Most, galerie i skulptura v jednom. V Norsku vznikl unikátní, zkroucený a multifunkční objekt The Twist

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

big-the-twist

Foto: BIG

Spíše než most vypadá The Twist jako moderní abstraktní socha

0Zobrazit komentáře

Na obou březích řeky Randselva v norské vesnici Jevnaker se přímo uprostřed přírody rozprostírá „skulpturní park“ Kistefos. Jeho dvě poloviny nyní konečně propojil most, jeho architekti ho ovšem pojmuli mnohem více než jen jako funkční prvek.

Monolitický, v polovině jakoby o 90 stupňů zkroucený objekt použitými materiály i liniemi ostře kontrastuje s okolním lesem a sám představuje koncepčně promyšlenou uměleckou skulpturu. Zároveň pak slouží jako galerie se dvěma velmi odlišnými prostory. V roce 1996 na bývalé operační ploše firmy těžící dřevo založil Christen Sveaas umělecké muzeum a park Kistefos.

Vystavují zde světoznámí umělci jako Anish Kapoor, Olafur Eliasson a Fernando Botero a kromě instalací přímo v přírodě jsou součástí celého komplexu také výstavní galerie a průmyslové muzeum. Nejnovější přírůstek v podobě unikátního mostu nese název The Twist a dále rozšiřuje jak přístupnost obou břehů řeky, tak prostory pro vystavování.

big-bjarke-ingels-group-the-twist-1

Foto: BIG

The Twist vytváří zajímavý kontrast s okolním prostředím

Stojí za ním architektonické studio BIG (Bjarke Ingels Group), jehož zakladatel Bjarke Ingels pro magazín Dezeen řekl: „Není to jako že jdete do muzea, pak jdete do skulpturního parku a pak jdete domů, místo toho projdete skulpturním parkem, asi v polovině projdete muzeem a pak pokračujete.“ The Twist, který označuje jako „obyvatelný most“ se tak podle něj stal integrální součástí celého komplexu Kistefos.

Velký zkroucený hranol je pokryt ocelovými pláty v odkazu na průmyslovou minulost prostředí. Jelikož má tvar obdélníku, je na jednom břehu postaven vertikálně a na druhém horizontálně, což se promítá také do uspořádání jeho vnitřku.

Podle toho, ze které strany do něj návštěvník vstupuje, prezentuje buď vysoký vchod do impozantního bílého tunelu bez oken, nebo naopak otevřený prostor s jednou kompletně prosklenou stěnou.

big-bjarke-ingels-group-the-twist-3

Z určitých úhlů může pruhy oceli pokrytý most působit až mimozemsky

Ingels dvě poloviny mostu označuje za introvertní a extrovertní, přičemž zkroucení uprostřed představuje přirozený přechod mezi nimi a geometricky komplexními křivkami spolu s jednolitou bílou plochou je sjednocuje. Zajímavý architektonický prvek podle popisu Ingelse „spojuje introvertní vertikální galerii s extrovertní panoramatickou místností, kde máte velkolepý výhled na řeku a mlýn. Temnota do světlosti. Umění a příroda.“

Každá ze dvou galerií se pochopitelně lépe hodí pro jiný typ umění. Více zatemněná část je ideální místo například pro malby a fotografie náchylnější na poškození paprsky přirozeného světla. Horizontálně orientovaná místnost je zase vhodnější pro objemné instalace a sochy. Pod ní se také nachází suterén se sociálním zařízením a dalším výhledem na řeku.

big-bjarke-ingels-group-the-twist-4

Foto: BIG

Galerie uvnitř má tři části: vertikální, uzavřený, „introvertní“ prostor, zkroucení…

Unikátní forma mostu není diktována pouze koncepčním myšlením jeho tvůrců, ale také samotným prostředím, kde byl postaven. Dva břehy řeky se totiž nacházejí v různých výškách, přechod z vertikálního do horizontálního hranolu je tedy prostředkem pro jejich spojení. Nebyl tak nutný výrazný zásah do krajiny a zároveň vznikl fascinující kus architektury i umění.

The Twist byl pro veřejnost otevřen 18. září letošního roku a do 17. listopadu v něm probíhá první výstava s názvem Inside Out. Ta představuje tvorbu malíře Howarda Hodgkina a konceptuálního umělce Martina Creeda.

big-bjarke-ingels-group-the-twist-5

…a přirozenému světlu otevřený horizontální prostor

big-bjarke-ingels-group-the-twist-6

Zkroucení mostu uvnitř vytváří dojem závěrky fotoaparátu

big-bjarke-ingels-group-the-twist-7

Foto: BIG

Prosklená stěna přechází do střešního světlíku a nakonec se úplně ztrácí

big-bjarke-ingels-group-the-twist-8

Pod hlavní horizontální částí mostu se nachází, také prosklený, suterén

Diskuze (0)

Novinka

Anonym