Od neformálního pokecu po drahý brainstorming. Firma má lidi spojovat, věří Glami
Chce vytvářet momenty, které spojují lidi, a tím pomáhají firmě. V módním vyhledávači Glami sestavili pár rad, jak na to.
Barbora Hegyiová se stará o to, aby lidi v Glami byli spokojení
Neformální momenty jsou velmi důležité, říkají v módním vyhledávači Glami. Platforma, která denně spojuje tisíce nakupujících se značkami a e-shopy, v posledních letech široce zaujala. Teď funguje ve třinácti zemích a chlubí se více než 40 miliony návštěv měsíčně, z nichž plyne módním e-shopům přes 350 tisíc objednávek. Ví, že se pohybuje na trhu, který strmě roste, a chce stoupat s ním. Pro letošek odhaduje růst módní e-commerce na 11,5 procenta. Loni se obrat segmentu přiblížil 34 miliardám korun.
V tom všem je důležité soustředit se na to, jak lidé ve firmě fungují, věří tu. Glami přitom v posledních dvou letech – stejně jako další firmy – překonávalo turbulentní časy. Samo třeba už před nařízením vlády v úvodní fázi pandemie uzavřelo kanceláře a mimo jiné od roku 2021 zavedlo hybridní model práce. „Jako organizace se snažíme vytvářet momenty, které lidi spojují, a také prostředí, kde se nikdo nemusí bát promluvit. Ať už jde o nápad nebo problém,“ věří Barbora Hegyiová, která řídí lidské zdroje v Glami.
Dali jsme spolu proto dohromady příklady toho, jak se dá podporovat kreativita uvnitř firmy. O dalších bude hovořit na naší blížící se události v rámci série CC Uncover s tématem People Ops aneb Spokojení lidé dělají skvělou firmu. Pro další inspiraci se zas můžete začíst do několika základních pravidel podle šéfa společnosti Etnetera. Nebo do rad, jak vylepšit firemní kulturu a s ní třeba i zpětnou vazbu podle zakladatele projektu Cocuma Petra Skondrojanise. Jaké neklasické postupy se tedy v Glami osvědčily?
Podporujte pokec
V první vlně koronavirové pandemie – podobně jako jinde – také v Glami chyběly neformální rozhovory. Ať už v kuchyňce u kávovaru nebo kdekoliv jinde, lidé se prostě nepotkávali. Náhodný pokec jim chyběl. „A tak Vašek, inženýr strojového učení z našeho týmu umělé inteligence, naprogramoval Random Meets,“ popisuje Hegyiová.
Jde o nástroj, který každý týden náhodně spáruje lidi a naplánuje jim v kalendáři patnáctiminutový hovor, aby si neformálně popovídali a neměli jen pracovní schůzky. „Používáme ho dodnes, často jsou tyto schůzky v kanceláři již běžné a je to opravdu příjemné, zejména pro propojení lidí z týmů, které spolu běžně nespolupracují. Veškerý náš vývoj je v Liberci a obchod v Praze, takže potřebujeme příležitosti, kdy to promícháme, abychom byli stále kulturně jednotní,“ vysvětluje Hegyiová.
Ať odjedou
Říkají jim coworkingy, ale tím slovem myslí něco jiného než klasické sdílení kanceláří. V Glami na ně lidé jezdí. Třeba na týden a třeba do Barcelony nebo Maroka. „Řešíme tam pracovní témata, ale ne jako obvykle. Spíš brainstormingy, na které obvykle nemáme čas. Často se stává, že výstupy těchto brainstormingů skutečně použijeme,“ slibuje Hegyiová.
„Například v Maroku se v roce 2019 jedna skupina zabývala tím, jak věnovat více prostoru udržitelnosti na Glami a dostat více informací do katalogu. Z toho vznikl skutečný projekt filtrů pro udržitelné materiály – vyvinuli jsme pro něj funkci a přesvědčili všechny naše partnery (módní e-shopy), aby nám posílali informace o materiálech u výrobků, abychom mohli správně identifikovat ty udržitelné,“ říká Hegyiová.
Testujte. Ať už je nápad odkudkoliv
Podobně se ale dají zaměstnanci odeslat na vývojářský hackathon pro novou funkci, nový systém pro tvorbu cen nebo cokoliv jiného. Pokud se tým zkrátka zasekne a nedokáže se pohnout, může jednoduše odjet. Mimo firmu mu dovolí se „vypnout“ a intenzivně na problému nebo myšlence pracovat. „Nemáme žádná byrokratická kola pro nové nápady, pokud je to dobrý nápad, který lze podložit daty, bude testován,“ popisuje Hegyiová.
Efektivní zpětná vazba
Nemusí být strašákem a její zaměření nepotřebuje být výhradně negativní. A také souvisí s výše zmíněným bodem – pokud se hodně testuje, je třeba hodně zpětné vazby. V Glami ji prý dávají vždy. Online i osobně. V oblasti vývoje i jinde. O projektech, v průběhu nebo po jejich dokončení, kampaních i fungování v týmu.