Největší film roku má první trailer. Napoleon od tvůrce Gladiátora a s Joaquinem Phoenixem bude epický

Ridley Scott už natočil Království nebeské, Robina Hooda, Poslední souboj nebo napoleonské Soupeře. Nyní zfilmoval příběh císaře Bonaparta.

Michal MančařMichal Mančař

napoleon_1

Reprofoto: Sony/YouTube

Joaquin Phoenix jako Napoleon ve stejnojmenném filmu Ridleyho Scotta

Příběh jedné z nejvýznamnějších osobností historie. Oscarový režisér válečných a historických velkofilmů Ridley Scott. Taktéž oscarový představitel hlavního hrdiny Joaquin Phoenix. Soudě podle slovutných maršálů, kteří ho povedou do střetu s diváky a kritikou, má snímek Napoleon ještě před svou premiérou nakročeno k velkolepému vítězství. Film o francouzském císaři se nyní představuje v prvním traileru – a připomíná svou vlastní listopadovou premiéru na plátnech.

„Jsem ten první, kdo uzná, že jsem učinil chybu. Ale jednoduše je nečiním,“ pronáší hlasem Joaquina Phoenixe císař Napoleon Bonaparte v první ukázce filmu Napoleon. Sebevědomému prohlášení francouzského vojevůdce předcházejí scény z rozžhavených egyptských písků, ty střídají zamrzlé záběry z tažení do Ruska, ale i pohledy na revoluční Paříž či do síní velkolepých paláců. Už z dvouapůlminutové ukázky snímku je jasné, že režisér Ridley Scott chystá filmový epos, jaký tu dlouho nebyl.

Snímek Napoleon sleduje osud rodáka z Korsiky (mimochodem, navzdory posměváčkům na svou dobu nikterak malého vzrůstu), který to skrz Velkou francouzskou revoluci dotáhl až na trůn vládnoucí téměř celé Evropě. Jeho vliv na kontinent je patrný dodnes, nadále však zůstává kontroverzní osobností. Pro jedny je osvíceným absolutistickým vladařem a reformátorem vojenství, vzdělávání i legislativy, pro druhé tyranem podobně nenáviděným jako diktátoři poloviny dvacátého století.

Dualitu titulní postavy v Napoleonovi ztvární charismatický Joaquin Phoenix, který po třech předchozích nominacích na Oscara za nejlepšího herce proměnil tu čtvrtou za maniakálního Jokera. Po jeho boku bude v roli císařovny Joséphine stát Vanessa Kirbyová, kterou můžete znát třeba z Koruny. Anebo z akce Mission: Impossible – Fallout, která se mimochodem za pár dní dočká pokračování s podtitulem Odplata.

Napoleon by snad jen těžko mohl žádat vhodnějšího režiséra, než je Ridley Scott. Americký tvůrce je tvůrcem oscarového velkofilmu Gladiátor (kde také spolupracoval s Phoenixem – a jehož pokračování se chystá), velkolepé historické snímky divákům nabídl s Královstvím nebeským, Robinem Hoodem nebo Posledním soubojem, jeho Černý jestřáb sestřelen patří mezi nejlepší válečné filmy vůbec. A zapomenout nelze ani na kultovního Blade Runnera.

Dost možná nejrelevantnější pro Napoleona je však Scottův režijní debut Soupeři z roku 1977. Bude zajímavé sledovat, jestli na svou prvotinu pětaosmdesátiletý filmař ve své novince nějakým způsobem naváže. Soupeři totiž vyprávějí příběh o ambicích, vášni a nekončícím soupeření důstojníků během napoleonských válek.

Konflikt, který před dvěma stoletími utvářel Evropu, se filmového či seriálového zpracování dočkal už několikrát. Jedním z nejvelkolepějších počinů nicméně zůstává Waterloo z roku 1970 od Sergeje Bondarčuka. Jeho scény s tisícovkami vojáků jsou na pohled impozantní i dnes. A přinejmenším ještě pár měsíců budou – až do 22. listopadu, kdy má mít Napoleon premiéru. Později se objeví na Apple TV+.