Je jím mládě luskouna. Na svém facebooku o tom informoval přímo ředitel zoo, Miroslav Bobek. „Radost! Narodil se u nás další luskoun, druhý v Evropě! Mládě má hmotnost 141 gramů (bez pupečníku) a jeho rodiči jsou opět samice Run Hou Tang a samec Guo Bao. Je vyspělejší a aktivnější než byla Šiška. Snaží se sát mateřské mléko, je však otázka, zda ho také nebude nutno přikrmovat uměle,“ napsal ředitel zoo.

1. 7. 2024 12:00

Rychlá zpráva

boeingFoto: Boeing

USA zahájí trestní stíhání Boeingu kvůli pádům dvou letadel 737 MAX

Více než 11 miliard korun, taková je výše pokuty, kterou by měl Boeing zaplatit za vinu v případě dvou tragických havárií jeho letounů 737 MAX. Pokuta má být součástí mimosoudní dohody o uznání viny ze strany Boeingu. To se však nelíbí pozůstalým obětí nehod, podle kterých pokuta dostatečně nežene společnost k odpovědnosti za smrt jejich příbuzných. Celkem při obou haváriích v letech 2018 a 2019 zahynulo 346 lidí. Za nehodami letounů 737 MAX 8 indonéské společnosti Lion Air a aerolinek Ethiopian Airlines stály problémy s asistenčním softwarem.  Systém měl pilotům pomáhat letadlo ovládat. V obou případech je ale překvapil nečekaným a nepředvídatelným zásahem do řízení.

Nedávný audit výroby 737 MAX u Boeingu a dodavatele Spirit AeroSystems podle amerického Federálního úřadu pro letectví zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby. Při nynějším vyšetřování informátoři z Boeingu v dubnu americkému Senátu sdělili, že modely 737 MAX, 787 Dreamliner a 777 měly vážné výrobní problémy. Boeing se naposledy dostal do centra pozornosti letos v lednu, kdy se letadlu společnosti Alaska Airlines za letu utrhla část trupu, která zaslepuje otvor pro případný další nouzový východ. S dírou v trupu pak letadlo přistálo.