Malý krok pro lidstvo, velký pro byznys. Modul Odysseus jako první soukromý stroj přistál na Měsíci

Šestinohý robot od firmy Intuitive Machines dosedl na Měsíc. Po prvotní odmlce se zdá, že vše funguje, a čeká se na první snímky.

Jiří BlatnýJiří Blatný

modul-1

Foto: Intuitive Machines

Lunární modul IM Nova-C zvaný Odysseus

0Zobrazit komentáře

Více než padesát let od konce slavného programu Apollo americké NASA se lidé opět snaží dostat na Měsíc. Dnes se to však netýká jen národních kosmických agentur, ale i soukromých společností – a právě díky nim má éra moderní kosmonautiky nový milník. Modul Odysseus od texaského výrobce Intuitive Machines totiž jako první soukromý stroj zvládl úspěšně přistát na nejbližší přirozené oběžnici Země.

Šestinohý robotický Odysseus dosáhl měsíčního povrchu krátce po půlnoci našeho času, nějakou dobu však trvalo, než začal zpět na Zemi vysílat signál a než společnost Intuitive Machines uvedla, že je dostatečně silný. „Bezpochyby můžeme potvrdit, že je naše vybavení na Měsíci,“ uvedl krátce po přistání šéf mise nazvané IM-1 Tim Crain. „Odysseus má nový domov,“ dodal v živém vysílání z řídícího střediska v Houstonu.

„Po vyřešení problémů s komunikací operátoři potvrdili, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začal posílat data. Nyní pracujeme na odeslání prvních obrázků z lunárního povrchu,“ uvedla později firma. Zatím ale neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosáhla zamýšleného cíle – místa asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce v oblasti kráteru Malapert A.

Měsíčního povrchu se dosud dotklo jen pět států, a to díky svým vesmírným agenturám – Spojené státy americké, bývalý Sovětský svaz, Indie, Čína a Japonsko. Poslednímu jmenovanému se to i přes komplikace se solárními panely sondy povedlo v polovině ledna. Země vycházejícího slunce mohla mít prvenství mezi soukromými firmami, stroj tamní společnosti ispace však na Měsíci ztroskotal loni v dubnu.

První místo tak patří přistávacímu modulu Nova-C od Intuitive Machines, který se sice oficiálně jmenuje Odysseus, přezdívá se mu ale i Odie. Ten odstartoval do vesmíru na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska z Kennedyho vesmírného střediska 15. února a putoval k Měsíci týden, od středy se pohyboval na její orbitě a připravoval se na přistání.

Na lunární povrch přivezl kromě vědeckého nákladu 125 miniatur z nerezové oceli od amerického sochaře Jeffa Koonse, které znázorňují měsíční fáze. Pokud se potvrdí, že je vše v pořádku, měl by nyní půl lunárního dne, tedy zhruba jeden pozemský týden, sbírat různá vědecká data.

Konstruktéři počítají s tím, že poté, co na Měsíci po týdnu zajde slunce, sonda začne ztrácet energii, kterou získává ze solárních panelů. Inženýři tak s ní do několika hodin přijdou o kontakt.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kromě prvenství mezi soukromými firmami pro Intuitive Machines znamená úspěšné přistání i návrat Spojených států amerických na Měsíc po více než půl století. Na začátku ledna z Floridy s takovým cílem odstartovala raketa Vulcan společnosti United Launch Alliance s lunárním modulem Peregrine firmy Astrobotic Technology, po poruše se ale přístroj, který měl podle plánů na Měsíci přistát také dnes, nakonec musel vrátit a shořel nad Pacifikem.

Společnost Astrobotic Technology byla mezi prvními, kdo Intuitive Machines dnes poblahopřál. „Neuvěřitelný úspěch. Nemůžeme se dočkat, až se k vám v blízké budoucnosti připojíme na povrchu Měsíce,“ uvedla na svém profilu na sociální síti X.

Začátek soukromých vesmírných závodů, které v poslední době nabírají tempo, souvisí s tím, že podniky už nějaký čas mohou přijímat objednávky vesmírné přepravy od americké NASA i dalších klientů. Jak Astrobotic Technology, tak Intuitive Machines od NASA v roce 2019 dostaly každá téměř 80 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) na rozvoj těchto služeb. Podobné smlouvy s NASA má celkem čtrnáct společností.

S přispěním ČTK

Rok na rudé planetě, ale jen jako. NASA hledá dobrovolníky, kteří vyzkouší simulaci života na Marsu

Pokud máte základ v technických oborech, potrpíte si na extrémy a vlastníte americké občanství, NASA má pro vás práci.

mars

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Čtyři dobrovolníci budou moci prožít simulovaný pobyt na Marsu

0Zobrazit komentáře

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že hledá dobrovolníky, kteří by byli ochotni strávit rok života v prostředí co možná nejvěrněji připomínajícím podmínky na Marsu. Nebudou ale nečinně sedět, během pobytu budou naopak provádět simulované výstupy na nehostinnou planetu a čelit různým zatěžkávacím zkouškám. Požadavky na potenciální účastníky jsou tak vysoké: musí mít skvělý zdravotní stav, vysokoškolské vzdělání a alespoň tisíc nalétaných hodin na pozici pilota. Cílem mise s názvem CHAPEA 2, která začne v roce 2025, je totiž především prozkoumat, jestli budou astronauti dlouhodobě schopni na rudé planetě přežít.

V Johnsonově vesmírném středisku ve městě Houston se nachází habitat s názvem Mars Dune Alpha o rozloze pouhých 158 metrů čtverečních, který byl v 3D tiskárně vytištěn k jasnému účelu: aby ubytoval čtyři členy posádky, z nichž se na jeden rok stanou simulovaní obyvatelé Marsu. A nyní NASA hledá dobrovolníky, kteří budoucí posádku programu nazvaného Crew Health and Performance Exploration Analog utvoří. Není zřejmé, kolik za práci dostanou, ale vesmírná agentura uvedla, že půjde o placenou práci.

Ještě aby ne, protože půjde o velmi náročnou záležitost, a to po fyzické i psychické stránce. Uchazeči tak musí být ve věku od 30 do 55 let, musí mít magisterský titul v oblasti přírodních věd, technologií či matematiky a také potvrzení o tom, že nalétali minimálně tisíc hodin jako piloti, nebo o tom, že mají dokončený důstojnický výcvik. NASA důkladně prozkoumá také zdravotní stav uchazečů, a to včetně psychických problémů, alergií a podobně.

„Pro získání co nejpřesnějších údajů bude analogová mise co nejrealističtější. Její součástí tak mohou být environmentální stresory, jako je omezení zdrojů, izolace, selhání zařízení a značná pracovní zátěž,“ uvádí NASA na stránkách mise CHAPEA 2. Mezi hlavní činnosti posádky budou patřit simulované výstupy na povrch, pěstování plodin, příprava a konzumace jídla, cvičení, údržba, vědecká práce, NASA ve výčtu neopomíjí ale ani osobní volno a spánek.

„Analogové prostředí nám umožňuje do mise zapojit realistické efekty, kterých bychom na Mezinárodní vesmírné stanici nebyli schopni docílit. Jde o základ pro získání všech údajů, které budeme potřebovat pro další mise,“ řekla pro magazín Science Alert Grace Douglasová, hlavní řešitelka projektu CHAPEA. Podle ní jsou právě simulované pobyty důležité pro shromažďování informací pro budoucí mise s posádkou na Měsíc a Mars.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V současnosti úspěšně pokračuje mise CHAPEA s pořadovým číslem jedna, která je již za polovinou. Její součástí jsou velitelka Kelly Hastonová, letový inženýr Ross Brockwell, lékařský důstojník Nathan Jones a vědecká důstojnice Anca Selariuová. Posádce se podařilo dokončit celou řadu vědeckých úkolů a úspěšně vypěstovala i některé plodiny, například papriky, rajčata či listovou zeleninu.

Pokud se už chystáte vyplňovat přihlašovací formulář, protože byste si také rádi zazahradničili na simulované rudé planetě a vydali se do simulovaného vesmíru, budete nejspíš zklamaní. Abyste se mohli mise zúčastnit, musíte mít totiž kromě jiných zmíněných podmínek také americké občanství. Dobrou zprávou je, že projekt CHAPEA ale není jediný, který život na Marsu simuluje, štěstí tak můžete zkusit jinde.