Na česko-slovenském letounu obletěla svět pro rekord i uznání žen. Zaře Rutherford je přitom pouhých 19 let
Je jí teprve devatenáct let, ovšem zkušeností za kniplem letounů má na rozdávání. Možná i proto se belgicko-britská pilotka Zara Rutherford rozhodla odvážným kouskem pokusit nejen o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, ale zároveň upozornit na rozdíly mezi ženami a muži v leteckých a vědních oborech. Jako vůbec nejmladší pilotce se jí podařilo samotné obletět svět, a to s letadlem z česko-slovenské produkce.
Mladá pilotka má létání v krvi. Doslova. Létání je totiž rodinnou tradicí, což je také důvod, proč započala se svůj letecký výcvik už ve čtrnácti letech. Pilotní licenci si na úřadě vyzvedla v roce 2020 a o rok později se rozhodla pro svou cestu.
Jak sama říká, mimo létání jí vždy přitahovala také věda, matematika a další obory, ve kterých se ovšem jen málo kdy setkala s jinou ženou či dívkou. A tak chtěla ukázat, že takto riskantní podnik, k němuž jsou potřeba i jisté znalosti, dokáže zvládnout sama i devatenáctiletá dívka.
Aby byl její let co možná nejlegitimnější, naplánovala trasu tak, aby se letem zároveň zapsala do Guinnessovy knihy rekordů. Její pouť měla původně trvat tři měsíce, nakonec se protáhla na skoro dvojnásobek. Odstartovala 18. srpna minulého roku z domovské Belgie a následně pokračovala přes Atlantik a Grónsko do Kanady a Jižní Ameriky, zpět na Aljašku a přes Rusko a Indonésii do Evropy.
Partnerem na této cestě se jí stal Shark UL, ultralehký letoun, který je jedním z nejvýkonnějších ve své kategorii. Jedná se o stroj vyráběný na Slovensku, ovšem svým charakterem je technika spíše česko-slovenská. Šéfkonstruktér Jaroslav Dostál totiž pochází z Hodonína a celý vývoj se odehrál v Česku.