OpenAI vypustilo novou umělou inteligenci. Je bližší té lidské, zvládá matematiku i vědu

Nový model je pojmenovaný GPT-o1 a je už k dispozici platícím zákazníkům. Podle Sama Altmana zvládne výtečně matematické úlohy i testy programování.

Luboš KrečLuboš Kreč

altman

Foto: CzechCrunch/Microsoft

Sam Altman, spoluzakladatel společnosti OpenAI

0Zobrazit komentáře

Nejznámější startup světa, americký projekt OpenAI, vypustil novou verzi své umělé inteligence, která je nazvaná o1. Na rozdíl od dosavadního modelu GPT-4o používá pokročilejší, lidskému uvažování podobnější systém. Měl by tak dosahovat excelentních výkonů například při řešení matematických úkolů.

OpenAI uhání už druhý rok na vlně boomu zájmu o umělou inteligenci, kterou odstartovalo se svým chatbotem ChatGPT, jehož vypustilo do světa v listopadu 2022. Od té doby své AI technologie průběžně vylepšuje, aby si udrželo náskok před konkurencí v podobě například jazykového modelu Claude od startupu Anthropic, za nímž stojí lidé, kteří původně pomáhali se vznikem OpenAI.

Součástí těchto závodů je i model s označením o1, který zakladatel a šéf OpenAI Sam Altman avizoval už před časem a nyní ho společnost uvolnila veřejnosti, respektive svým platícím klientům. Celkem má ChatGPT, který s jednotlivými jazykovými modely pracuje, po světě přes 200 milionů uživatelů.

Sam Altman na sociálních sítích ukázal, jak moc se o1 má lišit od dosavadního nejvýkonnějšího modelu GPT-4o. Například při řešení složitých matematických úloh má být šestkrát schopnější s celkovou přesností přes 83 procent.

Podobně impozantních výsledků, aspoň podle toho, co Altman zveřejnil, model dosahuje i při plnění náročných vědeckých úkolů, kde by měl být přesný na 78 procent, zatímco lidští experti dosahují necelých 70 procent.

„Pořád ale platí, že o1 má chyby, má své limity a působí úchvatnějším dojmem spíš při prvních použitích, než když si s ním už nějaký čas hrajete,“ připustil Altman, že pořád je před jeho týmem hodně práce.

Jak opravdu přesný je nový model, který používá pokročilejší systémy a který má svým založením být bližší lidskému uvažování, a tedy i takovým logickým operacím, jako je dedukce, se ukáže až časem. A také až jej otestují nezávislí odborníci.

Už ale stihl vyvolat nadšení u řady technologických průkopníků. Například český podnikatel Tomáš Čupr na LinkedIn napsal: „Modely o1 od OpenAI přepisují to, jak umělá inteligence uvažuje. Zapomeňte na vše, co jste dosud věděli… A to podstatné: Tohle je teprve začátek. Skutečná AI revoluce je tu!“

Zároveň je dobré mít na paměti, že OpenAI je uprostřed raisování miliard dolarů, které potřebuje na finančně nákladný provoz výpočetních kapacit a také zaměstnávání elitních expertů. Jak nedávno uvedl deník Wall Street Journal, hodnota startupu opět stoupla a už se dostala nad 100 miliard dolarů.

O tom, jak přehřátá situace na poli vývoje umělé inteligence panuje, svědčí i to, že známý vědec a spoluzakladatel OpenAI Ilja Sutskever, který firmu teprve před měsíci opustil, si obratem založil nový startup. Ihned pro něj získal špičkové investory s celkovou valuací přesahující dvě miliardy dolarů, aniž by cokoli vytvořil.

Před dvěma lety přišla euforie z umělé inteligence. Proč většina firem selhává v jejím využití?

Vlnu nadšení z umělé inteligence máme za sebou a mnoho firem se vrátilo ke starým pořádkům. Kde AI dává smysl, vysvětluje Ondřej Vaněk z Adastry.

Dne 30. listopadu 2022 spatřila světlo světa první verze ChatGPT dostupná veřejnosti. Umělá inteligence od té doby nabírá na obrátkách a firmy řeší, jak ji z cool hračky přeměnit v něco, co dokážou v byznysu využít. Velká část z nich ale selhává. Proč? O tom jsme mluvili s Ondřejem Vaňkem, Chief AI Officerem Adastry, která se zaměřuje na správu dat, ale také na nové technologie, jako je například internet věcí nebo umělá inteligence. Tu v různých metodách a technologiích u klientů aplikuje už zhruba 15 let.

„Když se díváme, kdo je úspěšný v adopci umělé inteligence, jsou to typicky firmy, které umí inovovat. Zavádění AI do firmy je vlastně zavedení další inovace, která má svá specifika – například large language modely jsou na cloudu, musíte umět zacházet s daty, lidé mohou mít z AI obavy a podobně. Pořád ale jde o další inovaci,“ vysvětluje Vaněk. Firmy, které inovovat zvládají, už se třeba úspěšně digitalizovaly a mají inovační oddělení, případně partnery, kteří je inovacemi dlouhodobě provázejí, podle Vaňka dokážou implementovat AI efektivně jak z pohledu peněz, tak přidané hodnoty.

„Firmy, které do toho jen zjednodušeně řečeno nasypou peníze nebo si nechají nasypat peníze od někoho jiného a hodnotu hledají až druhotně nebo se ztratí v procesu adopce, právě selhávají,“ dodává Vaněk, který byl hostem podcastu BrandStories, vznikajícího ve spolupráci CzechCrunche s vybranými společnostmi. Podcast si můžete pustit na Spotify, v Apple Podcasts, na YouTube nebo v přehrávači výše.

Zavádění AI do firmy je vlastně zavedení další inovace, která má svá specifika.

Co to ale přesně znamená být inovativní firmou? Podle Vaňka je inovace proces, který má několik aspektů. Jejím hlavním rysem je nejistota, inovace posouvá byznys do dříve neprozkoumaných vod. Součástí procesu je proto zmapování těchto nejistot a rizik, které je potřeba zasadit do kontextu nákladů na inovaci a její přidané hodnoty. Firmy, které dokážou správně řídit tyto tři složky – míru nejistoty, rozpočet a přidanou hodnotu –, umí lépe inovovat.

„V Adastře s tím máme dlouhodobou zkušenost a zákazníky, kteří nemají proces tak vypilovaný, tím provázíme. Často jim říkáme, aby projekt rozvrhli do více fází, vidíme možná rizika a nejistoty, stále se díváme na hodnotu, kterou projekt pro firmu má, definujeme si společně kritéria úspěšnosti – jaká má být přesnost či rychlost adopce,“ vysvětluje Vaněk, proč se daří dotáhnout do praxe až tři čtvrtiny projektů, na kterých Adastra spolupracuje. Podle společnosti Gartner se totiž k reálnému užívání nedostane průměrně ani polovina projektů s umělou inteligencí, na kterých firmy interně pracují.

Jaké jsou konkrétní kroky, díky kterým je Adastra v zavádění nových technologií s umělou inteligencí ve firmách úspěšná? Poslechněte si celý rozhovor s Ondřejem Vaňkem v novém díle podcastu BrandStories na Spotify, v Apple Podcasts nebo na YouTube. Dozvíte se v něm také:

  • Jak se liší přístup k umělé inteligenci v Česku a v USA?
  • Jak moc zkomplikuje regulace EU zavádění umělé inteligence? A jak technologie nastavit, aby je regulace příliš nezatížila?
  • Jak je možné zlevnit první fázi experimentování s AI a ještě na tom marketingově vydělat?
CC Native

Partnerem článku je Adastra