Odložíte platbu a zároveň zainvestujete. Mallpay spouští službu zaměřenou na mikroinvestice pro začátečníky

Iva BrejlováIva Brejlová

mallpay-karta

Foto: Mallpay

Platební karta startupu Mallpay

0Zobrazit komentáře

Chvíle, kdy už za něco utrácíte, je ideální k tomu, abyste vydali ještě o něco víc. Alespoň tomu věří startup Mallpay nabízející odložené platby a investiční služba Indigo, a proto nyní spojují síly. Pomáhá tomu i fakt, že obě patří do stáje ČSOB. Nový nástroj má lidi přimět k investování právě tím, že začnou spořit automaticky s každým provedeným nákupem. Pod hlavičkou prvně jmenované chtějí obě společnosti přesvědčit lidi k tomu, aby poměrně bezbolestně posílali peníze na investice, které za ně dělá robot, a ideálně později investovali i sami.

Zatímco startup Mallpay buduje ČSOB společně s investiční skupinou Rockaway, investiční službu Indigo, která nabízí robotické investování do burzovně obchodovaných fondů ETF, provozuje Patria Finance, jíž je ČSOB jediným vlastníkem. Pod dohledem jedné z největších tuzemských bank nyní vznikla služba Mallpay Investice, která automaticky přibaluje drobnou částku ke každému výdaji přes službu Mallpay. Stačí desetikoruna, případně i stovka – výši automatického příspěvku si uživatel zvolí sám.

Daná částka se pak posílá do fondů označovaných jako ETF a skrze ně do akcií, dluhopisů a komodit. Služba Mallpay Investice investuje sama při každém výdaji a celková investovaná částka se odečítá z měsíčního limitu Mallpay. Uživatelé si mohou prohlížet, jak se jejich investice vyvíjí, případně automatické investování zastavit. Anebo zadat výběr investice. Dle šéfa Mallpay Adama Kolesy nová služba cílí na lidi, které doteď investice příliš nelákaly, ale nyní hledají prostor, kde bránit svoje úspory před inflací.

Podle průzkumu Mallpay je takových potenciálních investorů čtyřikrát víc než před půl rokem. „Ale zároveň přiznávají, že jsou zcela nezkušení,“ komentuje Adam Kolesa, CEO Mallpay. „Strávili jsme s našimi klienty hodiny diskuzemi, jak má vypadat investiční produkt pro člověka, který z má z investování obavy, ale zároveň ví, že se bez nich v současné situaci neobejde,“ říká Kolesa. Výsledný nástroj přirovnává ke vhození drobných do kasičky, jen na něj není třeba myslet a navíc v ideálním případě nabídne i zajímavé zhodnocení.

mallpay-indigo

Foto: Mallpay

Mallpay a Indigo spouští investiční službu pro začínající investory

Na podporu svého záměru si Mallpay a Indigo nechaly udělat průzkum, podle kterého má 59 procent Čechů díky inflaci větší zájem o investice. Jako zkušení investoři se ale nevidí. Ať už proto, že nerozumí podmínkám a smlouvám, bojí se, že o peníze přijdou, nebo se vnímají jako nezkušení. O tom, že je služba Mallpay Investice určená pro úplné začátečníky, svědčí i představy investiční společnosti Patria. Podle ní má jít mimo jiné o první krok do světa investic.

S automatickými mikroinvesticemi v řádu stovek či tisícikorun mohou uživatelé začít, s většími a s vedením vlastních portfolií na Patrii po pár letech pokračovat. „Pokud chceme umět v Česku konečně zhodnocovat naše úspory a začít budovat bohatství domácností, pak se počítá každý, kdo si investování alespoň vyzkouší,“ představuje si Tomáš Jaroš, generální ředitel Patria Finance, která službu Indigo vyvinula.

Indigo přitom do procesu přináší vlastní algoritmus, který sám najde mix podle cílů investora a vývoj na trzích hlídá. Umí sám zakročit, investici přeskupit a třeba i ponechat proměnlivou část v hotovosti. Pro jistotu ho ale kontrolují analytici Patrie, kteří jeho kroky mohou případně usměrnit. Alespoň tisícikorunu by přitom podle plánů mohlo s Mallpay každý měsíc investovat hned několik stovek uživatelů. Míru rizika si mohou nastavit podle sebe.

Mallpay investice jsou další službou se zaměřením na mikroinvestice, které finančně-technologické startupy tuzemským uživatelům nabízejí. Podobně je možné drobné k platbám přihodit u Revolutu, investovat pravidelně malé částky umožňuje Fondee a drobné investory podobným způsobem láká také Portu. Možnost zaokrouhlovat si částku na nejbližší vyšší násobek dvacetikoruny nabízí ovšem i zavedenější hráči – například ČSOB a podobnou službu má i mBank.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym