Noví Bulánci táhnou do boje s více než 7 miliony korun v kapse. Autoři kultovní české hry zakončili veleúspěšnou kampaň

Tvůrci legendárních Bulánků uvedou novou, modernější verzi

Foto: SleepTeam

Před měsícem zahájili tvůrci legendární české hry Bulánci novou kapitolu, když se po dvaceti letech rozhodli pro herní renesanci svých krvelačných střílejících polštářů a nalákali fanoušky na Bulánky 2.0. A aby se do vývoje nové verze s lepší grafikou mohli pustit, 17. května oznámili, že potřebují crowdfundingově získat alespoň 500 tisíc korun. Dnes je 17. června – a noví Bulánci zakončili kampaň se skóre 7,3 milionu korun.

Modernizovaná verze kultovních Bulánků, kteří byli jednoho času součástí snad všech školních počítačů, na platformě Startovač nasbírala od lidí přesně 7 308 770 korun, čímž se s naprostým přehledem stala nejúspěšnějším projektem tohoto portálu a jedním z nejlepších na českém crowdfundingovém trhu. I pro samotné autory jde o velké překvapení, když se podivovali i nad pěti miliony, které vybrali za deset dní od spuštění kampaně.

Pro fanoušky to znamená, že se v dohledné době dočkají takzvaných Bulánků 2.0, kteří mají několik specifik. Ačkoliv má být zachován stejný chytlavý tón celé hry v podobě střílení ostatních barevných polštářů, přichází pokročilejší 3D grafika, nové herní módy včetně dobývání, vesmírná mapa, nový arzenál i speciální fotbalová minihra s Bulánky v hlavní roli. Co je ale možná nejdůležitější, je crossplatformní multiplayer.

Bulánky 2.0 bude možné hráč napříč všemi relevantními zařízeními. Váš kamarád se tak do hry připojí z Windows nebo macOS, zatímco vy do bitvy vstoupíte přes váš telefon a třetí kolega třeba z PlayStationu, Xboxu nebo Nintenda Switch. Bulánci tak opouští výsadní postavení klasických počítačů s operačním systémem od Microsoftu a míří všude, kde mohou dělat radost. I na vývoj pro různé systémy tvůrci miliony potřebovali.

bulanci-2x

Bulánci 2.0 nabídnou propracovanější rozhraní

Foto: SleepTeam

Oproti původní verze ale modernizovaná novinka již nebude zdarma. Jak pro CzechCrunch tvůrci před několika týdny zmínili, vzhledem k tomu, že s novými Bulánky míří i do zahraničí a chtějí z nich udělat „kvalitní titul hodný dnešní doby“, nasazují mu cenovku. Zájemci si mohli přednostní klíče ke hře kupovat na Startovači za 400 korun. Nejspíš stejná cena pak bude i v případě klasického nákupu, jakmile bude hra oficiálně uvedena na trh.

„Těšíme se obrovské oblibě, ovšem ne všechna naše oznámení jsou přijímána kladně. Například zpráva o omezení krve se nesetkala s velkým pochopením. Bohužel nemáme moc na výběr. Bulánci 2.0 už nejsou jen bezplatnou hrou – snažíme se zaujmout publikum napříč všemi platformami a kontinenty. Nemluvě o tom, že cílíme i na mladší publikum,“ zmiňuje za bulánčí tým Kamila Hurníková.

Legenda české herní scény

Od příchodu původních Bulánků uplyne letos v listopadu už dvacet let. Psal se totiž rok 2001, kdy české studio SleepTeam (mimo jiné tvůrci kultovní adventury Polda) s Bulánky vyrukovalo. Vzhledem k tomu, že začínali na velikosti pouhých 3 MB a byli zdarma, velmi rychle se rozšířili. Do karet jim hrálo i to, že šlo o samostatného klienta, kterého nebylo třeba instalovat. Tím pádem šli Bulánci spustit i na školních počítačích.

I když nešlo o graficky precizní hru, SleepTeam stavěl hlavně na zábavě. Proto se Bulánci nejlépe hráli na jedné obrazovce ve více lidech, přičemž k ovládání stačilo jen pár kláves. Jednoduchá byla ostatně i síťová konfigurace, stačilo znát jen IP adresu protivníka a multiplayer na dálku mohl začít. V roce 2005 pak tvůrci zveřejnili i editor map pro fanoušky, což byl další podnět pro ještě zábavnější hraní. Do dnešního dne se pak Bulánci měli stáhnout až 16milionkrát.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.