Miliardová hra Jiřího Šmejce. Vede PPF a do svého fondu Emma Capital teď přibral jako partnera J&T

Investiční fond J&T Arch Investments získá podíl 8,1 procenta v Emma Capital. Vyjde ho to na 100 milionů eur, tedy 2,5 miliardy korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

tkac-smejc

Foto: CzechCrunch

Patrik Tkáč a Jiří Šmejc

0Zobrazit komentáře

Spolumajitel a šéf investiční skupiny J&T Patrik Tkáč je dlouhodobě úzce byznysově propojen s Danielem Křetínským, společně ovládají skupinu EPH. Nyní se přimkl i k Jiřímu Šmejcovi a jeho fondu Emma Capital – právě v něm získá minoritní podíl investiční fond J&T Arch Investments. Šmejcova společnost na sebe výrazně upozornila na sklonku loňského roku, když spolu s nadnárodní skupinou CVC Capital koupila Zásilkovnu.

„Na úrovni J&T nás s Emma Capital pojí řada úspěšných projektů. Tato investice je tak zcela v souladu s naší filozofií – investovat do léta budovaných partnerství. Nedávno uzavřené transakce a historický track record skupiny Emma nás pak naplňují důvěrou v potenciál zajímavého zhodnocení i v budoucích letech,“ řekl v narážce na koupi Zásilkovny Adam Tomis, člen investičního výboru J&T Arch.

Fond J&T, který je určen kvalifikovaným investorům, získá v Emma Capital pozici ve výši 8,1 procenta, zaplatí za ni 100 milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Většinovým majitelem Emma Capital zůstává Jiří Šmejc, menší podíly ve společnosti ale drží i někteří její klíčoví manažeři.

Investiční ředitel Emma Capital Pavel Horák k tomu dodal: „Vstup externího investora pro nás představuje krok zcela novým směrem. Bereme ho jako určitou sondu, která nám může ukázat zatím nevyužívané možnosti našeho dalšího růstu.“

Jde o další sbližování a propojování v nejvyšších patrech českých a slovenských miliardářů. Šmejc totiž současně působí jako CEO finanční skupiny PPF, kterou ovládá Renáta Kellnerová s dětmi, zdaleka nejbohatší rodina v regionu. Šmejc se navíc může stát podílníkem v PPF (jímž už v minulosti byl), pokud se mu podaří splnit cíle, které si s vdovou po Petru Kellnerovi při svém nástupu do funkce před dvěma lety dohodl.

Patrik Tkáč, zakladatel a stratég J&T, který je se svým otcem na třetím místě v žebříčku nejbohatších Slováků podle magazínu Forbes, tím upevňuje i svou pozici na českém investičním trhu. To samé platí pro Jiřího Šmejce, který tak získává silného partnera pro své privátní investice vedle práce pro PPF.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym