Obří hra pana Saylora. Jak nakoupil bitcoiny za bilion korun a stvořil unikátní finanční produkt

Žádná společnost na světě nevlastní tolik bitcoinů jako MicroStrategy. Její zakladatel Michael Saylor se rozhodl, že na tuto kartu vsadí vše.

saylor

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Fiktivní mince Michaela Saylora

1Zobrazit komentáře

MicroStrategy, nebo snad MicroTragedy? Před dvěma lety jsme psali o tom, jak velké firmy (ne)úspěšně investují do bitcoinu, a právě s americkou softwarovou společností z Virginie to nevypadalo úplně dobře. Jenže teď jsme o dva roky dál a MicroStrategy Michaela Saylora na začátku tohoto týdne vstoupilo do prestižního indexu Nasdaq 100, který zahrnuje sto největších a nejvíce obchodovaných nefinančních společností na burze Nasdaq. Co stojí za jeho fenomenální otočkou a co vstup do indexu Nasdaq 100 znamená?

MicroStrategy se oficiálně stále věnuje vývoji softwaru pro byznys development, ačkoli jeho roční tržby dosahují pouze půl miliardy dolarů a několik let stagnují. Mnohem zajímavější je to, jak spravuje kapitál – vydává dluhopisy, upisuje nové akcie a za vybrané prostředky nakupuje a drží bitcoiny. Současný byznys model softwarové firmy založené v roce 1989 Michaelem Saylorem a jeho spolužáky z MIT, Sanjuem Bansalem a Thomasem Spahrem, je přitom jednoduchý.

Nabízí velkým institucionálním hráčům, kteří nemohou či nechtějí přímo nakupovat bitcoin nebo jednoduché bitcoinové spotové ETF, možnost získat expozici do bitcoinu a na něj navázanou tržní volatilitu. Profesionální investoři při nákupu této akcie nebo dluhopisu hledají různé výhody a sledují různé cíle. Mohou se zaměřit na arbitrážní příležitosti, lehce odlišnou volatilitu od bitcoinu nebo na unikátní možnost investovat do konvertibilního dluhopisu s potenciální konverzí do aktiva s expozicí do bitcoinu.

Svět hedge fondů a profesionálních investorů je rozmanitý. Mnoho hráčů má regulatorní nebo interní restrikce proti nákupu bitcoinu a jeho ETF, nebo hledá aktivum s lehce odlišnými parametry. A přesně pro ně je MicroStrategy jako dělané. Ostatně samo MicroStrategy se označuje za „world’s first and largest Bitcoin Treasury Company“, což by šlo volně přeložit jako „první a největší společnost na správu bitcoinových rezerv na světě“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

MicroStrategy přichází s jednoduchým produktem – nákupem a držením bitcoinu s využitím cizího (dluhopis) a vlastního (akcie) kapitálu. A vzhledem k tomu, že tento týden vstoupilo do indexu Nasdaq 100, který byl zaveden v roce 1985 a stal se klíčovým ukazatelem výkonnosti nejen technologického sektoru, si svůj trh prokazatelně našlo.

Spekulace na akcie MicroStrategy je jako kupovat bitcoin na steroidech – jejich cena je ovlivněna nejen vývojem ceny bitcoinu a událostmi na kryptotrhu, ale také cenou peněz, které si MicroStrategy k nákupu půjčuje, emisními podmínkami dluhopisů, zásahy akcionářů do chodu společnosti a dalšími událostmi akciového trhu. Pro ty, kteří chtějí ještě více volatility a expozice vůči bitcoinu, pak Nasdaq nabízí i speciální ETF, které kupuje jen akcie MicroStrategy s dvojnásobnou pákou.

Zasazení MicroStrategy do indexu Nasdaq 100 znamená, že všechny ETF sledující tento index budou nuceny nakupovat v koši akcií právě i MicroStrategy, získají tedy nepřímou expozici do bitcoinu a budou, byť velmi mírně, ovlivněny jeho volatilitou. Do indexu je MicroStrategy přidáno proto, že patří mezi sto největších titulů na Nasdaqu, nepatří do finančního sektoru (oficiálně se stále věnuje vývoji softwaru pro byznys development) a denně se zobchoduje alespoň 200 tisíc kusů jeho akcií.

Vývoj počtu bitcoinů v držení MicroStrategy na grafu Bitcoin Treasuries

Zahrnutí akcie MicroStrategy do koše ETF může vést k dalšímu zesílení tlaku na nákup akcií s tickerem MSTR, zejména pokud cena bitcoinu dále poroste. Čím dražší bitcoin, tím více poroste cena akcií a MicroStrategy bude vůči ostatním titulům v indexu Nasdaq 100 posilovat. Jen za tento rok v reakci na růst bitcoinu o 120 procent vyrostla cena akcií MicroStrategy o více než 400 procent. Správci ETF tedy budou muset rebalancovat – nakupovat více akcií MicroStrategy a prodávat pomaleji rostoucí tituly.

O tom, že MicroStrategy právě na tento scénář sází, svědčí i záměr firmy vydat další akcie v objemu až 21 miliard dolarů, za což by při dnešních cenách mohla koupit dalších 210 tisíc bitcoinů. Už nyní jich drží přes 444 tisíc s průměrnou nákupní cenou 58 219 dolarů za bitcoin. Celkem už tedy za ně firma utratila 23,41 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 566 miliard korun.

Při aktuální ceně kolem 96 tisíc dolarů za jeden bitcoin to znamená, že hodnota všech bitcoinů, které MicroStrategy drží, je více než 42 miliard dolarů. A to je v přepočtu přes jeden bilion korun. Zároveň při aktuálních cenách je americká firma díky růstu ceny bitcoinu na nerealizovaném zisku zhruba 19 miliard dolarů, což je v přepočtu kolem 460 miliard korun.

Bude to fungovat?

Zatím Michaelu Saylorovi sázka na bitcoin dobře funguje. Když jsem o něm psal naposledy, stál bitcoin 16 tisíc dolarů a účetní hodnota akcie společnosti byla -17 dolarů. MicroStrategy tehdy vlastnilo 130 tisíc bitcoinů, jen o dva roky později jich drží o 300 tisíc více. Svůj trh si tedy našlo. Svědčí o tom i skutečnost, že za tu dobu firma zvládla od investorů získat na jejich nákup zhruba 18 miliard dolarů.

Osobně nechápu, jak mohl Saylor ustát tlak způsobený krachem kryptoměny Terra, pádem platformy Celsius a bankrotem kryptoměnové burzy FTX, kterému čelil v roce 2022, a nabrat tolik kapitálu k nákupu více než dvou procent celkového počtu bitcoinů, které budou kdy vytěženy. Vytvořil jednoduchý, vysoce volatilní, rizikový produkt a našel pro něj trh.

Zda bude byznys model MicroStrategy fungovat i nadále, závisí jen a pouze na tom, zda bitcoin poroste. Dělat predikce ohledně dalšího vývoje společnosti je jako věštit z koule – společnost může reálně zkrachovat jen tehdy, kdyby bitcoin výrazně oslabil a firma by nezvládla správu svého dluhu.

Spekulovat však nad emisními podmínkami vydávání dluhopisů, za které si MicroStrategy bitcoiny kupuje, je velmi těžké. Pokud cena bitcoinu dále poroste, půjde nahoru i cena akcií a objem dluhu MicroStrategy. Michael Saylor v zásadě sází na to, že bitcoin vyroste hodně, a jeho společnost si na nákup bitcoinu dokonce půjčuje peníze. Investoři do MicroStrategy si tedy kupují akcie firmy sázející na dynamický růst bitcoinu, a ať už to dopadne jakkoliv, je jisté, že se bude stále jednat o velmi volatilní akcii.

Rubriku Krypto podporujílongriver_v

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.