Live

zobrazit nejnovější

26. 3. 2024 21:44

Doporučujeme

„Polsko nás předběhlo v mnoha aspektech. Jsou na tom mnohem lépe také s možnostmi, jak tam dostat pracovní sílu z jiných zemí.“

- Klára Sobotková, regionální ředitelka české pobočky Panattoni

Čtěte dále

26. 3. 2024 19:20

26. 3. 2024 17:40

26. 3. 2024 15:15

Rychlá zpráva

otb-venturesFoto: OTB Ventures

Poláci spouští velký startupový fond zaměřený na deep tech. Mají 185 milionů dolarů

Polští venture kapitáloví investoři z OTB Ventures otevírají jeden z největších startupových fondu v regionu střední a východní Evropy. K dispozici mají celkem 185 milionů dolarů (4,3 miliardy korun) a zaměří se na takzvaný deep tech, tedy projekty, které se zabývají vědeckými nebo technologickými výzkumy, konkrétně pak na čtyři oblasti: vesmírné technologie, automatizace podniků a umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a fintech infrastruktura.

OTB Ventures ve svém druhém fondu chtějí investovat především v rámci Series A, nicméně až deset procent je připravených pro seedová kola a více než polovina kapitálu slouží pro navazující investice. Fond je podporován mimo jiné Evropským investičním fondem (EIF) a Inovačním fondem NATO (NIF), který začíná rozdělovat jednu miliardu eur, již plánuje investovat do fondů a do startupů svých členů.

26. 3. 2024 13:32

26. 3. 2024 11:15

Rychlá zpráva

Lucid Air Exterior 7

Výrobce elektromobilů Lucid získá další miliardu dolarů od Saúdů

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního investičního fondu PIF jednu miliardu dolarů (přes 23 miliard korun) výměnou za prioritní konvertibilní akcie. Nejnovější investice fondu potvrzuje, že Lucid má v boji o přežití mezi začínajícími výrobci elektromobilů, kteří se potýkají s problémy, významnou výhodu. Akcie automobilky v reakci na oznámení vzrostly až o téměř pětinu. Vláda Saúdské Arábie vlastní ve firmě Lucid podíl 60 procent a do firmy již investovala miliardy v rámci strategie diverzifikace své ekonomiky mimo těžbu ropy.

Lucid je jedním z několika výrobců elektromobilů, které těžce zasáhlo zpomalení růstu poptávky a cenová válka vyvolaná společností Tesla. V čele Lucidu stojí bývalý manažer Tesly a automobilka očekává, že letos vyrobí 9 000 vozů. Loni vyrobila 8 428 vozů. Luxusní sedan Lucidu Air konkuruje mimo jiné vozům Tesla Model S a luxusním elektromobilům automobilek Mercedes-Benz, BMW, Audi a Porsche. Minulý měsíc Lucid ve své finanční prezentaci čtvrtého čtvrtletí uvedl, že má dostatečnou likviditu nejméně do roku 2025.

26. 3. 2024 09:28

26. 3. 2024 08:40

Rychlá zpráva

neumann_1Reprofoto: New York Times Events/YouTube

Adam Neumann by rád získal zpět WeWork, měl nabídnout 500 milionů dolarů

Adam Neumann, zakladatel padlého startupu WeWork, by firmu, která ho coby svého šéfa už jednou odmítla a jež loni požádala o ochranu před věřiteli, získal zpět. To není žádné tajemství. Podle CNBC nyní podnikatel proslulý bezhlavým utrácením nabídl půl miliardy dolarů, není ale jasné, odkud mají tyto peníze pocházet. Server zároveň dodal, že nemusí jít o konečnou částku, ta by se při vyrovnání všech povinností mohla dle jeho informací vyšplhat až témeř na miliardu dolarů.

26. 3. 2024 07:58

Rychlá zpráva

bitcoinFoto: Midjourney / CzechCrunch

Bitcoin opět posiluje, včera se vrátil nad hranici 70 tisíc dolarů a má růst dál

Cena bitcoinu se opět zvyšuje, během pondělního večerního obchodování se vrátila nad hranici 70 tisíc dolarů, tedy přes 1,6 milionu korun. Spolu s bitcoinem posilují i další velké kryptoměny – ta druhá největší, ether, vykazovala růst o více než sedm procent a nacházela se blízko hodnoty 3 630 dolarů.

Podle serveru CoinDesk, který očekává další posilování, za to z velké části mohou očekávání, že centrální banky velkých západních zemí začnou brzy snižovat úrokové sazby.

26. 3. 2024 07:07

Rychlá zpráva

Čeští vědci vyvinuli molekulu, která v sobě dokáže uchovávat více informací

Čeští vědci vyvinuli molekulu, která pomocí světelného impulzu mění svoji strukturu a nově nepřechází mezi dvěma stavy, ale třemi, což umožňuje do její molekulární struktury uložit více informací než doposud. O další formě neboli stavu molekul se vědělo, avšak byly nestabilní, a proto se jim vědci povětšinou vyhýbali.

Vyřešit tuto problematiku nyní dokázal tým vědců z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a dva jeho členové, Tomáš Slanina a Jakub Copko, o objevu napsali článek pro časopis Chemical Communications. „Teď můžeme molekulu precizně a selektivně přepínat mezi třemi stavy podle podmínek, které si sami zvolíme,“ uvedl Copko.