Nečekaný investiční hit: akcie Pilulky přidaly od ledna 52 procent. Čím to? Roli hraje i efekt Čupr
Na konci ledna stála jedna akcie Pilulky 92 korun, pak začala cena stoupat a nyní se prodávají přes 160 korun. Souvisí to s odchodem bratrů Kasových?
Od loňského září nabízely akcie online lékárny Pilulka dost neutěšený pohled – setrvalý pokles. Spadly ze 190 na 93 korun, přičemž pod symbolickou hranicí sta korun se pohybovaly značnou část ledna. Na jeho konci ale jako by se něco zlomilo a začaly opět silně stoupat, načež minulý týden pokořily 160 korun. Letos si tak už připsaly růst hodnoty přes 50 procent a v této metrice jsou suverénním lídrem pražské burzy. Jak je možné, že z otloukánka se stal premiant? Svou roli nejspíš sehrál Tomáš Čupr.
Jde o to, že na byznysu Pilulky se nic fundamentálního nezměnilo. Společnost koncem ledna zveřejnila předběžná čísla za rok 2024 a ta jen potvrdila, že útlum, do kterého se dostala ještě o rok dřív, trvá: skončila opět v minusu a obrat zůstal daleko pod hranicí 1,8 miliardy korun, kde se měl podle původních plánů pohybovat.
Přesto z burzovních dat vyplývá, že právě po 27. lednu, kdy lékárna potvrdila nijak zářná čísla za loňský rok, se sentiment na trhu otočil. A výrazně narostla i obchodní aktivita spojená s jejími akciemi. Den poté, v úterý 28. ledna už byly na 110 korunách a pak rostly dál a dál až na 164 korun z konce minulého týdne.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTo představuje náhlý obrat a letošní výkonnost Pilulky ukazuje 52,56 procenta, čímž se žádný jiný titul na burzovních trzích Standard či Start nemůže pochlubit. Colt letos přidal necelých šest procent, ČEZ sedm procent, Komerční banka 15 procent a Doosan Škoda Power, nováček na pražské burze, po svém startu z minulého týdne poskočil o 24 procent
Částečné vysvětlení se ukrývá v něčem na první pohled nepříliš zajímavém – v pozvánce na valnou hromadu, která se uskuteční ve čtvrtek 27. února. Valná hromada je pro akciovku něco jako volební kongres pro politickou stranu. Je to vrcholná událost, na níž akcionáři rozhodují o klíčových krocích včetně výběru širšího vedení společnosti.
V návrhu usnesení pro tuto valnou hromadu se hned v úvodu píše, že mají být z představenstva odvoláni oba zakladatelé Pilulky, bratři Petr a Martin Kasovi. Z dozorčí rady pak má mimo jiné zmizet i jejich letitý souputník Marek Krajčovič. Kasovi už loni na podzim skončili v exekutivních rolích a tímto by se měla jejich manažerská odluka od Pilulky dokonat.
A zdá se, že informace o tom, že éra bratrů Kasových definitivně končí a přichází éra Tomáše Čupra, znovu zažehla apetit investorů. Ostatně když v červenci zakladatel Rohlíku oznámil, že poskytne lékárně 80milionovou půjčku s opcí na převzetí kontrolního balíku, akcie poskočily ze 124 na 255 korun.
Od té doby Čuprův tým prováděl analýzu společnosti, zintenzivnil její transformaci, s níž začali už Kasovi, a ty pak na podzim ve vedení nahradil někdejší ředitel Rohlíku v Maďarsku a šéf Čuprova fondu TCF Capital Peter Klekner. A právě Klekner si nyní k funkci dočasného CEO Pilulky má přibrat i post člena představenstva.
Signálem, že Čuprovo převzetí Pilulky už je na spadnutí, jsou i další nominace do nejvyšších míst lékárny: v dozorčí radě mají usednout Barbora Malinová, která se podílela na emisích dluhopisů Rohlíku, a Adam Juřica, který pracuje s Kleknerem v Čuprově společnosti TCF Capital a který má zkušenost s akvizicemi firem a jejich financováním.
Poté, co antimonopolní úřad už loni odsouhlasil, že Tomáš Čupr a spol. mohou Pilulku převzít, a poté, co ji začal řídit jeho osvědčený manažer Klekner, investoři čekají, kdy k ovládnutí fakticky dojde a kdy bratři Kasovi skončí nejen ve statutárních orgánech skupiny, ale i v jejích akcionářských řadách (spolu s Krajčovičem a investiční skupinou Wood & Company mají onen kontrolní podíl, který může Čupr podle smlouvy o půjčce získat).
Petr Kasa na dotaz CzechCrunche, zda dění kolem valné hromady znamená, že s bratrem chystá i majetkový odsun z Pilulky, uvedl: „Neznamená to vůbec nic. Pouze jsme se rozhodli, že když už to neřídíme operativně, není důvod, abychom s bráchou seděli v představenstvu.“ A dodal, že kromě Kleknera se v Pilulce nyní bude více angažovat i jejich blízký spolupracovník a finanční ředitel Tomáš Hospůdka.
Letošní výkonnost Pilulky ukazuje 52,56 procenta, čímž se žádný jiný titul na burzovních trzích Standard či Start nemůže pochlubit.
Tomáš Čupr své plány s Pilulkou nijak nekomentoval, nicméně sentiment na burze Start, kde se s akciemi Pilulky obchoduje, je mu zjevně nakloněn. Ostatně díky tomu, že před Rohlíkem vybudoval a úspěšně prodal další dvě firmy (Dáme jídlo, tedy dnešní Foodoru, a Slevomat), má ve zdejších podnikatelsko-investorských kruzích v podstatě ikonickou pozici. A dramatický růst, který akcie Pilulky během února zažívají, toho je důkazem.
Tím, kdo na tom paradoxně moc nevydělal, je již zmíněný člen dozorčí rady Marek Krajčovič, který v Pilulce působí dlouhodobě po boku bratrů Kasových. Ten akcie, jež nezastavil v Čuprův prospěch v rámci půjčky, postupně odprodává od loňského léta a letos v lednu ještě akceleroval.
Od června 2024 do 5. ledna 2025 prodal 40 tisíc kusů akcií a utržil na tom přes pět milionů korun. Do registru České národní banky, kam se manažerské prodeje akcií musí hlásit, uvedl, že se cenných papírů zbavuje kvůli financování svého bydlení.
Během ledna, když cena akcií prolomila symbolickou sto korunu, prodal dalších bezmála 29 tisíc akcií s průměrnou cenou 93 korun za kus. Jenže v únoru, když jejich hodnota začala dramaticky růst po oznámení, že i on z orgánů firmy odejde, už s odprodejem přestal. Alespoň podle údajů z databází ČNB.