Minimalismus pod hvězdným nebem italských Alp. Prosklenou chatu Immerso najdete i na Airbnb

immerso

Foto: Immerso Glamping

Interiér stavení je extrémně minimalistický

0Zobrazit komentáře

Spát pod širým nebem plným hvězd v obklopení majestátních horských masivů, to je věc, která dojme snad každého milovníka přírody. Díky projektu dvou italských architektů si nyní můžete tento zážitek dopřát, aniž byste si museli odpírat komfortu v podobě střechy nad hlavou.

Horský vzduch, měkká tráva a miliony hvězd nad hlavou – tak pro mnohé vypadá představa té nejpohodlnější ložnice na světě. Ovšem spát jen tak pod širákem, není pro každého. Spaní pod otevřeným nebem má i tu nevýhodu, že můžete velice snadno zmoknout, mohou si vás vyhlédnout komáři, zastihnout vás může i pokles teplot nebo si zrovna ustelete na nevhodném místě, kde vás může překvapit naštvaný majitel či stádo krav.

Na všechny tyto problémy však můžete zapomenout, pokud se rozhodnete ubytovat ve stavbě, za kterou stojí duo italských architektů Fabio Vignolo a Francesca Turnaturi. Ti vytvořili na první pohled velice jednoduchý koncept tiny housu, který zvládnou smontovat čtyři lidé během dvou hodin.

chata-immerso-airbnb1

Foto: Immerso Glamping

Chatu je možné ve čtyřech lidech poskládat již za dvě hodiny

Vnitřní prostory stavení Immerso, což můžeme z italštiny přeložit jako ponoření, se rozkládají na pouhých šesti metrech čtverečních. Na plnohodnotný pobyt to tedy není, ale Immerso nemá sloužit jako klasická horská chata. Jedná se spíše o horskou ložnici s unikátní transparentní střechou a transparentními stěnami, které nabízejí jedinečný a ničím nerušený výhled na nebe a krajinu italských alp.

První z těchto chatek totiž byla postavena v nadmořské výšce 1 900 metrů na jedné z pastvin poblíž horského městečka La Morra v Pian dell’Alpe, přibližně 90 minut jízdy autem od Turína. Díky této poloze je téměř zaručeno, že návštěvníci budou mít během usínání nebe bez mráčku a nic je nebude rušit od počítání hvězd namísto oveček.

„Immerso je unikátní projekt svého druhu. Je koncipován jako dočasný moderní úkryt, který nabízí nový a překvapivý způsob zážitku z přírody,“ popisuje svůj projekt duo architektů.

chata-immerso-airbnb4

Foto: Immerso Glamping

Chata Immerse italských architektů Fabia Vignolo a Francescy Turnaturi

Samotná chata, nebo chcete-li útulna, není, až na transparentní díly, designově nijak výjimečnou stavbou. Tvoří ji prefabrikované březové trámy spolu s překližkou, díky kterým se snadno montuje bez nutnosti stavebních zkušeností a použití složitějších nástrojů.

Nářadí je navíc potřeba pouze pro montáž předních dvojitých dveří a bočních transparentních stěn. Jak stěny, tak i střecha jsou z průhledného plexiskla, které je lehké a také dostatečně odolné.

elon-musk

Přečtěte si takéElon Musk slaví úspěšný závěr roku. Tesla je na rekordních číslech, když za pár měsíců zdvojnásobila cenu svých akciíElon Musk slaví úspěšný závěr roku. Tesla je na rekordních číslech, když za pár měsíců zdvojnásobila cenu svých akcií

„Tradiční stavební materiál, jako je dřevo, které je v hojné míře dostupné na trhu, je zde kombinováno s inovativním materiály a technologiemi. Jeho prefabrikací je dosaženo konkrétních architektonických výsledků, které se zaměřují na více udržitelnou budoucnost,“ dodávají ke konstrukci autoři Immersa.

chata-immerso-airbnb2

Foto: Immerso Glamping

Chata s transparentní střechou a bočními stěnami

Mimo stěn, střechy a podlahy stavba o mnoho víc nenabízí. Podle slov autorů byl minimalismus zvolen z toho důvodu, aby byli hosté přístřešku v co největším sepjetí s okolní přírodou. Výhled na nebe a horské štíty tak neruší žádné dekorace a minimum odkládacích míst.

Návštěvníci v chatě najdou pouze postel pro dvě osoby, konferenční stolek, úložný prostor pro zavazadla a záclony, kterými lze v chatě vytvořit alespoň částečné soukromí. Kabina není vytápěna, a dokonce ani nijak izolována. I přesto, že nabízí lepší tepelný komfort než při spaní mimo chatu, v chladnějším období je nutností kvalitní spacák a teplé prádlo.

A jak se do Immersa dostat? Je to jednoduché. Stačí si jej zabookovat v rámci platformy Airbnb, kde je pobyt v srdci přírody nabízen od částky 89 dolarů, tedy přibližně 2 tisíc korun za noc. Za tuto částku bude k dispozici samotná chata i společné sociální zařízení, které se nachází nedaleko od ní.

chata-immerso-airbnb7

Foto: Immerso Glamping

Odraz hor obklopujících chatu v horách

Stejný dům, jiná destinace

Alpské prostředí ale nebude tím jediným místem, které si bude možné díky Immersu vychutnat netradičním způsobem. Díky rychlé a jednoduché montáži je možné chatu libovolně přemisťovat z místa na místo. Autoři projektu proto spřádají kočovné plány, v rámci kterých bude chata během roku cestovat po různých zajímavých destinacích. V létě to budou vysokohorské lokace, na podzim vinice v Langhe, olivové háje v Puglii během zimy a severní Sardinie na jaře.

Do budoucna by se navíc měla proměnit podoba chaty z ubytování dočasného charakteru na obydlí, které nabídne vše potřebné k trvalejšímu pobytu. Architekti zároveň chtějí zapracovat na svém modulárním systému a pomocí technologie CNC vytvořit prefabrikační model, který bude aplikovatelný na celou řadu podobných staveb.

Pokud pro vás spaní v italských Alpách není příliš lákavou představou, ale rádi byste si vyzkoušeli, jaké to je spát v netradičním prostředí, můžete využít některé z dalších zajímavých nabídek Airbnb.

V minulosti jsme vás informovali například o možnosti pronajmout si pojízdný hot dog Oscara Mayera, která však byla časově omezena. Stále k dispozici je srub Tonyho Starka z filmu Avengers: Endgame a nesmíme zapomenout ani na bramboru v Idaho. A pokud jste fanoušky skutečně seriózní formy ubytování plné luxusu, podívejte se do sekce Airbnb Luxe, kde jsou nabízeny jen ty nejprémiovější nemovitosti.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym