Na jaře připravila investory o desítky miliard dolarů. Teď měsíční kryptoměna zase prudce roste

Jihokorejský programátor Do Kwon a jeho firma Terraform Labs jsou opět v centru pozornosti, jejich nová kryptoměna začala záhadně růst.

Luboš KrečLuboš Kreč

terra

Koláž: CzechCrunch

Logo kryptoměny Terra Luna 2.0

0Zobrazit komentáře

Dvakrát nevstoupíš do téže řeky je sice otřepané pořekadlo, ale platí. Tedy většinou. A když jsme u těch klišé, tak vždy existuje výjimka, která potvrzuje pravidlo. V kryptosvětě například nechvalně proslavený blockchain Terra a jeho digitální mince označené Luna. Na jaře se svým krachem zasadily o brutální výplach na trhu virtuálních měn, nyní ale – byť v pozměněné podobě – znovu lámou rekordy. Aniž by bylo zřejmé, proč vlastně.

Jihokorejský programátor a podnikatel Do Kwon oslavil v úterý 6. září své 31. narozeniny. Nepřipomínal si je ale v rodném Soulu, nýbrž ve 4700 kilometrů vzdáleném Singapuru. Ten je sice mezinárodní Mekkou kryptobyznysu, Do Kwon má ale o důvod víc, proč se tam zdržovat a moc se nepřibližovat ke Korejskému poloostrovu: doma po něm jde policie.

Květnový kolaps stablecoinu UST a na něj navázané kryptoměny Luna připravil investory z celého světa o 60 miliard dolarů. Šlo o celý ekosystém virtuálních finančních služeb, které běžely na blockchainu, jenž vyvinula a spravovala společnost Terraform Labs. Založil a vedl ji právě Do Kwon. Na to, že šlo o velmi sporný algoritmický koncept a že to celé až příliš připomínalo podvodné Ponziho schéma, sice upozorňovala řada kritiků, investory to ovšem nijak neodrazovalo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ani ty malé retailové, ani ty velké institucionální. Významným podporovatelem Do Kwona byl třeba známý miliardář a zakladatel fondu Galaxy Digital Michael Novogratz, který si nejprve na jednu paži nechal vytetovat logo bitcoinu a posléze na druhou obrázek vyjadřující jeho důvěru v kryptoměnu Luna. V srpnu pak ohlásil, že jeho společnost utrpěla za druhý kvartál roku 2022 ztrátu přes půl miliardy dolarů způsobenou právě krachem Do Kwonova projektu.

Jenže aktuální pohled do žebříčků nejobchodovanějších kryptoměn působí jako déjà vu. Portál Coingecko, který agreguje data o tom, jak moc a s kterými kryptoměnami se obchoduje, uvádí, že Luna za poslední týden přidala na hodnotě více než 200 procent. Bitcoin za stejnou dobu narostl o devět procent, ethereum, které čeká přechod na nový protokol, o 13 procent a BNB, populární token kryptoburzy Binance, o 6,5 procenta.

kwon

Foto: Terraform Labs

Zakladatelé Terraform Labs Daniel Shin a Do Kwon

Co stojí za náhlým růstem, který odstartoval v pátek 9. září, není zřejmé. Do té doby se Luna obchodovala dlouhodobě kolem dvou dolarů, denní objemy transakcí dosahovaly maximálně 50 milionů dolarů a nedařilo se přitáhnout, celkem logicky, moc velkou pozornost ani k navázaným DeFi produktům. Od pátku se ovšem obchody pohybují v jednotkách miliard a cena za jednu minci vystřelila nad šest dolarů.

Dnešní Luna ale není stejná jako původní Luna, ačkoli značka stejná je. Po květnovém krachu totiž Do Kwon a spol. spustili jiný protokol i upravený blockchain, do světa vypustili nové tokeny, které pojmenovali Terra s burzovním označením Luna. A z těch původních, které po velkém výplachu téměř ztratily hodnotu, udělali Terra Luna Classic s tickerem LUNC. Ovšem i tento token za poslední týden nabral 70 procent na hodnotě a je k dispozici za 0,00044 dolaru…

Podle serveru LunarCrush je náhlá mánie dílem spekulantů a drobných investorů, protože i na sociálních sítích se v posledních dnech začalo intenzivně řešit, jak vydělat na nákupech těchto kryptoměn. Znalci scény pak upozorňují, že to je další kolo nesmyslného investičního kasina, ne nepodobného takzvaným meme akciím, jejichž cena dramaticky rostla díky zájmu drobných investorů a bez ohledu na reálnou kvalitu firmy.

Samotný Do Kwon se od jarního neúspěchu stáhl do pozadí. Jihokorejská policie vyšetřuje jeho kolegy, kterým zakázala opustit zemi, podezřívá je z daňových podvodů a dalších machinací. On sám tvrdí, že ho vyšetřovatelé nekontaktovali, ale že se zatím do své rodné země nechystá. Moc aktivní nebyl ani na Twitteru, kde přitom ještě v dubnu postoval příspěvky velmi často. Ostatně tehdy jej ještě řada lidí a médií označovala na zázračné dítě kryptosvěta.

V pátek 9. září, když Luna začala překvapivě rychle sílit na burzách, se ovšem probudil i jeho twitterový účet, na kterém do té doby po mnoho týdnů většinou jen odpovídal a reagoval na jiné tweety. Teď tam ale uveřejnil stručnou zprávu s emotikonem práce a oprav.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

Přes českou kryptoburzu Coinmate už proteklo 42 miliard korun. Spouští automatické investice

Konec impulzivním nákupům a panickým prodejům. Pravidelnými nákupy bitcoinu můžete snížit dopady volatility nejpopulárnější kryptoměny.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

valihrach-hp

Foto: Lavin Nguyen/CzechCrunch

Roman Valihrach z Coinmate

0Zobrazit komentáře

Koupit si alespoň kousek bitcoinu chce stále více Čechů. Už před deseti lety začal nejžádanější kryptoměnu na světě těžit také Roman Valihrach, který dnes stojí v čele největší tuzemské kryptoburzy zvané Coinmate. Přes ní už od jejího startu v roce 2014 proteklo 42 miliard korun, přičemž jen loňský rok z této sumy udělal necelou třetinu. Zájem o kryptoměny roste, a tak teď Coinmate přichází s novinkou v podobě automatického investování třeba právě do bitcoinu.

Roman Valihrach spolu s Danielem Houškou patří k matadorům tuzemské kryptoscény. Stojí také za projektem Confirmo, který umožňuje platit v bitcoinech, a na jejich burze se už zaregistrovalo přes 90 tisíc uživatelů z Česka, Slovenska a dalších okolních zemí. Přestože musí odolávat značné konkurenci největších globálních hráčů, mají velké plány. Novým lákadlem pro potenciální uživatele jsou investiční strategie, které posílání peněz do bitcoinu a spol. ještě zjednodušují.

Coinmate se propojilo s dalším tuzemským projektem Štosuj.cz, který se specializuje právě na pravidelné a bezpečné investování do bitcoinu. Jde o strategii zvanou Dollar-Cost Averaging (DCA), při níž investor pravidelně nakupuje za stejnou částku vybrané aktivum nezávisle na jeho ceně. Hodí se jednak pro investory, kteří nemají čas na každodenní sledování dění na burze a manuální zadávání nákupů, ale také pro začátečníky. Při nákupu v pravidelných intervalech totiž neřešíte, zda zrovna cena bitcoinu letí nahoru nebo dolů, protože nakupujete za každé situace a v celkovém součtu dopady všech extrémů „vyhladíte“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

JURASSIC WORLD REBIRTH

Přečtěte si takéRecenze: Jurský svět: Znovuzrození vykrádá starší filmy i VetřelcePo novém Jurském světě budete závidět dinosaurům, že vymřeli. Vykrádá Vetřelce i předchozí díly

Pravidelné investování si lze nově zařídit na Coinmate právě díky Štosuj.cz, které spolupracuje i s předními burzami a směnárnami jako Coinbase nebo Binance. „Uživatel vytvoří trvalý příkaz, nastaví frekvenci automatických nákupů, například každý týden, a za jakou částku chce nakupovat. Bitcoin nebo jiné kryptoaktivum se mu pak nakupuje automaticky bez starostí – to zamezuje impulzivním nákupům či prodejům na základě emocí,“ vysvětluje Roman Valihrach, který nechybí ani v našem výběru významných Kryptočechů. Na jeho burze bylo dosud možné nakupovat pouze přímo jednotlivé coiny.

Pravidelné investování se má stát jedním ze základních stavebních kamenů pro další rozvoj Coinmate, které chce i drobné investory naučit chápat krypto jako běžnou součást každého investičního portfolia. „Chceme lidem nabídnout třeba i spoření. Podle mě by měl každý držet krypto,“ popisoval v nedávném rozhovoru Valihrach. Jen v loňském roce přes burzu proteklo necelých 15 miliard korun a zatímco loni činil měsíční průměr 1,2 miliardy, v prvním čtvrtletí letošního roku to bylo už 1,5 miliardy. V posledních měsících se čísla kvůli dění na trzích o něco propadla, ale Coinmate chce tento svět dál otevírat dalším Čechům.