Live

zobrazit nejnovější

9. 7. 2024 13:10

9. 7. 2024 12:12

Rychlá zpráva

Propojené minipivovary by měly snáze dosáhnout na nižší daň z piva

Zákon o spotřebních daních zřejmě zmírní podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Předpokládá to novela zákona, kterou má ve středu projednat Sněmovna na mimořádné schůzi. Majetkově nebo personálně propojené minipivovary by měly dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva, pokud jejich celkový výstav nepřesáhne 200 tisíc hektolitrů ročně. Objem jejich výrob se bude sčítat.

Sazba daně se bude vypočítávat podle sečtené celkové výroby všech členů skupiny, ale daňové přiznání bude provozovatel podávat za každý pivovar zvlášť. Dosud samo propojení minipivovarů znemožňovalo uplatňovat sníženou sazbu, což podle ministerstva financí vedlo k formálním úpravám personální struktury podniků, aby kritérium splnily. Finanční správa potom měla vyšší administrativní náklady spojené se zjišťováním, zda minipivovary nejsou majetkově nebo personálně propojené.

9. 7. 2024 11:03

Rychlá zpráva

andrea-bohacikovaFoto: Marter

Byznys i rodina? Nový akcelerátor Ženy na startu AWE nabízí matkám šanci na obojí

Organizace M.arter ve spolupráci s americkým velvyslanectvím a CzechInvestem spouští 5. září 2024 první akcelerátor v Česku určený speciálně pro začínající podnikatelky, které jsou zároveň matkami – Ženy na startu AWE. Cílem programu je podpořit matky v rozjezdu vlastního úspěšného podnikání, a tím přispět k růstu počtu ekonomicky silných a nezávislých žen. Přihlášky přijímá do 4. srpna.

„I když je v Česku více žen než mužů, tvoří ženy pouze 30 procent podnikajících, což je pod průměrem Evropské unie. Přitom právě podpora podnikavých žen a matek může výrazně přispět k větší diverzitě a konkurenceschopnosti české ekonomiky a k lepšímu postavení žen ve společnosti. S Ženami na startu AWE chceme tento nevyužitý potenciál podnikatelek naplno otevřít a přispět k růstu počtu ekonomicky silných a nezávislých žen,“ komentuje Andrea Bohačíková, zakladatelka neziskové organizace M.arter.

9. 7. 2024 09:51

9. 7. 2024 08:30

9. 7. 2024 07:15

9. 7. 2024 06:31

Rychlá zpráva

Biden po ruském útoku na dětskou nemocnici přislíbil Kyjevu posílení protivzdušné obrany

Americký prezident Joe Biden označil pondělní ruský útok na Ukrajinu, který mimo jiné zasáhl v Kyjevě největší dětskou nemocnici v zemi, jako „krutou připomínku brutality Ruska“ a přislíbil nová opatření k posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Úder si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyžádal 37 obětí a 170 raněných. „Společně s našimi spojenci oznámíme nová opatření na posílení ukrajinské protivzdušné obrany, abychom pomohli chránit její města a civilisty před ruskými údery,“ uvedl Biden.

„Pouhé znepokojení nezastaví teror. Soucit není zbraň. Je nutné sestřelovat ruské rakety. Je nutné ničit ruské vojenské letectvo tam, kde má základny. Jsou nezbytné silné kroky, které nezanechají žádný deficit bezpečnosti,“ vyzval Zelenskyj v předvečer summitu NATO ve Washingtonu, kterého se zúčastní i český prezident Petr Pavel.

8. 7. 2024 20:04

8. 7. 2024 18:32

Rychlá zpráva

Odborová organizace pražského letiště do odvolání vyhlásila stávkovou pohotovost

Odborový svaz pozemní a letecké dopravy (OSPLD), který působí na pražském Letišti Václava Havla, vyhlásil stávkovou pohotovost. Platí ode dneška do odvolání nebo do případného přechodu na jinou formu protestu. Důvodem je dlouhodobé neodborné vedení ruzyňského letiště v personální oblasti a řízení lidských zdrojů. ČTK to řekl místopředseda svazu Marek Sedlák.

Personální situace je na letišti podle něj špatná dlouhodobě. „Je podceňován počet zaměstnanců, vedení letiště se spoléhá na přesčasy,“ řekl ČTK. Svaz o podmínkách zaměstnanců s vedením letiště jednal už 12. dubna, zvyšovat mzdy podle Sedláka pražské letiště během roku nemůže. Letos nebyla na rozdíl od předchozích let stanovena mimo jiné letní odměna, uvedl.

Letiště se požadavkům bude věnovat na mimořádném jednání, uvedla jeho mluvčí Klára Divíšková. „S odborovými organizacemi, které jsou na letišti čtyři, pravidelně jednáme. Aktuálním požadavkům OSPLD se budeme věnovat na mimořádném jednání,“ řekla. Letiště Praha podle informací na svém webu zaměstnává přibližně 2 700 lidí, OSPLD je největší ze čtyř odborových organizací sdružujících zaměstnance ruzyňského letiště a podle Sedláka sdružuje přibližně 400 z nich.

8. 7. 2024 16:52

8. 7. 2024 15:32

Rychlá zpráva

333_detskauniverzita_utery_pn_2023Foto: ČVUT

Začala dětská univerzita ČVUT. Děti se pustí do robotiky a stavby modelů, prozkoumají i virtuální realitu

V pondělí vypukl další ročník Dětské univerzity ČVUT, na níž spolupracuje šest fakult. Program určený pro žáky a žákyně základních škol a nižších ročníků gymnázií obsahuje kurzy z oblastí robotiky, stavitelství, biomedicíny a elektroniky. Akce se formou příměstského tábora organizuje poosmé a počet účastníků stále roste na letošních asi 400 dětí.

„Všechna stanoviště jsou dětmi oblíbená, protože každé dítě zajímá něco jiného. Ovšem nejvíce oblíbenými jsou humanoidní či průmyslové roboty,“ podotkla organizátorka Michaela Kostelecká s tím, že novinkou je desítka nových stanovišť napříč fakultami. Upozornila také, že program Dětské univerzity už přesahuje „hranice“ ČVUT. Spolupracuje na něm totiž i Policejní prezidium ČR a Kancelář policejního prezidenta, takže děti v kampusu v Dejvicích uvidí například ukázky policejní techniky. Součástí programu Dětské univerzity je také promoce v Betlémské kapli.

8. 7. 2024 14:02