Organické oko zahalené do zeleně. V Brně vyroste budova, která vybídne k práci pod širým nebem

V jižní části Brna vznikne objekt netradičního tvaru, který se zazelená jak po stránce rostlinné, tak po stránce moderních technologií.

woko-nahled-1

Foto: Top Estates

V Brně vyroste objekt oblého tvaru s vnitřním elipsovým atriem

Developerská společnost Top Estates představila polyfunkční projekt Woko, jehož název odkazuje na tvar, který architekti pro budovu zvolili. V brněnských Lánech tak vyroste objekt oblého tvaru s vnitřním elipsovitým atriem, které oživí zelené a vodní plochy. Projekt již získal pravomocné územní rozhodnutí, a přidal se tak na seznam realizací, které postupně proměňují ráz jihomoravské metropole.

Za architektonickým návrhem projektu Woko stojí kancelář Gebas Atelier, která se rozhodla zvolit dynamický design budovy. „Představuje pro nás neustálý pohyb. Budova je navíc na velmi exponovaném místě, takže její vzhled přímo ovlivnil i tvar, poloha a funkce pozemku,“ říká architekt Miroslav Gebas.

Do realizace se zapojil rovněž zahradní ateliér Flera. Ten se zhostil pojetí zelené střechy, atria a kaskádovitých teras na jednotlivých podlažích. Terasy bude s atriem propojovat i dominantní prvek v podobě schodiště, které umožní celý objekt obejít po jeho obvodu.

Díky uzavřenému architektonickému řešení nabídne Woko svět sám pro sebe. Jednak v atriu, kde spojení elementu vody a zeleně vytvoří uklidňující dojem, jednak na zelené střeše, která je navržena jako místo pro plnohodnotný odpočinek. Aktuální předpoklad stavebních nákladů je 400 milionů korun.

woko-2

Foto: Top Estates

Důležitým prvkem projektu bude atrium plné zeleně a vodních prvků

„Střecha se skládá ze tří základních celků, které poskytují uživateli kvalitní prostor pro krátkodobý odpočinek během práce, pracovní schůzky či setkání s kolegy,“ popisují zahradní architekti.

I atrium bude rozděleno do několika částí, díky nimž bude na první pohled působit rozmanitě. Plochy vytvářející vodní zrcadla doplní pobytové terasy, takže budoucí nájemci budou moci sedět na umělých ostrůvcích, těžištěm celého prostoru se stane solitérní strom v jeho středu, kolem něhož architekti navrhli dřevěnou lavici.

„Základní myšlenkou projektu Woko je mimo kvalitní architektury také poskytnout budoucím uživatelům potřebný komfort v podobě moderních technologií i dostatek zeleně,“ vysvětluje Petr Teplý, spolumajitel Top Estates.

Tisíce osázených rostlin navíc zlepší kvalitu ovzduší a podpoří funkci zvukové a tepelné izolace pro stabilizaci budovy. Objekt bude ale zelený také co do využitých technologií.

„Velkou pozornost v projektu věnujeme především využívání dešťové vody, efektivnímu hospodaření a zavlažování. Dále se počítá s tepelnými čerpadly a přípravou pro dobíjecí stanice elektromobilů. Rovněž uvažujeme o umístění fotovoltaických panelů na střechu budovy,“ doplňuje druhý z majitelů Top Estates Dušan Dvořák.

woko-5

Foto: Top Estates

Hmota objektu umožní vytvoření kaskádových teras

Projekt Woko nabídne plochu přesahující 10 tisíc metrů čtverečních, která se rozprostře na pěti nadzemních podlažích. Vyroste v lokalitě jižního Brna, která se postupně přeměňuje na atraktivní moderní centrum a poutá stále větší pozornost investorů.

„V okolí přibývají nové rezidenční projekty, v blízkosti se nachází nově zrekonstruované obchodní centrum Futurum s velkým množstvím obchodů a služeb, restaurací či kaváren. Výjimečná dopravní dostupnost atraktivitu lokality ještě zvyšuje,“ vysvětluje Dvořák.

V Brně v současné době vzniká vícero progresivních developerských projektů, a to v oblastech, které dosud působily poměrně bezútěšným dojmem a lidé do nich neměli důvod přirozeně proudit. Mezi nimi je například rozsáhlý projekt nové čtvrti Nová Zbrojovka společnosti CPI, polyfunkční Nová Zvonařka od HB Reavis nebo čtvrť Dornych od developera Crestyl.

Načítám formulář...