Meta spustila svého zabijáka Twitteru, ale ne v EU. Threads zde není kvůli ochraně osobních údajů

Meta chce využít problémů Twitteru Elona Muska a přetáhnout jeho uživatele do nové aplikace. Nebylo by to poprvé, kdy by se jí něco takového povedlo.

Jiří BlatnýJiří Blatný

threads-1

Foto: Meta / CzechCrunch

Nová aplikace Threads má být konkurencí Twitteru

0Zobrazit komentáře

Twitter v poslední době není ve formě. Sociální síť, kterou loni na podzim koupil Elon Musk, se potýká s finančními problémy, musela propouštět a zavedla různé změny, nad kterými kroutil hlavou nejeden uživatel. Není tedy divu, že se objevila řada jiných aplikací, které se snažily ukrojit si kus koláče a přilákat alespoň některé lidi k sobě. Po několikatýdenním rozruchu se po nich ale ve veřejném prostoru většinou slehla zem. Problémů Muskovy sítě se teď snaží využít i Meta, která dnes spustila aplikaci Threads, jež vypadá a funguje skoro stejně.

Nová aplikace je úzce spojená s Instagramem, právě vývojáři sociální sítě dceřiné firmy Mety Marka Zuckerberga na ní totiž pracují. Threads má tato návaznost pomoct v začátcích a uživatelům Instagramu usnadnit její používání. Člověk se do ní totiž může přihlásit pomocí instagramového účtu, Meta mu také do nové aplikace převede jeho uživatelské jméno či oblíbené účty, které sleduje.

Ve zmíněné migraci dat ale je i problém. Spolu se základními údaji mohou mezi Instagramem a novou aplikací putovat i další informace včetně těch o zdraví, poloze nebo historii vyhledávání. Aplikace Threads je tak podle deníku The Guardian dostupná zhruba ve stovce zemí světa, v Evropské unii se ji ale kvůli přísnějším podmínkám firma rozhodla prozatím nezpřístupnit, píše deník Irish Independent. The Guardian ráno také uvedl, že během prvních hodin po spuštění se do Threads přihlásilo na pět milionů uživatelů, podle Zuckerberga jejich počet už překročil deset milionů, napsal The Independent.

Zatím není jasné, kdy se Threads v EU dočkáme. Meta nyní čeká na další pokyny od Evropské komise týkající se evropského zákona Digital Markets Act, který upravuje, jak velké online platformy jako Facebook, Instagram nebo Twitter využívají svou tržní sílu, uvádí agentura Bloomberg. Evropská komise podle ní očekává, že další pokyny firmám poskytne v září.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Už před spuštěním bylo ale v aplikaci poměrně živo. Předběžný přístup podle serveru Engadged dostala třeba zpěvačka Shakira nebo kuchař Gordon Ramsay. Meta s novou aplikací přichází poté, co Twitter minulý týden oznámil další změny, které kromě jiného znamenají striktní limity pro čtení příspěvků. Od loňského října, kdy Elon Musk Twitter koupil, se sociální síť potýkala s řadou problémů, ztratila některé inzerenty, a tedy i příjem z reklamy, propustila podstatnou část svých zaměstnanců a učinila řadu nepopulárních rozhodnutí. Mark Zuckerberg Muskův styl vedení sítě dlouhodobě kritizuje a nedávno se oba pánové dohodli, že si účty vyřídí soubojem v kleci.

Jestli se nahradit Twitter platformě Threads od Mety podaří, to se teprve ukáže. Zuckerberg to ale, zdá se, se snahou využít chaosu na Muskově síti myslí vážně. Na nové aplikaci napsal, že Twitter měl šanci uspět, ale selhal, a nadešel tak čas někoho jiného. Zakladatel Facebooku také v době vydání aplikace poprvé od roku 2012 vydal tweet, ve kterém pomocí populárního memu naráží právě na podobnost Twitteru a Threads.

Pokud Threads uspěje, nebude to poprvé, kdy by Meta svým nástupem převálcovala konkurenční aplikaci. Když v roce 2016 spustila na Instagramu Stories, tedy krátká aktuální videa či fotografie, v podstatě tím zarazila rozvoj Snapchatu, aplikace, která je právě na podobném principu založená, napsal tehdy server TechCrunch. V roce 2020 na Instagram dorazily Reeels, tedy krátká videa na výšku, pro změnu po vzoru Čínského TikToku.

Asi neznámější alternativou Twitteru je v současnosti decentralizovaná síť Mastodon, ale není zdaleka jediná. Další je třeba aplikace Bluesky podporovaná zakladatelem Twitteru Jackem Dorseym, do které se lze dostat pouze na základě pozvánky od již registrovaného uživatele. Vznikla v roce 2021 ještě v rámci Twitteru, jako samostatná služba začala fungovat v roce 2022. Platforma letos v červnu podle Wall Street Journal (WSJuvedla, že se rozrostla na přibližně sto tisíc uživatelů z pouhých několika stovek, které ji používaly v únoru.

Mezi další vyzyvatele Twitteru patří Substack Notes nebo služba Post. V souvislosti s posledními změnami na Muskově síti se zvýšené pozornosti těší i aplikace Spill, za kterou stojí dva bývalí zaměstnanci Twitteru, píše WSJ. Žádné se nicméně nepodařilo dostat se do pozice opravdu dlouhodobé alternativy.

Lukáš Strnadel předává výkonné žezlo. Brněnské studio Futured povede Jana Šrotířová

Ve Futured začínala Jana Šrotířová před sedmi lety jako projektová manažerka. Teď v roli výkonné ředitelky nahrazuje majitele a zakladatele.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

futured-ceos

Foto: Futured

Lukáš Strnadel (zakladatel) a Jana Šrotířová (CEO) z Futured

0Zobrazit komentáře

Vlastní vývojářské studio, které se specializuje na mobilní aplikace, rozjel Lukáš Strnadel v roce 2011. Dnes operuje brněnská technologická společnost pod značkou Futured, má pobočky v Praze a ve Vídni a v loňském roce v obratu vyrostla na 58 milionů korun. Růstové plány má třiatřicetiletý zakladatel a jediný majitel firmy i pro letošní rok, zhruba padesátihlavé studio už v nich ale nepotáhne sám. Do role výkonné ředitelky nově nastupuje Jana Šrotířová, která ve Futured působí sedmým rokem a stává se jednou z nejvýše postavených žen na poli českých technologických agentur.

Úkol devětatřicetileté Jany Šrotířové v roli CEO studia Futured je jasný: zaměřit se na posílení konkurenceschopnosti a růst společnosti prostřednictvím datových analýz a propojení umělé inteligence s mobilní aplikacemi. A také splnit finanční plány, které s Lukášem Strnadlem nastavili. Loni firma vyrostla v obratu z 38 milionů na 58 milionů korun. „Pro tento rok očekáváme obrat ve výši 80 milionů korun, ale já věřím, že se podaří překročit hranici 100 milionů korun,“ plánuje Strnadel. Nová šéfka se má zaměřit i na zvýšení ziskovost a efektivity celé firmy.

Mobilní aplikace a další technologická řešení Futured dodává pro firmy v Česku i za hranicemi. Mezi jeho historické či stávající klienty patří Jablotron, Škoda Auto, Decathlon, Patria, ČSOB, Bit.plus nebo Golden Gate. Stojí za oblíbenou aplikací Gastromapa Lukáše Hejlíka a několik ocenění si odnesl také za aplikaci pro Národní muzeum, díky které ožívá legendární plejtvák. V zahraničí pracuje pro Colop, Salt či Wavin a desítku klientů Futured převzal předloni od studia Qusion, jehož zakladatelé se rozhodli jít naplno budovat aplikaci pro duševní zdraví.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Do některých projektů, na kterých brněnská agentura historicky pracovala, sám Lukáš Strnadel zainvestoval. Jde o projekt Nesnězeno, který se nedávno spojil s maďarským konkurentem, nebo mobilní aplikaci Grason, jež pomáhá firmám s najímáním brigádníků. V obou firmách je zakladatel Futured, které v roce 2019 prošlo rebrandingem z původního The Funtasty, i nadále minoritním akcionářem. Třetinový podíl drží také v projektu Fotonaut, který nabízí fotobudky na různé eventy.

Ve své vlastní firmě se teď chce Lukáš Strnadel soustředit primárně na další rozvoj byznysu, zatímco denní operativu převezme nová výkonný ředitelka. „Firma vyrostla do rozměru, kdy jí chci dopřát lepšího CEO, než jsem já sám. Jako svého nástupce jsem si nemohl vybrat nikoho lepšího, než je Jana, která po mně zná firmu nejlépe a která je jedním z nejvíce systematických a srdečných lidí, které znám,“ doplňuje.

Jana Šrotířová působila během sedmi let ve Futured jako projektová manažerka i finanční ředitelka. „Je mi blízký projektový přístup, který chci v nové roli zohlednit. S Lukášem Strnadlem, který firmu vedl od jejího vzniku, jsme se shodli, že při řízení firmy budu klást velký důraz na data a jejich vyhodnocování. Zároveň chci udržet kontinuitu v tom, co ve Futured Lukáš za ty roky vytvořil, a to svobodné a inspirativní prostředí. Mým přáním je, aby měla změna na pozici CEO minimální vliv na tým i klienty,“ plánuje nová šéfka brněnského studia.