Pocta zaoceánské legendě. LEGO uvádí repliku slavného Titanicu, která měří 1,3 metru a má rekordní počet dílků

Filip HouskaFilip Houska

lego-titanic-1

Foto: LEGO

LEGO uvádí repliku jedné z nejlegendárnějších zaoceánských lodí

0Zobrazit komentáře

První plavba slavného zaoceánského parníku Titanic skončila katastrofou, kterou si celý svět na 15. dubna každoročně připomíná. Od tragické havárie, kdy se papírově „nepotopitelná loď“ srazila s ledovcem a po necelých třech hodinách klesla ke dnu Atlantiku, letos uplynulo již 110 let, přičemž LEGO nyní tento nechvalně známý historický okamžik připomíná novou stavebnicí, přes kterou vzdává hold vrcholovému dílu námořního inženýrství.

Do rozsáhlého portfolia stavebnic, kam se před nedávném zařadil barcelonský fotbalový stadion Camp Nou nebo kultovní raketoplán Discovery, přidává dánská firma repliku Titanicu, toho času největšího parníku planety. A protože byla jeho skutečná verze bezprecedentní, je i zmenšenina výjimečná. Třeba tak, že jde o největší stavebnicový set, který kdy LEGO představilo (nepočítaje světovou mapu, která není „klasickou stavebnicí“).

Dosud se na prvním místě, co se počtu barevných dílků týče, drželo římské Koloseum, které se skládá přesně z 9 036 kostiček. Titanic nyní toto proslulé antické stavení, které původně sloužilo pro krvavé souboje gladiátorů a dnes patří k památkovým dominantám Říma, o několik desítek dílků překonal. V krabici vám totiž přijde přesně 9 090 menších či větších kostek včetně netradičních doplňků (například lan).

„V době svého spuštění na vodu byl Titanic vrcholem námořního inženýrství, největším pohyblivým vozidlem, jaké kdy bylo vytvořeno. Proto znovuvytvoření tohoto ikonického plavidla z kostek LEGO podle plánů vytvořených před více než sto lety byla neuvěřitelná cesta,“ říká Mike Psiaki, který má v LEGO Group na starosti design stavebnic. A nutno podotknout, že hrací Titanic vypadá opravdu velkolepě.

Na délku měří zhruba 1,3 metru a jeho výška dosahuje 44 centimetrů. Nejde tak o žádnou miniaturní repliku, kterou byste postavili na poličku v obýváku. Pro Titanic z dánských dílen tak bude potřeba spíše stůl. Novinka ovšem nevyniká pouze svými rozměry – pro fajnšmekry se LEGO snažilo autenticky vyladit i vnitřek parníku, který překypuje detaily. Ostatně stačí se podívat ve fotogalerii na průřez lodi.

lego-titanic-2

Foto: LEGO

Replika Titaniku měří 1,5 metru

Uvnitř hračky se totiž skrývá nejen velké centrální schodiště, ale také jedna z kotelen, kuřácký salónek a samozřejmě kajuty. Pečlivě je i navržen exteriér lodi, kde lze spatřit lodní můstek, promenádní palubu nebo bazén. Nechybí ani čtyři ikonické eliptické komíny, který bílo-černo-červený vzhled parníku náležitě dotváří.

I když je stavebnicový Titanic určen především na výstavku, LEGO nezapomnělo zahrnout ani drobné funkční prvky. Například tak můžete zvednout kotvu a nastavit napínací lano mezi jednotlivými stěžni nebo fyzicky roztočit turbíny a sledovat, jak se začnou pohybovat pístové motory. A pokud máte k dispozici tematické minifigurky, můžete použít i je.

Nová stavebnice bude tradičně dostupná na oficiálním e-shopu společnosti LEGO, a to od 1. listopadu. Cena je stanovena na 15 999 korun s tím, že už je spuštěn předprodej.