FOMO efekt v praxi: hodnota OpenAI se za půl roku zdvojnásobila, z 90 miliard dolarů je 157 miliard

OpenAI je nyní druhým nejhodnotnějším startupem světa, překonalo dokonce SpaceX. Cennější je pouze ByteDance, majitel sociální sítě TikTok.

Luboš KrečLuboš Kreč

openai

Foto: OpenAI

Sam Altman a Satya Nadella, šéf Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Je, nebo není na investičním trhu bublina kvůli boomu umělé inteligenci? Možná by stálo za to se zeptat zakladatele a šéfa japonské SoftBank Masajoši Sona, který proslul tím, že tak dlouho pumpoval peníze do WeWorku, až jeho valuace vyskočila na 47 miliard dolarů a… pak se propadla na zlomek částky. A právě asijsko-americký finančník, spravující mimo jiné část prostředků saúdských šejků, byl jedním z klíčových přispěvatelů aktuálního investičního kola OpenAI. Tvůrce ChatGPT v něm nabral 6,6 miliardy dolarů a svou celkovou hodnotu během půlroku (ano, během půlroku) zdvojnásobil.

Ještě na jaře se valuace OpenAI pohybovala pod 90 miliardami dolarů a během léta se spekulovalo, že šéf startupu Sam Altman vybírá peníze tak, aby vytáhl cenu své firmy nad 100 miliard. Jenže velcí hráči, na které stejně jako na kohokoli jiného působí syndrom FOMO (fear of missing out – strach, že promeškáte příležitost), mu řekli ne, my ti dáme mnohem víc. A tak se také stalo, takže ohodnocení OpenAI vystřelilo na 157 miliard dolarů. Výš už v technologicko startupovém sektoru stojí jen majitel TikToku ByteDance s cenovkou přesahující 200 miliard dolarů.

Seznam těch, kteří zatoužili být u stolu, se čte jako průvodce tím, kdo je kdo v Silicon Valley. Kolo vedl fond Thrive Capital, který přispěl částkou 1,25 miliardy dolarů, těsně pod miliardu poslal i dosavadní klíčový akcionář Microsoft, SoftBank se zapojila s půlmiliardou dolarů, fondy Tiger Global a ARK Invest věnovaly 350, respektive 250 milionů dolarů, také čipový král Nvidia vypsal šek na 100 milionů dolarů. A mohlo by se pokračovat, protože, jak píše deník Wall Street Journal, kromě Applu, který nakonec z úvah o investici vycouval, to je opravdu přehlídka elitních investorů.

Kuriózní je, že kdo nepoložil nabídku na aspoň 250 milionů dolarů, nemohl se ponořit do detailnějšího rozboru čísel OpenAI. Co je ale zjevné, je, že firma má daleko k ziskovosti, ostatně i proto se investiční kolo konalo. Letos prý skončí v minusu pět miliard dolarů, tržby dosáhnou necelých čtyř miliard. Příští rok by obrat měl atakovat 12 miliard, jak postupně Sam Altman a spol. rozšiřují záběr svého AI komplexu a přidávají nové služby, jako je například pokročilejší umělá inteligence schopná řešit složité matematické úkoly.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže příliv nových peněz přichází ve chvíli, kdy je OpenAI uprostřed složitého přechodu. Nejenže se snaží valit na trh nové funkce, čelí ale i sílícímu konkurenčnímu boji. A to z míst nejbližších – jestli totiž společnost za poslední rok postihlo něco, z čeho by všichni investoři měli být v pozoru, je to dramatický odliv klíčových postav. Na sociálních sítích proto koluje fotografie pěti lidí, kteří stáli u vzniku OpenAI v roce 2015, s tím, že dnes už je ve firmě jen Sam Altman.

Naposledy odchod ohlásila technologická šéfka Mira Murati, na jaře se poroučel Ilja Sutskever, který obratem od investorů nabral miliardu dolarů na projekt, který ještě neexistuje. A dlouhodobě OpenAI na paty šlape startup Anthropic se svým modelem Claude, za nímž stojí další spolutvůrci ChatGPT, sourozenci Amodeiovi.

Návrh bez názvu – 1

Přečtěte si takéZalando nasazuje na český trh virtuálního asistenta od OpenAIZalando zavádí virtuálního asistenta, který pomůže s výběrem oblečení. Vytvořilo ho OpenAI a mluví i česky

Důvod, proč tolik klíčových postav z OpenAI v posledních měsících odešlo, je dvojí: jednak se Sam Altman snaží upevnit svou pozici po nevydařeném puči z loňského roku, jednak samotná organizace prochází zásadní změnou a ze svého neziskového formátu, na němž byla kdysi i s podporou Elona Muska založena, se postupně překlápí do klasické firemní struktury. To je ostatně i podmínkou nynějších investic, že korporátní změna musí proběhnout.

Součástí přeskupení struktury OpenAI by mohlo být i to, že v ní získá přímý podíl i Sam Altman, spekuluje se až o sedmi procentech. On sám to zatím odmítl, ale teprve čas ukáže, zda to byla fabulace – protože nějaké jeho majetkové zapojení by dávalo logiku. A logiku dává i to, nač upozornil deník Financial Times: že totiž OpenAI při posledním lákání investorů je zároveň nabádalo, aby neinvestovali do jeho konkurentů, jako je xAI Elona Muska či Anthropic.

V Česku jim to šlape, v Polsku dostali tvrdou ránu. Jejich úspěšné bistro potopily podezřelé recenze

Příběh zakladatelů mexických bister Los Capolitos ukazuje, jak slibnou expanzi do zahraničí může zkazit něco tak prostého jako... recenze na Googlu.

Filip HouskaFilip Houska

los-capolitos-2

Foto: Los Capolitos / CzechCrunch

Michal a Jan Kapolkovi, zakladatelé Los Capolitos

0Zobrazit komentáře

Jeden chtěl být architektem, druhý pracoval v IT – a teď již deset let oba bratři provozují síť mexických bister, která jsou v Česku velmi oblíbená. I když jejich background nebyl ani v nejmenším gastronomický, z Los Capolitos udělali úspěšnou, ziskovou značku, která letos utrží okolo 180 milionů korun. Jenže jak už to v byznysu bývá, občas se mašina může zaseknout. Obzvlášť v případě, když se vyrazí na neprobádaný trh, kde vás třeba potopí recenze na Googlu. Tady ale není řeč o žádné exotice. Trhem, kde dostali tvrdou ránu, bylo Polsko.

„Celý tenhle dobrodružný příběh začal vloni díky neúnavnému příteli našeho slovenského franšízanta,“ vypráví pro CzechCrunch Jan Kapolka, který se svým bratrem Michalem bistro v roce 2014 založil. Zpočátku otevírali pobočky ve Slezsku, odkud pocházejí, poté se svým know-how mexické kuchyně, které nasbírali na cestách po Spojených státech, vyrazili dál na Moravu a do Čech. Zavítali i na Slovensko, kde otevřeli tři restaurace

Právě k většímu rozšíření na Slovensku kamarád sourozence Kapolkovy lákal, oni si ale nebyli jistí tím, jestli by o nabídku tacos, quesadill, burrit nebo chili con carne stálo i jiné město než Bratislava. „Pak ale přišel s nápadem na pobočku v polském Krakově. Často tam jezdil, znal kulturu, dobře mluvil polsky. A dokonce už měl vyhlédnutou ideální lokalitu na okraji židovské čtvrti,“ vzpomíná Kapolka.

navrh-bez-nazvu-2

Přečtěte si takéBratři přetavili lásku k Mexiku v úspěšnou síť bister Los CapolitosServírují Čechům pravou chuť Mexika. Teď bratři Kapolkové dostávají svá úspěšná bistra i za hranice

Mělo to všechno, i přesto byli zakladatelé Los Capolitos skeptičtí. Ročně otevírali tři až čtyři nové pobočky a věděli, že když půjdou na cizí trh, dost to zaměstná lidi klíčové pro chod firmy. Nový slovenský franšízant byl ale nastartovaný. „Přijel za námi do Ostravy, kde nám představil i potenciálního manažera. Byl to Polák. Měl přehled, o Krakově toho věděl hodně, ale nám se úplně nezdál,“ říká spoluzakladatel firmy. Přesto si plácli.

Nachystali potřebné manuály a spousty materiálů v polštině, které jsou pro rozjezd franšízy v cizí zemi nezbytné a slouží i pro vybudování pobočky jako takové. Vše se podle Kapolkových slov rozjíždělo správně: restaurace vypadala skvěle, vybraný personál byl kvalitní a první dny chodilo i dost lidí, ačkoliv se pobočka otevírala v lednu, kdy v Krakově není sezóna. Dokonce i rozvozy fungovaly nad očekávání dobře.

„Museli jsme mít jistotu, že to bude dobře fungovat i následující měsíce. Jednak kvůli renomé značky, jednak kvůli tomu, že jsme tam za nájem prostoru platili v přepočtu asi 150 tisíc korun měsíčně. Tolik jsme nikde jinde tehdy neplatili,“ dodává Kapolka. V okolí byla ale velmi silná konkurence a také různá mexická bistra, což si dopředu zmapovali. Cítili, že jejich koncept je jiný a měl by fungovat, jenže se pak začaly objevovat podivné recenze na Googlu.

„Vypozorovali jsme, že lidé byli nadšení, když jsme se jich ptali. Sami jsme ostatně jezdili na ochutnávky a posílali jsme známé na mystery shoppingy. A vše bylo až na drobné detaily v pořádku. Přesto se na Googlu objevovaly zvláštní polské recenze od lidí, kteří dosud žádnou jinou recenzi nenapsali. Velmi dlouze a barvitě popisovali, proč k nám nikdo nemá chodit. Chodily navíc rychle po sobě. Bylo to celé podezřelé, protože recenze na rozvozech nic takového nezmiňovaly,“ vzpomíná polovina Los Capolitos.

Vzhledem k recenzím dávalo smysl restauraci zavřít, Poláci moc podnikatelské cizince nemusejí.

S růstem negativních recenzí začal klesat i zájem hostů, přesněji řečeno turistů, kteří si často o neznámém podniku něco přečtou online, než do něj přijdou. A klesaly i tržby až o deset procent měsíčně, což mělo mít vliv i na personál, který začal dávat výpovědi. Na franšízantova bedra tak spadlo mnohem víc práce a přestávalo to být pro něj zajímavé. A tak ho napadlo, že jim pobočku prodá, ať si ji bratři vedou sami.

„To jsme ale nechtěli. Franšízy máme právě proto, abychom neřídili něco, co je od nás několik hodin cesty. Potřebujeme aktivního majitele na místě, kterému na tom záleží. A tak jsme byli donuceni Polsko zavřít,“ popisuje Jan Kapolka s tím, že celá situace jim dodnes vrtá hlavou a myslí si, že byli z Polska tak trochu vyštváni konkurencí. „Vzhledem k recenzím to dávalo smysl, Poláci moc podnikatelské cizince nemusejí,“ doplňuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Los Capolitos šlo o velké poučení. Dosud totiž neměli s otevíráním nových poboček žádné větší problémy, a byť se některé prodejny v malých městech rozjížděly pomalu, nakonec se je podařilo udržet. „Příště do Polska jedině s Poláky jako partnery, ještě důkladněji prověřovat potenciální franšízanty a více analyzovat místo, kam míříme,“ zmiňuje mladší z bratrů Kapolkových i jako rady pro ostatní.

Prozatím se chce podnik soustředit na lokální trh a dělat vše pro to, aby udrželi devatenáct dosavadních poboček a posunuli celý koncept o kus dál. Tu dvacátou si sourozenci nechávají na příští rok, nicméně neodhalují, kde by se měla otevřít. „Možná se ale něco vyklube na Slovensku, kde jeden z našich franšízantů vede tři pobočky a má zálusk na čtvrtou. To ale předbíháme,“ zakončuje Jan Kapolka.