Live

zobrazit nejnovější

25. 1. 2024 18:40

Rychlá zpráva

Obce chtějí třídění namísto zálohování PET lahví

Obce v Česku podporují třídění PET lahví místo jejich zálohování. Sdružení místních samospráv ČR se tím ohradilo proti vyjádření ministra životního prostředí Petra Hladíka, který uvedl, že proti zálohování vystupují ti, kteří nemají všechny informace. Sdružení uvádí, že obce v minulosti investovaly miliardy do zavedení a zlepšování odpadového hospodářství. Třídění je proto podle nich na vysoké úrovni a lidé vytřídí asi osm z deseti PET lahví. Novela obalového zákona, která zálohování navrhuje, je v připomínkovém řízení.

Sdružení místních samospráv ČR

25. 1. 2024 17:52

Rychlá zpráva

Moravskoslezský kraj má mapu oslunění

Moravskoslezský kraj si nechal zhotovit kompletní mapu oslunění celého svého území. Cílem je, aby si rodiny, firmy i samosprávy mohly snadno zjistit, zda jsou jejich střechy či pozemky vhodné pro umístění solárních panelů. Dílo má být další vrstvou v krajském mapovém systému, spojené s katastrem a územními plány.

25. 1. 2024 16:47

Rychlá zpráva

Firma MoroSystems vyrostla s obratem na 310 milionů

Technologicko-konzultační společnost MoroSystems loni zvýšila obrat na 310 milionů korun. Je to meziroční růst o zhruba o 12 procent. Mezi nové klienty společnosti patří Cyrrus, Global Payments Europe či J&T Banka, tahounem byla digitalizace procesů

25. 1. 2024 15:42

Rychlá zpráva

Americká škola odstranila ze záchodů zrcadla, aby se žáci nemohli natáčet na TikTok

Střední škola v americkém státě Severní Karolína odstranila ze záchodů zrcadla, aby se její žáci nemohli natáčet na TikTok a další sociální sítě. Studenti prý využívali prostor, ve kterém mohli kontrolovat svůj vzhled a pohyby, nepřiměřeně dlouho a často. Počet návštěv vystoupil na devět denně. Po odstranění zrcadel zase výrazně klesl na tři až čtyři. Ke kroku škola přistoupila namísto zákazu telefonů.

25. 1. 2024 14:36

25. 1. 2024 13:22

Rychlá zpráva

butter chickenFoto: Depositphotos

Indové se hádají o vynález pokrmu Butter chicken – máslové kuře

Indie žije v posledních týdnech sporem o jedno z celosvětově nejznámnějších jídel z této země. Dva řetězce restaurací vedou soudní spor o původ pokrmu Butter chicken, tedy máslové kuře. Žalobu podala rodina stojící za proslulou restaurací Moti Mahal na konkurenční řetězec Daryagan a obvinila ho, že nepravdivě tvrdí, že stojí za vynálezem slavné omáčky. Moti Mahal oponuje, že s máslovým kuřetem přišel ve 30. letech zakladatel restaurace Kundan Lal Gujral. Podnik sídlící v Dillí mezi své hosty počítá mimo jiné i někdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona a po konkurenci chce 240 tisíc dolarů. Soudní spis, který řeší i původ dalšího pokrmu a kopírování vzhledu a atmosféry restaurací, má skoro 2800 stran.

25. 1. 2024 12:33

Rychlá zpráva

Saúdská Arábie otevírá první obchod s alkoholem

První obchod s alkoholem podle agentury Reuters otevře v příštích týdnech Saúdská Arábie. Muslimská země má přísné zákony proti pití alkoholu, tresty oficiálně zahrnují i stovky ran bičem, deportaci, pokutu nebo vězení, v rámci reforem však bylo bičování z velké části nahrazeno tresty odnětí svobody. Nový obchod má být dostupný výhradně nemuslimským diplomatům, zákazníci se budou muset registrovat v mobilní aplikaci, získat povolovací kód od ministerstva zahraničí a dodržovat měsíční kvóty. Má jít o milník a krok k ekonomice fungující i bez těžby ropy.

25. 1. 2024 11:30

Rychlá zpráva

Ústavní soud odmítl žádost Radovana Krejčíře o nový proces

Ústavní soud odmítl stížnost Radovana Krejčíře, který se domáhal zrušení verdiktu a nového procesu. Podle původního rozsudku si má v Česku odpykat 15 let ve vězení. Soud rozhodl za jeho nepřítomnosti, Krejčíř si od listopadu 2013 v Jihoafrické republice odpykává tamní trest. V zemi byl odsouzen na 35 let za obchodování s drogami a pokus o vraždu. Čelí přitom několika dalším obviněním. V Česku byl souzen v nepřítomnosti, sám se ale za uprchlého nepovažuje, s tím, že česká justice ví, kde se nachází.

25. 1. 2024 10:35

Rychlá zpráva

Novým generálním ředitelem agentury CzechInvest bude od 2. dubna Jan Michal

Do čela CzechInvestu, státní agentury na podporu investic, nastupuje od 2. dubna Jan Michal. Vyhrál výběrové řízení na ředitele organizace, kterou dosud dočasně vede Petr Očko. Podle svého vyjádření se chce zaměřit na soběstačnost Česka v oblasti výroby čipů nebo na získání investice na továrnu na baterie do elektromobilů, takzvanou gigafactory.

25. 1. 2024 09:32