Místo chalupy Praha. Na jedné ze zahrad v metropoli vyrostl neobvyklý domek plný přírody

Neobvyklé stavení nabízí vše potřebné k útěku před všedním životem, k odpočinku i ke cvičení jógy. Terasa se navíc hodí k lelkování u kávy.

chata-na-kuri-nozce4

Foto: Jan Kuděj

Neobvyklý domek pro hosty plný přírody

0Zobrazit komentáře

Pokud se obyvatelé Prahy rozhodnou o víkendu vyrazit za klidem a přírodou, nejčastěji seberou celou rodinu a vyrazí z metropole pryč na venkov. V případě malého domku v Praze 4 není nutné jezdit vůbec nikam. Domek, který se snaží být vyšší než vzrostlý jilm stojící vedle něj, nabízí klid i obklopení zelení.

Útulna, zašívárna, vejminek, chatička, ale i chaloupka na kuří nožce, to všechno jsou pojmenování, jimiž architektonické studio Prajaga častuje stavbu, která vyrostla na zahradě jednoho z pražských rodinných domů. Důvodem, proč se investor rozhodl vybudovat na zahradě objekt sloužící k občasnému přenocování, je jeho velká rodina, jejíž členy je občas nutné uložit i mimo dům.

Zadáním pro architekty se stal návrh objektu, který má představovat útočiště od všedního života, a toto zadání se podařilo splnit do puntíku. Architekt Martin Poldauf pojal celý projekt jako nízkonákladovou dřevostavbu vyhnanou do výše stromu, který stojí poblíž.

chata-na-kuri-nozce5

Foto: Jan Kuděj

Rozměry domu jsou malé, přesto nabízí vše k pohodlnému krátkodobému pobytu

Domek realizovaný společností Penatus podpírá ocelová konstrukce, kterou doplňují modřínové palubky na vnějším plášti a smrkové desky v interiéru. Ten byl pojat jako kombinace přírodních materiálů, černých okenic a minimalismu, která vzhledem k relativně malému půdorysu dává naprostý smysl.

Spodní patro domu je věnováno hygieně. Koupelna zahrnuje sprchový kout, umyvadlo a toaletu, vše v akcentech černé. Ty jsou přítomny i o patro výše, kde se nachází obytná část s rozkládacím gaučem, kuchyní a jídelním koutem. Nad tento prostor bylo navíc zavěšeno loftové patro, určené pro spánek i odpočinek, do kterého se dá vystoupat po mlynářských schodech.

Obytnou část doplňuje balkón přístupný po venkovním schodišti, který je vhodný k lelkování a zírání do okolní přírody při popíjení ranní kávy. Spodní terasa umístěná u koupelny je naopak vyhrazena výhradně pohybovým aktivitám. Po celý rok zde totiž nejen hosté, ale především majitelé domu procvičují jógu.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym