Po Elonu Muskovi přesouvá své sídlo do Texasu i samotná Tesla. Prý jde především o dobro zaměstnanců

elon-musk-giga

Foto: Duncan Hull/Tesla

Elon Musk a americká továrna Gigafactory

0Zobrazit komentáře

V prosinci minulého roku přesunul Elon Musk svou adresu trvalého bydliště z Kalifornie do Texasu. Ani ne po roce jeho kroky následuje i Muskova automobilka Tesla, která míří do území kovbojů za lepšími podmínkami pro své zaměstnance.

Rozhodnutí následovat kroky Elona Muska a přesunout základnu společnosti z kalifornského Palo Alto do texaského Austinu společnost oznámila na valné hromadě akcionářů, která se odehrávala právě v Texasu a ne v kalifornské Bay Area, jak tomu bylo doposud zvykem. „S potěšením oznamuji, že přesouváme naše sídlo do Austinu,“ řekl Musk s tím, že výstavba nového sídla již byla zahájena.

Díky tomuto kroku bude vedení společnosti blíž dění v texaské Gigafactory, která zahájila svou činnost letos v létě. Pro Muska je setrvávání v Texasu strategické i kvůli přítomnosti jeho vesmírné společnosti SpaceX, která ze zdejší základny Boca Chica odpaluje rakety.

Svůj záměr přesunout vedení automobilky do Texasu Musk naznačil již v loňském roce, a to v jednom ze svých rozhořčených tweetů. Stalo se tak poté, co vedení Alameda County Muskovi neumožnilo obnovit výrobu ve Fremontu, která byla z důvodu pandemické situace pozastavena.

Na včerejší valné hromadě však neoznačil za příčinu kalifornského exodu nespokojenost s vedením jedenapůlmilionového okresu, ale levnější životní podmínky, které jeho zaměstnancům nabízí právě Texas. „Lidé si mohou těžko dovolit domy a musejí dojíždět z dálky. Oblast Bay Area má svá omezení. V Austinu je naše továrna asi pět minut od letiště a patnáct minut od centra,“ prohlásil Musk.

Neznamená to však, že by se Tesla z Kalifornie stahovala úplně. Produkce v tamním fremontském závodu bude pokračovat i nadále. Současný výrobní objem, který je přibližně 600 tisíc kusů vozů ročně, by se měl navíc postupně navyšovat, a to až o padesát procent.

Připomeňme, že Tesla momentálně buduje svou další Gigafactory také nedaleko Berlína. Podle nejnovějších informací ze čtvrteční valné hromady by první vozy v omezené produkci měly začít sjíždět z tamních linek již koncem tohoto roku. Tesla zároveň oznámila, že bude v příštím roce hledat místo pro výstavbu svého dalšího závodu, neupřesnila ovšem, kde by se měl nacházet.

Mimo to Musk upřesnil zahájení výroby extravagantního pick-upu Cybertruck, který byl představen již v roce 2019. Kvůli neustálým odkladům by měl nakonec dorazit až v roce příštím, konkrétně ke konci roku, jak řekl Musk. O chystaném kompaktním modelu Q šéf Tesly však žádné nové informace neprozradil.