OpenAI i díky obrázkům exponenciálně roste: hodnota je 300 miliard dolarů, uživatelů má 500 milionů

Na apríla oznámil Sam Altman, že nový obrazový generátor, který způsobil v ChatGPT mánii, bude dostupný pro všechny uživatele i bez předplatného.

Luboš KrečLuboš Kreč

altman-sam

Foto: CzechCrunch

Sam Altman v meditaci podle ChatGPT

0Zobrazit komentáře

Mohli byste prosím zpomalit s tím generováním obrázků? Náš tým se potřebuje vyspat! Touhle zprávou se zakladatel OpenAI Sam Altman rozloučil se svými sledujícími na X v neděli večer. Den poté oznámil, že nástroj na tvorbu obrázků bude dostupný úplně pro všechny. A že jeho firma získává historickou, absurdně vysokou investici.

Když v říjnu oznamovalo OpenAI, že nabralo peníze od investorů a že jeho hodnota vystoupala ke 160 miliardám dolarů, objevovala se u toho mediální provolání jako ohromující, obří či rekordní. Firma tehdy během půl roku zdvojnásobila svou hodnotu a všichni jsme byli svědky investorského FOMO efektu.

A to podle všeho pokračuje. Včetně svébytné variace na Moorovo pravidlo o exponenciálním růstu výpočetního výkonu – akorát v tom smyslu, že každý půlrok se hodnota OpenAI zdvojnásobí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Oznamujeme nové investice ve výši 40 miliard dolarů při celkové valuaci 300 miliard dolarů, které nám umožní jít ještě dál ve výzkumu AI, dovolí nám rozšířit naše výpočetní kapacity a díky tomu dodáme neobyčejné silné nástroje pro všech těch 500 milionů lidí, kteří každý týden ChatGPT používají,“ uvedla společnost na svém webu.

Mezi investory, kteří poslali Altmanovi a spol. peníze, jsou kromě starých známých jako Microsoft nebo Thrive Capital, také nováčci v čele s fondem SoftBank. Právě s jeho zakladatelem Masajoši Sonem se Altman před časem ukázal v Bílém domě, kde po boku Donalda Trumpa oznamovali ambiciózní projekt Stargate.

A právě na něj by měla jít téměř polovina prostředků, kteří investoři do OpenAI poslali. Cílem Stargate je vybudovat robustní síť datacenter po celých USA, a to za 500 miliard dolarů v průběhu několika let. Ty pak mají sloužit tomu, aby si Amerika udržela náskok ve využití umělé inteligence.

OpenAI svou enormní valuací ovšem jen dohání náskok čínského majitele TikToku, splečnosti ByteDance. Ta počátkem března oznámila, že při sekundárním prodeji akcií se její hodnota vyšplhala na 315 miliard dolarů. A vesmírná firma SpaceX Elona Muska při přeprodeji svých akcií počátkem roku 2025 dokonce dosáhla na 350 miliard dolarů.

openai

Foto: OpenAI

Sam Altman a Satya Nadella, šéf Microsoftu

Právě Elon Musk je největším oponentem Sama Altmana. Ačkoli spolu OpenAI v roce 2015 zakládali, postupně se jejich cesty rozešli a Musk, momentálně asi nejvlivnější člověk světa díky svému napojení na Trumpa, firmu kritizuje.

Počátkem roku dokonce Musk nabídl, že firmu za 100 miliard dolarů koupí, chtěl tím zabránit její transformaci na komerční podnik. Dosud je totiž OpenAI formálně neziskovka.

Ovšem extrémně úspěšná neziskovka. Kromě toho, že nyní zveřejnila, že ji týdně používá 500 milionů lidí, se přes víkend Altman pochlubil, že za jedinou hodinu jim přibylo přes milion předplatitelů. Silný nárůst zákazníků společnost registruje právě v posledních dnech, kdy vypustila nástupce svého obrazového generátoru DALL-E, který je mimořádně účinný a který dovoluje pracovat i s tvářemi známých osobností.

Ten navíc společnost nyní uvolnila pro všechny uživatele, takže v něm malovat komiksy, generovat realistické fotografie nebo si nechávat upravovat své snímky nyní můžou všichni bez nutnosti mít ChatGPT předplacený.

Internet plní obrázky ve stylu Studia Ghibli od ChatGPT. Jeho zakladatel Mijazaki byl už dřív z AI znechucen

Sociální sítě zaplavily obrázky připomínající styl animovaných filmů Studia Ghibli, ovšem vygenerovaných skrz ChatGPT. Proč je to problém?

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

cesta-do-fantazie-ghibli-mijazaki-02

Foto: Aerofilms

Cesta do fantazie od Studia Ghibli

0Zobrazit komentáře

Většina lidí si pamatuje jména svých oblíbených herců, dokáže vyjmenovat pár jmen režisérů a možná ví, kdo je to Hans Zimmer nebo John Williams. Existuje ale snad jen jediné produkční studio, které i necinefilové běžně označují za milované – Studio Ghibli. A co je lepšího než si v jeho ikonickém animačním stylu vygenerovat vlastní fotku? Právě to umožnila nová aktualizace umělé inteligence ChatGPT. Při horečnatém generování ale všichni jako by zapomněli, v čem vlastně hodnota tvorby japonského studia spočívá.

Nechat si vytvořit profilovku skoro jako by se jí ujal sám slavný animátor a režisér Hajao Mijazaki je totiž velmi jednoduché. Stačí si zaplatit předplatné pro služby OpenAI, z nichž ta nejnovější – GPT-4o – posunula obrazové nástroje firmy výrazně kupředu. Nejenže na rozdíl od staršího generátoru DALL-E nabízí skutečně fotorealistické výsledky, umí pracovat také s nahranými fotografiemi a přetvořit je do požadovaného stylu, třeba ikonické animace.

Samozřejmě ale stačí i napsat stručný příkaz (prompt) a počkat krátkou chvíli na výsledek. Do budoucna má být GPT-4o dostupné i bezplatně, o nový, na servery firmy náročný, nástroj je ale obrovský zájem už nyní. „Je to mnohem úspěšnější, než jsme čekali. A to jsme měli očekávání dost vysoká,“ napsal na sociální síť X šéf OpenAI Sam Atlman. On sám má teď v profilovém obrázku kreslenou verzi sebe sama.

„Buďte já. Deset let tvrdě pracujte ve snaze pomoct vyvinout superinteligenci, která vyléčí rakovinu a tak. Prvních 7,5 roku to víceméně nikoho nezajímá, pak vás 2,5 roku všichni za všechno nenávidí. Jednoho dne se ale probudíte a máte stovky zpráv: Koukej, udělal jsem z tebe twinka ve stylu Ghibli haha‘,“ okomentoval Altman popularitu stylu na X. Obrázky vygenerované podle animace z Mijazakiho filmů v posledních dnech zaplavily sociální média. Zapojil se i Bílý dům. Jen málo lidí se přitom pozastavilo nad tím, co to vlastně znamená.

O poměrně složité etické stránce umělé inteligence se všeobecně ví, většinou ale zaznívá nanejvýš poznámka o možném porušování duševního vlastnictví nebo využívání práce umělců bez adekvátní kompenzace. Počítačem generované obrázky ale mohou mít také hlubší, závažnější problémy, například devalvaci umění i lidské práce obecně. A to zdaleka ne jen z hlediska jejich finanční hodnoty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě to se řeší ve spojitosti s obrázky ve stylu Studia Ghibli. Japonská společnost na fenomén posledních dnů zatím sama přímo nereagovala, sám Mijazaki ale užívání umělé inteligence v umění už v minulosti okomentoval. V roce 2016 v dokumentu Owaranai hito: Miyazaki Hayao odvysílaném japonskou veřejnoprávní televizí NHK se objevila scéna, kde mu programátoři představují nový styl počítačové animace. Jednoduché humanoidní tělo se v demu samo učilo porozumět fyzikálním zákonům a používání svalů a končetin k pohybu.

Mijazaki nebyl nadšený. „Jsem naprosto znechucený,“ řekl překvapeným počítačovým inženýrům. „Nikdy bych tuto technologii nechtěl zahrnout do svého díla. Mám silný pocit, že je to urážka života samotného.“ Záměr vytvořit program, který dokáže kreslit obrázky jako člověk, pak okomentoval slovy: „Zdá se mi, že se blížíme konci. My lidi ztrácíme víru v sebe samé.“

Produkce Studia Ghibli jsou jedny z mála, kde naprostá většina animací dodnes vzniká ručně. Standardně umělci a animátoři přímo vytvářejí jen design postav a prostředí a rozpohybovat vše jim pomáhá počítač. Pod Mijazakiho vedením se naproti tomu stále primárně kreslí. Například vytvořit čtyřvteřinovou davovou scénu z filmu Zvedá se vítr jednomu animátorovi trvalo patnáct měsíců.

Pro Mijazakiho ale ruční kreslení není zdaleka jen o tradicionalismu, je také zásadní součástí jeho tvůrčího procesu. Filmy jako Zámek v oblacích, Cesta do fantazie nebo Princezna Mononoke prakticky neměly scénář, režisér místo toho začínal jen s jednoduchým základním námětem a pozorováním světa kolem sebe a experimenty na papíře postupně skládal komplexní fantazijní prostory. Mijazaki věří, že ruční kreslení animace má až duchovní rozměr.

Vytvářet celovečerní filmy takovým způsobem je velice časově i finančně náročné, ve výsledku jde ale o unikátní, nadčasová díla, která si nacházejí miliony oddaných fanoušků po celém světě. A jejich oblíbenost paradoxně vede k různým formám napodobování – aktuálně umělou inteligencí, která tisíce hodin hledání inspirace a náročné práce dokáže zredukovat na roztomilý filtr.