Olomoucká policie řeší další kryptoměnový podvod. Kvůli falešné reklamě přišel muž o více než milion
Podvody s kryptoměnami přibývají. Obecně platí, že před investováním stačí používat selský rozum.
Varoval před tím už jeden z dílů seriálu Simpsonovi – když po vás chce mluvící los na internetu číslo kreditní karty, nebuďte jako Homer Simpson a rozhodně mu ho nedávejte. Podvodné reklamy jsou ale v reálném světě mnohem sofistikovanější a neznalí uživatelé vůbec nemusí postřehnout, že jde o klam. O to víc, když přijde řeč na kryptoměny, na kterých neznámí pachatelé postavili reklamu. A muže z Olomoucka připravili o více než milion korun.
Zhruba po čtyřech měsících, kdy v Olomouckém kraji proběhl milionový kryptoměnový podvod kvůli příliš velké důvěřivosti čtyřiašedesátiletého muže, řeší olomoucká policie podobnou situaci. Zabývají se případem, kdy si devětadvacetiletý muž založil kryptoměnovou peněženku, což mu bylo doporučeno reklamou na internetu. Do ní poté zasílal pravidelné částky, aby po měsících zjistil, že se stal terčem podvodu.
„Pro investování si založil takzvaný demo účet a uhradil vstupní platbu přes pět tisíc korun, na základě které se uskutečnila aktivace investičního účtu. Poté se vrhnul na dráhu investic a prostřednictvím své platební karty zainvestoval v několika platbách více než 200 tisíc korun. Pro snadnější obchodování s kryptoměnou mu bylo doporučeno, aby si založil kryptopeněženku,“ uvedla pro ČTK mluvčí olomoucké policie Petra Vaňharová. Do peněženky během zhruba dvou měsíců poslal poškozený částku pohybující se v řádech několika set tisíc korun.
„V polovině roku zažádal o vyplacení celé částky, která se nacházela na jeho investičním účtu. Mělo se jednat o téměř dva miliony korun. S tímto požadavkem se ovšem pojily poplatky, které měly údajně souviset s ukončením účtu a následným převodem peněz. Poslední z těchto poplatků muž uhradil na sklonku minulého roku,“ řekla policejní mluvčí. Jenže žádné peníze Olomoučan neobdržel a osoby, se kterými jednal, už nešlo kontaktovat.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsKriminalisté tak případ vyšetřují pro zločin podvodu, za což pachatelům hrozí až osm let vězení. V souvislosti s tím policie znovu nabádá veřejnost k tomu, aby byla na internetu obezřetná. A aby si nejprve vyhledala informace o dané inzerci, případně firmě, což může během klasického „googlování“ zabrat jen pár desítek sekund.
„Pokud se rozhodnete zhodnotit své finance, obraťte se na poradce známých a důvěryhodných finančních institucí. Neregistrujte se na internetu na webu firmy, o které nic nevíte. Zkuste si dát do vyhledávače jméno dané instituce a hledejte recenze. Třeba ihned zjistíte, že se jedná o podvod,“ zmínil pro CzechCrunch loni v prosinci komisař Libor Hejtman z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.
Kryptoměnové podvody se však zdaleka netýkají jen Olomoucka – případů je po celé republice i světě. Nedávno například světem digitálních měn otřásl útok hackerů na populární NFT hru Axie Infinity, ze které pachatelé odcizili v přepočtu zhruba třináct miliard korun. Tvůrci „virtuálních mloků“, vietnamské studio Sky Mavis, pak slíbili, že bezpečnostní díru opraví – a vybrali na to 150 milionů dolarů.
O tom, jak se zabezpečit před kryptoměnovými podvody, respektive jak svědomitě k digitálním měnám přistupovat, se věnujeme i na CzechCrunchi. A rovnou můžeme doporučit tento článek, který objasňuje základní kryptoměnovou gramotnost.
S přispěním ČTK.