Nejstarší zaměstnanec Applu. Spoluzakladatel Steve Wozniak je pořád na výplatní pásce, týdně pobírá 50 dolarů

Michal MarekMichal Marek

Steve Wozniak

0Zobrazit komentáře

S Applem a jeho úspěchy je dlouhodobě spojován především Steve Jobs, který firmu vedl – s krátkou přestávkou – až do své smrti v roce 2011. Jobs byl vizionář, cílevědomý „krutovládce“ s až pedantským smyslem pro detail a také velmi schopný „marketér“. Na úspěchu Applu má ale lví podíl také spoluzakladatel firmy Steve Wozniak.

Zajímavou zprávou je, že Apple na svého otce (spolu)zakladatele dodnes nezapomněl – Wozniak je formálně stále zaměstnancem firmy a každý týden pobírá symbolickou mzdu.

Wozniak, který letos oslaví 70. narozeniny, založil Apple spolu s Jobsem roce 1976. Již před založením Applu Wozniak pracoval ve firmě Hewlett-Packard, kde navrhoval kalkulátory, a po založení vlastní počítačové firmy byl právě Wozniak tím, kdo první počítače firmy stavěl. Sám navrhl a sestavil i revoluční počítač Apple II, který úspěch firmy nastartoval.

Cesty obou Stevů se nakonec rozešly a Wozniak z Applu v roce 1985 odešel. Jak ale nyní Wozniak prozradil v podcastu Guye Kawasakiho, jednoho z původních zaměstnanců Applu, kalifornský gigant jej ve skutečnosti nikdy plně nepropustil, upozornil magazín Cnet. Firma svému spoluzakladateli na účet stále každý týden posílá okolo 50 dolarů. Jedná se prý o částku po zdanění.

wozniak-jobs-apple

Foto: Berkeley Alumni

Spoluzakladatelé Applu Steve Jobs a Steve Wozniak

„Stále jsem zaměstnancem Applu – jsem jediný, kdo dostává výplatu každý týden, již od založení firmy,“ sdělil Wozniak v podcastu s Guyem Kawasakim a dodal, že ačkoli se jedná o symbolickou částku, ve firmě se rozhodl formálně zůstat a ukázat tak svou loajalitu. „Nikdo mě nevyhodí a já budu vůči Applu vždy pociťovat silnou náklonnost.“

Steve Wozniak se od svého (neúplného) odchodu z Applu nezdráhal firmu mnohokrát kritizovat a nejednou v médiích vyjadřoval svou nespokojenost s jejím počínáním. S Applem se ale nikdy výrazněji nerozkmotřil a vždy jeho počínání velmi zaujatě sledoval a glosoval.

Jeho pozitivní pocity vůči firmě, kterou kdysi založil, jsou přitom naprosto pochopitelné. Vždyť spolu se svým spolužákem a kamarádem Stevem Jobsem a třetím spoluzakladatelem Ronaldem Waynem založili firmu, která způsobila hned několik technologických revolucí a navždy změnila svět. Vzpomeňme si, co vše nastartoval Mac, iPod, iPhone a další produkty. Apple je navíc dlouhodobě nejhodnotnější či jednou z nejhodnotnějších firem světa.

Apple Wozniak opustil pro neshody se Stevem Jobsem ohledně směřování firmy a kvůli spouštění vlastního projektu. Založil si firmu CL 9 (odvozeno od Cloud 9, u nás v překladu „sedmé nebe“), která vyvinula a uvedla do prodeje první univerzální dálková ovládání.

Spoluzakladatel Applu se zároveň dlouhodobě věnuje filantropii a vzdělávání. Pracoval jako učitel, věnuje se charitativním projektům v oblasti školství a nedávno založil také vlastní vzdělávací platformu se zaměřením na technologie.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym