Malý krok pro lidstvo, velký pro byznys. Modul Odysseus jako první soukromý stroj přistál na Měsíci
Šestinohý robot od firmy Intuitive Machines dosedl na Měsíc. Po prvotní odmlce se zdá, že vše funguje, a čeká se na první snímky.
Více než padesát let od konce slavného programu Apollo americké NASA se lidé opět snaží dostat na Měsíc. Dnes se to však netýká jen národních kosmických agentur, ale i soukromých společností – a právě díky nim má éra moderní kosmonautiky nový milník. Modul Odysseus od texaského výrobce Intuitive Machines totiž jako první soukromý stroj zvládl úspěšně přistát na nejbližší přirozené oběžnici Země.
Šestinohý robotický Odysseus dosáhl měsíčního povrchu krátce po půlnoci našeho času, nějakou dobu však trvalo, než začal zpět na Zemi vysílat signál a než společnost Intuitive Machines uvedla, že je dostatečně silný. „Bezpochyby můžeme potvrdit, že je naše vybavení na Měsíci,“ uvedl krátce po přistání šéf mise nazvané IM-1 Tim Crain. „Odysseus má nový domov,“ dodal v živém vysílání z řídícího střediska v Houstonu.
„Po vyřešení problémů s komunikací operátoři potvrdili, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začal posílat data. Nyní pracujeme na odeslání prvních obrázků z lunárního povrchu,“ uvedla později firma. Zatím ale neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosáhla zamýšleného cíle – místa asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce v oblasti kráteru Malapert A.
Měsíčního povrchu se dosud dotklo jen pět států, a to díky svým vesmírným agenturám – Spojené státy americké, bývalý Sovětský svaz, Indie, Čína a Japonsko. Poslednímu jmenovanému se to i přes komplikace se solárními panely sondy povedlo v polovině ledna. Země vycházejícího slunce mohla mít prvenství mezi soukromými firmami, stroj tamní společnosti ispace však na Měsíci ztroskotal loni v dubnu.
After troubleshooting communications, flight controllers have confirmed Odysseus is upright and starting to send data.
Right now, we are working to downlink the first images from the lunar surface.— Intuitive Machines (@Int_Machines) February 23, 2024
První místo tak patří přistávacímu modulu Nova-C od Intuitive Machines, který se sice oficiálně jmenuje Odysseus, přezdívá se mu ale i Odie. Ten odstartoval do vesmíru na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska z Kennedyho vesmírného střediska 15. února a putoval k Měsíci týden, od středy se pohyboval na její orbitě a připravoval se na přistání.
Na lunární povrch přivezl kromě vědeckého nákladu 125 miniatur z nerezové oceli od amerického sochaře Jeffa Koonse, které znázorňují měsíční fáze. Pokud se potvrdí, že je vše v pořádku, měl by nyní půl lunárního dne, tedy zhruba jeden pozemský týden, sbírat různá vědecká data.
Konstruktéři počítají s tím, že poté, co na Měsíci po týdnu zajde slunce, sonda začne ztrácet energii, kterou získává ze solárních panelů. Inženýři tak s ní do několika hodin přijdou o kontakt.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsKromě prvenství mezi soukromými firmami pro Intuitive Machines znamená úspěšné přistání i návrat Spojených států amerických na Měsíc po více než půl století. Na začátku ledna z Floridy s takovým cílem odstartovala raketa Vulcan společnosti United Launch Alliance s lunárním modulem Peregrine firmy Astrobotic Technology, po poruše se ale přístroj, který měl podle plánů na Měsíci přistát také dnes, nakonec musel vrátit a shořel nad Pacifikem.
Společnost Astrobotic Technology byla mezi prvními, kdo Intuitive Machines dnes poblahopřál. „Neuvěřitelný úspěch. Nemůžeme se dočkat, až se k vám v blízké budoucnosti připojíme na povrchu Měsíce,“ uvedla na svém profilu na sociální síti X.
Začátek soukromých vesmírných závodů, které v poslední době nabírají tempo, souvisí s tím, že podniky už nějaký čas mohou přijímat objednávky vesmírné přepravy od americké NASA i dalších klientů. Jak Astrobotic Technology, tak Intuitive Machines od NASA v roce 2019 dostaly každá téměř 80 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) na rozvoj těchto služeb. Podobné smlouvy s NASA má celkem čtrnáct společností.
S přispěním ČTK