Průša začne vyrábět 3D tiskárny v Americe. Česká firma tam chce být do roka největší na trhu

„Pro dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost je lokální výroba prakticky nezbytná,“ říká zakladatel Josef Průša.

Michal MančařMichal Mančař

prusa-3d

Foto: Prusa Research

Josef Průša s americkým parťákem Davidem Randolphem z firmy Printed Solid

0Zobrazit komentáře

Pražská firma Prusa Research, která si vybudovala zvučné jméno v oboru 3D tisku, začne vyrábět své tiskárny a materiály ve Spojených státech. Produkovat je bude prostřednictvím své tamější dceřiné společnosti Printed Solid, kterou koupila před dvěma lety.

„Naším cílem je stát se do roka největším výrobcem 3D tiskáren a filamentů v USA,“ uvedl vývojář, podnikatel a zakladatel firmy Josef Průša. Vedle tiskáren bude jeho společnost ve Spojených státech vyrábět i materiál pro 3D tisk pod značkou Prusament. Zatím půjde jen o vybrané barvy a materiály, do budoucna se chystá další rozšíření výroby.

V Printed Solid se budou tiskárny i filamenty, tedy tiskové struny, vyrábět pomocí shodných procesů a nástrojů jako v Praze. Už v minulosti také společnost Prusa Research prostřednictvím Printed Solid spustila své první zahraniční servisní centrum, kde poskytuje zákazníkům opravy tiskáren a lokální podporu.

V sídle firmy v pražských Holešovicích se na vývoji a výrobě tiskáren Original Prusa podílí téměř tisíc lidí. V americkém Delawaru, v sídle společnosti Printed Solid, zaměstnává přibližně třicet lidí a plánuje nabírat další. Obě společnosti plánují během letošního roku přidat více výrobních linek pro Prusament a rozšířit i výrobu samotných tiskáren, včetně důrazu na podporu místních dodavatelů komponent.

„V době, kdy se 3D tisk stává stále důležitějším nástrojem v rozvoji inovací a vyžaduje tak co nejvyšší ochranu duševního vlastnictví, věříme, že pro dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost je lokální výroba prakticky nezbytná. Náš přístup je založen na transparentnosti a důvěře, náš software je open source a plně auditovatelný a naše výrobní prostory v Praze jsou otevřené pro návštěvy,“ uvedl Průša.

„Lokalizací výroby nejen snižujeme bezpečnostní rizika, ale také podporujeme inovace, místní ekonomiky a budujeme důvěru v tuto transformativní technologii,“ dodal český podnikatel, který Prusa Research založil v roce 2012. Od té doby firma patří mezi největší výrobce stolních 3D tiskáren na světě. V roce 2022 vykázala čistý obrat 2,6 miliardy a zisk 269 milionů korun.

S přispěním ČTK