Peníze od investorů máme na účtu. Už není otázka, zda přežijeme, hlásí po problémech Dedoles

Počátkem roku slovenskému módnímu e-shopu věřitelé schválili ozdravení. Letos se zaměřuje na stabilizaci obchodního modelu, příští rok chce opět růst.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dedoles-kiosk-pezinok-2

Foto: Dedoles

Prodejna společnosti Dedoles

0Zobrazit komentáře

Původem slovenský e-shop Dedoles se dostal do problémů loni na jaře, kdy přecenil své plány a nedokázal vyprodat své zboží. V letošním únoru pak prodejci „veselé módy“ známému i díky křečkům v reklamách věřitelé schválili ozdravení. V tom mu mají pomoci také prostředky od investorů, kterými již nyní firma disponuje.

O aktuálním dění v Dedolesu informoval deník E15 s tím, že od téměř dvacítky nejmenovaných investorů získal finanční injekci, kterou zprostředkovala investiční platforma Crowdberry. „Dnes můžeme říct, že na účtu už máme peníze od investora a firma se díky tomu může nadechnout,“ řekl pro E15 zakladatel a dosavadní jediný vlastník firmy Jaroslav Chrapko.

Výše investice by přitom mohla dosáhnout dvanácti milionů eur, v přepočtu 280 milionů korun. Aktuálně je tato suma nižší, další investoři se ale ještě mohou přidat. Od celkové částky se pak bude odvíjet také podíl, který Chrapko v Dedolesu prodá, a pokud se mu dařit nebude, může přijít o výrazně většinový podíl.

„V krátkodobém a střednědobém horizontu už není otázka, zda Dedoles přežije, pokud nezkolabuje celá ekonomika,“ doplnil pro E15 dále Ján Cifra, jenž přebral vedení po Chrapkovi v loňském říjnu. V té době již prodejce uzavřel všechny své kamenné prodejny v Česku a zahájil zde insolvenční řízení. Na domovském Slovensku firma vyhlásila restrukturalizační řízení, které bylo věřiteli schváleno v únoru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Chrapko zakládal Dedoles před jedenácti lety, rychlého růstu dosáhla firma hlavně v letech kolem vypuknutí pandemie koronaviru. Zatímco v roce 2018 utržil 140 milionů korun, v roce 2021 to bylo 2,2 miliardy. Minulý rok se však prodeje firmy propadly na 1,4 miliardy. Během loňského jara byly medializovány informace o tom, že se potýká s problémy se splácením faktur. A také o propouštění.

Cifra pro E15 doplnil, že změny ve fungování e-shopu nastaly v březnu, od kdy nabízí méně slevových akcí a soustřeďuje se na navýšení své hrubé marže. Plánem Dedolesu je soustředit se letos na stabilizaci obchodního modelu s tím, že k růstu byznysu by se chtěl vrátit již v příštím roce.

CzechCrunch Jobs