Nové světlo pro temnou historii Terezína. Tamní Muzeum ghetta doplní přístavba odvážných tvarů
Krystalické tvary a světlo vrhané do okolí budou poznávací rysy projektu, který doplní tradiční pevnostní architekturu města s temnou minulostí.
Místo, kde se pohnuté dějiny lidstva střetávají s netradiční architekturou. Přesně tak by měl působit Terezín po realizaci přístavby tamního Muzea ghetta. Vítězný návrh pochází od architektů Marcely Steinbachové ve spolupráci s amerických architektem Stevenem Hollem. Ti vytvořili objekt plný hry transparentních lomů a světla.
Město Terezín bylo za vlády Josefa II. vybudováno coby pevnost opásaná hvězdicovitou zdí, která měla chránit místní vojenskou posádku a obyvatele. Dnes si však většina z nás místo spojuje s tamním koncentračním táborem a židovských ghettem, které zde fungovalo během druhé světové války. Temné dějiny města připomíná zdejší Muzeum ghetta Terezín, které bylo v 90. letech otevřeno v budově bývalé školy – a právě toto místo by teď měla rozzářit nová přístavba s krystalickými tvary.
„Bývalá škola se v návrhu sama stává exponátem a je doplněna novým funkčním řešením, nově akcentujícím významné hodnoty i výzvy, ale i počty návštěvníků objektu,“ vysvětluje architektka v popisu svého návrhu, kterým se vine linka naděje a světla. Architekti se při jeho tvorbě nechali inspirovat dílem Měsíční krajina jednoho z terezínských vězňů, a tak podobně jako na tomto obrazu se i hmota objektu dere vzhůru, kam vynáší světlo a naději.