Nechcete mluvit, ale musíte telefonovat? iPhone se naučí replikovat hlas svého uživatele

Apple plánuje novou funkci zpřístupnit ještě letos. Fungovat má i při telefonátech či konverzacích na FaceTime.

Peter BrejčákPeter Brejčák

iphone-14-plus-2

Foto: Apple

iPhone 14 a 14 Plus

0Zobrazit komentáře

iPhony budou už brzy schopny replikovat hlas uživatele. Americká společnost to uvedla s tím, že k rozpoznání hlasu postačí patnáctiminutový trénink a bez bližších podrobností sdělila, že funkce má být zpřístupněna ještě během tohoto roku. S připravovaným nástrojem Personal Voice budou uživatelé vyzváni, aby z displeje telefonu nahlas četli věty, díky čemuž se nahraje zvuk a další charatkteristiky jejich hlasu. Technologie se díky tomu naučí jejich mluvu.

Související funkce nazvaná Live Speech pak bude používat „syntetizovaný hlas“, který dokáže hlasitě přečíst zadaný text uživatele při telefonních hovorech, konverzacích FaceTime a osobních rozhovorech. Lidé si také budou moci uložit běžně používané fráze, které uplatní u živých konverzací. Jestli bude novinka dostupná i v češtině, Apple neuvedl.

Tato funkce je jednou z několika, jejichž cílem je zlepšit přístupnost zařízení Apple pro osoby s kognitivním, zrakovým, sluchovým a pohybovým postižením. Apple uvedl, že z těchto nástrojů by mohli mít největší prospěch lidé, kteří mohou trpět onemocněním, při němž časem ztrácejí hlas, jako je například amyotrofická laterální skleróza (ALS).

„Přístupnost je součástí všeho, co ve společnosti Apple děláme. Tyto převratné funkce byly na každém kroku navrhovány se zpětnou vazbou od členů komunit zdravotně postižených, aby podporovaly různorodé skupiny uživatelů a pomáhaly lidem navazovat kontakty novými způsoby,“ uvedla na blogu společnosti Sarah Herrlingerová, která je ředitelkou jedné z divizí.

Připravované nástroje sice mají potenciál uspokojit specifické potřeby, přicházejí ale ve chvíli, kdy pokrok v oblasti umělé inteligence (AI) vyvolal obavy kvůli tomu, že lidé se zlými úmysly mohou přesvědčivé falešné hlasy a videa – známé jako deepfakes – používat k podvodům nebo k dezinformování veřejnosti. Apple uvedl, že funkce Personal Voice využívá strojové učení přímo v zařízení, aby byly informace uživatelů soukromé a bezpečné.

S využitím umělé inteligence k napodobení hlasu experimentují i další technologické firmy. Loni například společnost Amazon uvedla, že pracuje na aktualizaci svého systému Alexa, který by technologii umožnil napodobit jakýkoli hlas, dokonce i zesnulého člena rodiny. Tato funkce zatím nebyla zveřejněna.

Kromě hlasových funkcí oznámila společnost Apple funkci Assistive Access, která spojuje některé z nejoblíbenějších aplikací operačního systému iOS, jako je FaceTime, Zprávy, Fotoaparát, Fotografie, Hudba a Telefon, do jedné aplikace Hovory. Rozhraní obsahuje vysoce kontrastní tlačítka, velké textové popisky, možnost klávesnice pouze se smajlíky a možnost nahrávání videozpráv pro lidi, kteří mohou preferovat vizuální nebo zvukovou komunikaci.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym