Od neformálního pokecu po drahý brainstorming. Firma má lidi spojovat, věří Glami

Chce vytvářet momenty, které spojují lidi, a tím pomáhají firmě. V módním vyhledávači Glami sestavili pár rad, jak na to.

Iva BrejlováIva Brejlová

barboraglamiEvent

Foto: Glami

Barbora Hegyiová se stará o to, aby lidi v Glami byli spokojení

0Zobrazit komentáře

Neformální momenty jsou velmi důležité, říkají v módním vyhledávači Glami. Platforma, která denně spojuje tisíce nakupujících se značkami a e-shopy, v posledních letech široce zaujala. Teď funguje ve třinácti zemích a chlubí se více než 40 miliony návštěv měsíčně, z nichž plyne módním e-shopům přes 350 tisíc objednávek. Ví, že se pohybuje na trhu, který strmě roste, a chce stoupat s ním. Pro letošek odhaduje růst módní e-commerce na 11,5 procenta. Loni se obrat segmentu přiblížil 34 miliardám korun.

V tom všem je důležité soustředit se na to, jak lidé ve firmě fungují, věří tu. Glami přitom v posledních dvou letech – stejně jako další firmy – překonávalo turbulentní časy. Samo třeba už před nařízením vlády v úvodní fázi pandemie uzavřelo kanceláře a mimo jiné od roku 2021 zavedlo hybridní model práce. „Jako organizace se snažíme vytvářet momenty, které lidi spojují, a také prostředí, kde se nikdo nemusí bát promluvit. Ať už jde o nápad nebo problém,“ věří Barbora Hegyiová, která řídí lidské zdroje v Glami.

Dali jsme spolu proto dohromady příklady toho, jak se dá podporovat kreativita uvnitř firmy. O dalších bude hovořit na naší blížící se události v rámci série CC Uncover s tématem People Ops aneb Spokojení lidé dělají skvělou firmu. Pro další inspiraci se zas můžete začíst do několika základních pravidel podle šéfa společnosti Etnetera. Nebo do rad, jak vylepšit firemní kulturu a s ní třeba i zpětnou vazbu podle zakladatele projektu Cocuma Petra Skondrojanise. Jaké neklasické postupy se tedy v Glami osvědčily?

Podporujte pokec

V první vlně koronavirové pandemie – podobně jako jinde – také v Glami chyběly neformální rozhovory. Ať už v kuchyňce u kávovaru nebo kdekoliv jinde, lidé se prostě nepotkávali. Náhodný pokec jim chyběl. „A tak Vašek, inženýr strojového učení z našeho týmu umělé inteligence, naprogramoval Random Meets,“ popisuje Hegyiová.

Jde o nástroj, který každý týden náhodně spáruje lidi a naplánuje jim v kalendáři patnáctiminutový hovor, aby si neformálně popovídali a neměli jen pracovní schůzky. „Používáme ho dodnes, často jsou tyto schůzky v kanceláři již běžné a je to opravdu příjemné, zejména pro propojení lidí z týmů, které spolu běžně nespolupracují. Veškerý náš vývoj je v Liberci a obchod v Praze, takže potřebujeme příležitosti, kdy to promícháme, abychom byli stále kulturně jednotní,“ vysvětluje Hegyiová.

Ať odjedou

Říkají jim coworkingy, ale tím slovem myslí něco jiného než klasické sdílení kanceláří. V Glami na ně lidé jezdí. Třeba na týden a třeba do Barcelony nebo Maroka. „Řešíme tam pracovní témata, ale ne jako obvykle. Spíš brainstormingy, na které obvykle nemáme čas. Často se stává, že výstupy těchto brainstormingů skutečně použijeme,“ slibuje Hegyiová.

tomas-hodbod-glami2-min

Foto: Glami

Tomáš Hodboď, spoluzakladatel a CEO Glami

„Například v Maroku se v roce 2019 jedna skupina zabývala tím, jak věnovat více prostoru udržitelnosti na Glami a dostat více informací do katalogu. Z toho vznikl skutečný projekt filtrů pro udržitelné materiály – vyvinuli jsme pro něj funkci a přesvědčili všechny naše partnery (módní e-shopy), aby nám posílali informace o materiálech u výrobků, abychom mohli správně identifikovat ty udržitelné,“ říká Hegyiová.

Testujte. Ať už je nápad odkudkoliv

Podobně se ale dají zaměstnanci odeslat na vývojářský hackathon pro novou funkci, nový systém pro tvorbu cen nebo cokoliv jiného. Pokud se tým zkrátka zasekne a nedokáže se pohnout, může jednoduše odjet. Mimo firmu mu dovolí se „vypnout“ a intenzivně na problému nebo myšlence pracovat. „Nemáme žádná byrokratická kola pro nové nápady, pokud je to dobrý nápad, který lze podložit daty, bude testován,“ popisuje Hegyiová.

Efektivní zpětná vazba

Nemusí být strašákem a její zaměření nepotřebuje být výhradně negativní. A také souvisí s výše zmíněným bodem – pokud se hodně testuje, je třeba hodně zpětné vazby. V Glami ji prý dávají vždy. Online i osobně. V oblasti vývoje i jinde. O projektech, v průběhu nebo po jejich dokončení, kampaních i fungování v týmu.

„Běžně se stává, že někdo po all-hands přijde za prezentujícím a řekne mu, že by příště mohl uvést lepší kontext k číslům k tomu, co prezentoval. A tak dále. Snažíme se u každého rozvíjet myšlení, že zpětná vazba není kritikou jeho osoby, ale pouze informací o tom, jak v dané situaci působil na ostatní,“ říká zdejší šéfka lidských zdrojů s tím, že zpětná vazba je vítaná i pochvalná. „Ve Slacku máme kanál ‚kudos‘, chvály, kde může kdokoliv udělit pochvalu za cokoliv. Navíc každý měsíc udělujeme putovní měsíční cenu, kdy lidé nominují kolegy, kteří jim v uplynulém měsíci s něčím pomohli, a ten, kdo získá nejvíce nominací, vyhrává,“ popisuje Hegyiová.

Budujte komunity

Nebojte se lidi podporovat v aktivitách, které vůbec nevypadají, že by měly něco společného s firmou. Tým umělé inteligence v této firmě třeba založil čtenářskou skupinu. Pravidelně každý týden diskutují o tématu, článku nebo výzkumu ze světa AI a strojového učení. Nejprve to dělali jen pro sebe. Pak se přidali lidé z jiných společností Miton. A nakonec se čtenářská skupina otevřela i pro příslušné odborníky, tedy inženýry se zaměřením na umělou inteligenci.

***

Chcete vědět víc? Jak se ještě komunikuje, buduje a funguje ve svobodné firmě? Jaké jsou další rady vedoucí ke štěstí lidí v práci a jejich vyššímu výkonu nebo jaké místo tu má kultura? Je možná absolutní svoboda, nebo jsou potřeba alespoň základní pravidla? Přijďte si poslechnout zkušenosti od Barbory Hegyiové i dalších zajímavých řečníků na akci CC Uncover na téma Spokojení lidé dělají skvělou firmu.

Těšíme se na vás 18. května – ulovte si poslední volná místa. Zabývat se budeme kromě svobody a štěstí v práci mimo jiné řízením firemní kultury a netradičními benefity. Tentokrát nebude možné zakoupit vstupenku na online stream, ale těšte se na offline akci obohacenou o networking a osobní setkání s řečníky. Víc najdete na stránce události.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym