Live

zobrazit nejnovější

11. 8. 2023 13:13

11. 8. 2023 12:01

Rychlá zpráva

joe-bidenFoto: The White House

USA omezí investice v Číně. Američané tam od příštího roku nebudou smět vkládat peníze třeba do mikročipů

Americký prezident Joe Biden dekret, který taková pravidla obsahuje, podepsal ve středu po měsících vyjednávání. Cílem by měla být snaha zabránit Pekingu ve výrobě špičkových technologií pro tamní armádu. Američané tak od příštího roku nebudou moct investovat do čínských společností, jejichž podnikání souvisí s polovodiči nebo kvantovými počítači. Krok přitom Spojené státy činí v době, kdy se snaží zlepšit diplomatické vztahy s Čínou, které v poslední době nejsou zrovna ideální. Čína nová pravidla odsoudila, potýká se totiž s různými ekonomickými problémy jako je nízký růst ekonomiky či deflace.

11. 8. 2023 10:47

Rychlá zpráva

messi-4Foto: Inter Miami CF

Sázka na Messiho se vyplácí. Od jeho příchodu sleduje na Apple TV americkou MSL o padesát procent více lidí

Příchod jednoho z nejlepších fotbalistů historie do amerického Inter Miami CF pomohl nejen floridskému klubu, ale i americké lize a Applu. S informací o výrazném nárůstu předplatitelů MSL Season Pass na Apple TV přišel na Twitteru –⁠ neboli X –⁠ spolumajitele týmu Jorge Mas. Podle něj navíc zápasy, kdy je Messi na hřišti, přes službu sleduje více než padesátiprocentní podíl španělsky mluvících diváků. Apple poslední dobou do streamování šlape čím dál více a nedávno se celkový počet odběratelů jeho služeb přehoupl přes jednu miliardu lidí.

11. 8. 2023 09:58

Rychlá zpráva

Chtěli byste vlastní bunkr? Ministerstvo obrany prodává další řopíky

České ministerstvo obrany zveřejnilo další seznam majetku, kterého se plánuje zbavit – aktuální nabídka čítá přes třicet položek a z větší části jde o malé železobetonové bunkry, takzvané řopíky, které vznikaly ve 30. letech coby součást pohraničního opevnění. K mání jich je dvacet sedm, a to na Lounsku, jižní Moravě a ve Slezsku, jejich cena se pohybuje většinou kolem sta tisíc korun. Ministerstvo nabízí i několik pozemků a další soupis položek, které by rádo prodalo, zveřejní v září.

11. 8. 2023 09:18

11. 8. 2023 08:10

11. 8. 2023 07:22

Rychlá zpráva

hypotekyFoto: Depositphotos

Objem hypoték v červenci podle Hypomonitoru klesl, sazby byly nejníže od loňského srpna

Banky a stavební spořitelny poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,4 miliardy korun, což je proti červnu pokles o 18 procent. Meziroční pokles se snížil na čtyři procenta. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla z červnových 5,86 procenta na 5,8 procenta. To je nejnižší hodnota od loňského srpna. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor, do níž dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

11. 8. 2023 07:13

Rychlá zpráva

Počet obětí požárů na havajském ostrově Maui stoupá, shořet mělo až 1 700 budov

Požáry, které vypukly v úterý večer na druhém největším havajském ostrově Maui, už mají podle oficiálních čísel tamních úřadů 53 obětí, tento údaj je ale platný ke čtvrtečnímu poledni místního času. Podle havajského guvernéra Joshe Greena mohlo dosud shořet na 1 700 budov, tisíce lidí – z nichž někteří před ohněm utíkali do oceánu – mají potřebovat ubytování a škody na majetku se mají vyšplhat na miliardy dolarů. Požár, k jehož šíření přispěl silný vítr, způsobil exploze na čerpacích stanicích a v přístavních skladech pohonných hmot a zničil i lodě kotvící u pobřeží.

11. 8. 2023 06:41

Rychlá zpráva

Rusko vyslalo k Měsíci po téměř padesáti letech lunární modul

Rusko v noci na dnešek vyslalo z kosmodromu Vostočnyj raketu Sojuz 2.1b s modulem Luna-25, který má přistát na Měsíci. Jedná se o první takový ruský projekt za posledních téměř 50 let a má jít o předstupeň potenciálního nového průzkumu Měsíce prováděného člověkem na místě. Na Měsíci bude ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mimo jiné i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy, upřesnila ruská vesmírná agentura Roskosmos.

10. 8. 2023 21:31

Rychlá zpráva

virgin-galacticFoto: Virgin Galactic

Virgin Galactic má první turistický let do vesmíru

Šest lidí se dnes podívalo na okraj vesmíru díky lodi společnosti Virgin Galactic. Ta kosmické turisty po letech příprav dovezla za splněním snu vůbec poprvé ve své historii. Na palubě byl i někdejší olympionik Jon Goodwin, který startoval na letních hrách roku 1972 v Mnichově. Dnes je mu 80 let a trpí Parkinsonovou chorobou.

10. 8. 2023 21:05

10. 8. 2023 20:33

Rychlá zpráva

iphone_1-1Foto: Archiv Applu

56 % Čechů by starý telefon neprodalo, přestože by tím pomohli zastavit nejrychleji rostoucí zdroj odpadu

Elektronika je dle studií nejrychleji rostoucím zdrojem odpadu na světě. Recyklován je z ní jen malý vzorek. Přitom elektronický odpad je velmi problematický z důvodu obsahu nebezpečných materiálů. Souvisí s ním také plýtvání vzácnými kovy, i otázka nedbale chráněných citlivých dat. Dle výzkumu agentury Kantar pro společnost Swappie, až 48 % vlastníků rozbitého telefonu v Česku neví, že za něj mohou dostat peníze zpět, pro čtvrtinu uživatelů znamená šetrné nakládání se starou elektronikou příliš práce. 56 % dotázaných si pak své staré zařízení ponechává jako náhradní telefon.

10. 8. 2023 20:09

Doporučujeme

„Můžu všechny ubezpečit, že 17. srpna v českých kinech všichni uvidí opravdový, plnohodnotný, stominutový film, který vypadá jako film, tváří se jako film, podle mě to bude muset být film.“

- Kamil Bartošek, alias Kazma, který právě uvádí do kin svůj nový film

Čtěte dále