Na hybridní hodinky vybrala od lidí miliony, nikdy ale nevzniknou. Česká firma Leitners zkrachovala

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

leitners-boxed4

Foto: Leitners

Chytré hodinky od Leitners zaujmou tradičně elegantním vzhledem

0Zobrazit komentáře

Před necelými třemi lety vznikl v Brně zajímavý startup Leitners, jehož cílem bylo přinést na trh v zásadě nový typ hodinek. V základu měly nabídnout kvalitní mechanický strojek doplněnými chytrými funkcemi jako měření tepu, kalendář nebo ovládání hudby. I když se ale na ambiciózní projekt podařilo skrze crowdfunding vybrat miliony korun, teď ohlásil krach. Hodinky tak nevzniknou. A peníze zájemci nejspíš už nikdy neuvidí.

Ještě před rokem, kdy jsme o Leitners napsali velký profil, se přitom zdálo vše na skvělé cestě. Zakladatelé startupu Rostislav Slovák a Marek Šmarda našli zajímavou díru na trhu hybridních hodinek, po náročném vývoji se jim podařilo vytvořit atraktivní funkční prototypy a investory našli hlavně ve stovkách zájemců na portálu Kickstarter, kde za měsíc vybrali přes 5,5 milionu korun. Původním cílem přitom byl necelý milion.

Podle nejnovějších informací se ale kamenem úrazu přesto stal právě nedostatek financí. Slovák v otevřeném dopise podporovatelům píše, že Leitners Watch a její dceřiná firma Leitners Watch UG v Německu podaly návrh na insolvenci z důvodu vážných finančních potíží. Prý už po kickstarterové kampani ve startupu věděli, že přivedení hodinek na trh bude vyžadovat další investory, ty se ale nepodařilo získat.

„Situace na trhu způsobila časová zdržení a násobné zvýšení cen základních materiálů a mikročipů, což způsobilo znatelný nárůst investice,“ uvádí Slovák. První produkt Leitners, hodinky Ad Maiora, vznikaly ve spolupráci několika subjektů, přičemž jeden zajišťoval výrobu pouzdra, jiný dodával elektroniku, další pak mechanické strojky.

Slovák dále vysvětluje, že operoval s několika různými možnostmi financování a tedy i několika investory, veškeré snahy ale z různých důvodů nevyšly. Nyní se prý situace dostala do bodu, kdy by ani další finanční injekce projekt nedokázala oživit. „Finanční nedostatek již napáchal nevratné škody,“ píše spoluzakladatel Leitners.

slovak-1

Foto: Leitners

Rostislav Slovák, spoluzakladatel a ředitel Leitners

Před pár měsíci startup přišel s informacemi, podle kterých uzavřel marketingovou spolupráci s automobilkou Toyota. Zazněly také zmínky o dosud nepotvrzených investicích přesahujících deset milionů korun. Jak píše server iDNES, někdy v té době se pro podporovatele na Kickstarteru zároveň otevřela možnost si hodinky za dodatečný poplatek nakonfigurovat přesně podle svých představ.

Slovák v otevřeném dopise uvádí, že největším investorem do firmy je on sám, o veškeré vložené peníze ale přijde. Totéž bude nejspíš platit i pro podporovatele crowdfundingové kampaně. Základní cena jednoho kusu hodinek Ad Maiora byla necelých třináct tisíc korun. Kickstarter ve svých podmínkách na možnost ztráty peněz za nezrealizované projekty upozorňuje.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym