Na serverech vshostingu funguje většina českých e-shopů. I díky pandemii loni překonal 200 milionů

Česká společnost vshosting, která poslední dva roky spadá pod německé Contabo, navýšila své tržby i zisk. Předběhla i rychlost růstu trhu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

265vshosting-min

Foto: vshosting

Damir Špoljarič, zakladatel a šéf vshostingu

0Zobrazit komentáře

Damir Špoljarič vybudoval úspěšnou společnost vshosting provozující datacentra a poskytující hosting, na jejíchž serverech funguje více než polovina českých internetových obchodů. Před dvěma lety firmu prodal německé společnosti Contabo a i po této transakci vshosting nadále roste. Loni meziročně téměř zdvojnásobil čistý zisk na 22 milionů korun, obrat stoupl o pětinu na 208 milionů korun. Významný růst zaznamenala firma v rozšiřování komplexních řízených služeb.

Vshosting poskytuje služby v Česku a na Slovensku zhruba 60 procentům e-shopů, z konkrétních jmen jde například o GymBeam, Košík.cz, Notino nebo Pilulku, ale i o technologické společnosti jako Shoptet a Shopsys. Vedle řízených služeb se firma zabývá službami dedikovaných serverů či pronájmu další serverové infrastruktury umístěné výhradně ve svém datovém centru, popřípadě v některém z partnerských datových center.

Loňské tržby podle firmy pozitivně ovlivnily uzávěry obchodů a další vládní opatření v souvislosti s koronavirem. Nejúspěšnější co do meziročního růstu bylo první čtvrtletí, ve druhé polovině roku už ale došlo ke zpomalení, prodeje e-shopů v meziročním srovnání stagnovaly či rostly spíše jenom o jednotky procent.

„V roce 2021 se podařilo navýšit obrat společnosti v poskytování služeb o 35,6 milionu korun. To je dokonce nad růstem trhu díky akvizici nových zákazníků a růstu těch stávajících,“ uvedl zakladatel a jednatel firmy Damir Špoljarič.

„Vshosting se dále soustřeďoval na hledání obchodních příležitostí zejména v oblasti e-commerce v České republice a Slovensku. Část růstu je za služby klientského centra pro mateřskou společnost Contabo,“ dodal Špoljarič, který je zároveň aktivním pilotem a investuje do startupů.

Společnost vshosting je největším poskytovatelem prémiového hostingu v České republice. Vznikla v roce 2006 a k dnešnímu dni pečuje o více než osm tisíc serverů českých i zahraničních internetových projektů. V Praze také začala poskytovat služby klientského centra pro mateřskou společnost Contabo.

S přispěním ČTK

Načítám formulář...