Pomáhat Ukrajině je možné i přes kryptoměny. Země měla tímto způsobem obdržet už 90 milionů korun
Ukrajina v posledních dnech potřebuje pomoc více než kdy dříve – a může být prakticky jakákoliv. Ať už jde o materiální podporu, finanční dary nebo… příspěvky v kryptoměnám. Právě digitální mince hrají v aktuální situaci, ve které se země pod vpádu ruských vojsk nachází, taktéž významnou roli, a proto nyní veřejně napsala adresy, na které mohou lidé kryptoměny posílat.
Na Twitteru zveřejnila, že přijímá bitcoin, tedy nejpopulárnější kryptoměnu současnosti s hodnotou okolo 39 tisíc dolarů, ethereum a tether. „Postavte se na stranu ukrajinského lidu,“ napsal oficiální twitterový profil Ukrajiny. Rázem se ale pod příspěvkem začaly rojit pochybnosti o tom, zda jsou zveřejněné adresy legitimní a pochází skutečně z řad tamní vlády.
Součástí ruské invaze jsou totiž i kybernetické útoky na ukrajinskou digitální infrastrukturu, tudíž obavy o tom, že se někdo nezákonně dostal na její oficiální Twitter a zveřejnil nepravé adresy, které by vedly jinam než na podporu země, byly vcelku oprávněné. Ostatně na to v jednu chvíli upozornil i tvůrce etherea Vitalik Buterin, jenž se k ruské invazi také ostře vyhranil.
Nakonec ale svou obavu z Twitteru smazal a později s odkazem na slova ukrajinského diplomata Olexandera Scherbu potvrdil, že má jít o pravé adresy. I tak nicméně upozornil všechny, kteří chtějí pomáhat prostřednictvím kryptoměn, ať pečlivě své kroky zvažují a jsou opatrní. Legitimitu adres poté potvrdila i ukrajinská ambasáda v České republice a další osoby.
Stand with the people of Ukraine. Now accepting cryptocurrency donations. Bitcoin, Ethereum and USDT.
BTC – 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P
ETH and USDT (ERC-20) – 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14
— Ukraine / Україна (@Ukraine) February 26, 2022
Kryptoměnové dary pak má Ukrajina využít k různým účelům – od vybavení ukrajinské armády přes zajištění zdravotnického materiálu až po nasazení bezpilotních letounů. Mimo jiné mají kryptoměny sloužit také pro vývoj nové aplikace pro rozpoznávání obličejů, jež má identifikovat, zda je někdo ruský žoldák nebo špión.
„Kryptoměny jsou obzvláště vhodné pro mezinárodní sbírky, protože nerespektují státní hranice a jsou odolné vůči cenzuře – neexistuje žádný centrální orgán, který by mohl zablokovat transakce, například v reakci na sankce,“ řekl pro server CNBC Tom Robinson ze společnosti Elliptic, která mimo jiné uvedla, kolik peněz se tímto způsobem už na podporu Ukrajiny vybralo.
Z průzkumu Ellipticu vyplývá, že nevládní organizace a dobrovolnické skupiny na Ukrajině od začátku invaze vybraly v digitálních měnách přes 4,1 milionu dolarů, tedy v přepočtu zhruba 90 milionů korun. Jeden dar byl dokonce ve výši tří milionů dolarů – a byl předán v pátek. Má to ovšem jeden háček, a sice ten, že Ukrajina nemůže dary v kryptoměnách přijímat přímo.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV prohlášení na vládních internetových stránkách se uvádí, že „národní legislativa neumožňuje Ministerstvu obrany Ukrajiny používat jiné platební systémy, typicky Webmoney, PayPal nebo bitcoin“. To znamená, že tyto příspěvky musí jít přes klasické fiat kanály. Alokovat kryptoměny coby prostředek pomoci Ukrajině ostatně udělali i čeští tvůrci kryptopeněženky Trezor, kteří se tímto způsobem rozhodli darovat 25 milionů korun.
Do humanitární pomoci Ukrajině se zapojuje celý svět a slyšet je také o Česku. Tuzemské firmy už na východ odeslaly více než 130 milionů korun (mimo jiné více než velké technologické firmy jako třeba Google) – zapojil se například Livesport (21 milionů korun), čeští investoři z Pale Fire Capital (22 milionů korun), Seznam.cz (23 milionů korun), Alza.cz (24 milionů korun) nebo zmínění tvůrci Trezoru a FTMO (25 milionů korun).
Vedle finančních podpor se rojí také volné ubytovací prostory, kde by mohli přebývat uprchlíci, přičemž proti ruské invaze se bojuje i prostřednictvím internetu. Například sdružení CZ.NIC zablokovalo osm českých dezinformačních webů včetně nechvalně proslulé stránky Aeronet.cz. Na globální rovině pak bojuje i hackerské hnutí Anonymous.