Praha 7 už není rozdělená vejpůl. Spojuje ji základ budoucí ulice pojmenované po Nicholasi Wintonovi

Spojení, na které se léta čekalo, už existuje. V budoucnu se promění v plnohodnotnou ulici, která povede přes nově vzniklou čtvrť Bubny.

Eliška NováEliška Nová

stezka-praha-7-8

Foto: Facebook Hany Třeštíkové

Nové spojení v Praze 7 je základem budoucí ulice Nicholase Wintona

0Zobrazit komentáře

Na konci devatenáctého století už se na východním svahu pražské Letné začaly stavět domy. Holešovice, respektive jejich základ, ale datují svůj původ dávno před tím. V současnosti to jsou dvě čtvrti, které se spojily pod hlavičkou městské části Praha 7 a až doteď mezi nimi neexistovalo přímé spojení, oddělují je totiž koleje. Nyní je tu ale nově asfaltka s podchodem – základ budoucí ulice.

Na spojení obou čtvrtí jejich obyvatelé čekají už víc než sto let. Asfaltka je čtyři metry široká, vede od křižovatky Bubenské a Veletržní ke křižovatce Argentinské a Dělnické. Je to vlastně malá stavba, v angličtině by se jí přesto říkalo game changer – něco, co zásadně promění své okolí. V případě Holešovic a Letné to znamená, že lidé nemusí nachodit kilometry, aby se dostaly z jedné čtvrti do druhé. Jak už popsal starosta městské části Jan Čižinský, po nové stezce to pěšky trvá tři minuty, na kole pouhou minutu.

„Místo nebylo průchozí od doby, kdy tu vznikly koleje a velká opravna železničních vozů. O zbudování průchodu přes Bubny jsme dlouho velmi stáli a v minulosti jsme opakovaně hledali řešení. Výrazně totiž zjednoduší a zlepší život lidí, kteří v městské části Praha 7 bydlí,“ říká pro CzechCrunch Čižinský. Opravna železničních vozů byla jednou ze dvou největších v Rakousku-Uhersku. Jedna byla v Praze, druhá ve Vídni.

Nová cesta – a také průchod pod kolejemi – tu nyní vznikla díky modernizaci železnice v rámci budoucí trasy na letiště. Obyvatelé pak navíc dostanou jednu železniční zastávku na Výstavišti.

Asfaltka, která nyní slouží jen pěším a cyklistům, by se každopádně měla časem ještě proměnit, a to v rámci nové zástavby. Ta by měla vzniknout na brownfieldu za chystanou Vltavskou filharmonií, kde se plánuje nová čtvrť Bubny. „Nejprve půjde o čtyřmetrovou cestu, časem to bude plnohodnotná ulice se stromořadím, chodníky a veřejnou dopravou,“ dodává starosta.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nová ulice má být pojmenována po Nicholasi Wintonovi, Britovi, který před vypuknutím druhé světové války zachránil stovky židovských dětí před koncentračním táborem, protože jim zajistil odjezd vlakem z Prahy do Spojeného království. Wintona současná stezka připomíná už nyní, respektive nově vzniklý průchod, který se navíc nachází před budoucím Památníkem ticha na bývalém nádraží Bubny. Odtud odjížděly transporty do koncentračních táborů.

V průchodu se nyní nachází mural, který Wintonovy zásluhy připomíná. Na svědomí ho má umělkyně Toy Box, která ho vypracovala pro Prahu 7. „Rozhodla se pracovat s optimistickými svítivými barvami evokujícími dobro, které Nicholas Winton vykonal v dobách temného zla. Zároveň chtěla, aby mural promlouval především k dětem a pomohl jim tak pochopit, kdo Nicholas Winton byl a co vykonal,“ říká místostarostka městské části Hana Třeštíková.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Masaryčka je na řadu let obsazená. Nově do ní přibude kavárna IF Café, Crystalex a podnik na střeše

Zatímco práce na střeše přes koleje Masarykova nádraží se teprve budují, na sousedící Masaryčce už se příliš měnit nebude.

Eliška NováEliška Nová

mas

Foto. masarycka.com

Administrativní budova Masaryčky od Penty

0Zobrazit komentáře

Je to rok, co se do Masaryčky nastěhovaly první firmy, obchody a restaurace. Teď společnost Penta ohlašuje poslední příchozí nájemníky. Na kolemjdoucí čeká hned několik novinek, zpřístupnit by se měla v nejbližší době také střecha architektonického počinu od Zahy Hadid.

V uplynulém roce už se tam nastěhovala partnerská prodejna společnosti Apple iStyle, v komplexu je pizzeria L’Osteria či cukrárna Ollies. Další provozy se ale teprve otevírat budou. V dolním patře se chystá nová restaurace Noel, kterou bude provozovat skupina Barock. Ta má na pražském Malém náměstí zastoupení v podobě restaurace Daniela’s.

Na Masaryčce se každopádně skupina hodlá zabydlet o něco víc. Právě Barock bude totiž stát i za provozem, který se bude nacházet na samotné střeše Masaryčky. Ta je přitom zatím veřejnosti uzavřená. Návštěva určitě stojí za to, je odsud výhled na celou Prahu. Termín ještě není znám, mělo by to každopádně být ještě na sklonku léta.

Mozaiku doplní také nová kavárna IF, o které CzechCrunch informoval už letos v březnu. Známá cukrářka Iveta Fabešová Werichovu vilu neopouští, přidává k ní další pobočku. IF zabere v Masaryčce dvě podlaží. V parteru budovy v její zadní části, to znamená blíž k Florenci, bude kavárna, kde se budou samozřejmě podávat i cukrářčiny známé Lemony. Nabídne asi padesátku míst k sezení. Ve druhém patře bude mít IF cukrářskou výrobu, ale také malou akademii.

Ještě do konce září by tu pak měl otevřít prodejnu novoborský výrobce skla Crystalex. Společnost je vlastníkem ochranné známky Bohemia Crystal a zaměřuje se na nápojové sklo. V Masaryčce bude mít velký showroom.

Suma sumárum tak ve zlaté budově sídlí kromě výše jmenovaných také papírenská společnost Bibelot, drony DJI, fitko IEM Spa, restaurace od LaGare Fuse, kavárna Loka Doubleshot, zmrzlinárna Puro Gelato a asijská restaurace Sakura’s.

Masaryčka je ale především kancelářská budova a i jako taková je už zabraná. A to na několik let. V poslední době se tu usídlily pojišťovací společnost Renomia, realitní poradenství Savills, poradenská a investiční společnost Toužimský Kapital a firma AF Power Group. K těm by měla ještě přibýt investiční společnost, kterou chystá majitel budovy, tedy skupina Penta. Parametry nového fondu chce společnost představit rovněž v nejbližší době. I přímo Masaryčka má pak přispívat k jeho budoucím výnosům.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Dnes to vypadá jako samozřejmost, ale obsadit obě kancelářské budovy Masaryčky do posledního metru takto rychle po dokončení stavby považuji za mimořádný úspěch, který se neděje každý den. Navíc s nájemními smlouvami, které svými hodnotami rekordně překročily doposud dosahovaná maxima nominálních nájmů na pražském trhu s komerčními nemovitostmi,“ říká k tomu manažer Penta Real Estate Miloš Kocián.

Sestava firem sídlících v budově tak čítá Advokátní kancelář Jan Evan, společnost Arta a BCQ, poradenství Egon Zehnder, Fio banku, společnosti Second Foundation, Veolia a Workday. Ze skupiny Penta je to Penta Investments, Penta Real Estate, Penta Fund a Privatbanka.

Zároveň pokračují práce na samotném Masarykově nádraží. Za prvé by přes jeho koleje mělo vzniknout přestřešení, které bude ústit u další budovy Penty, a to v Motelu One. Za druhé se na nádraží staví také dvě koleje, odkud by se měly svést ve třicátých letech cestující na pražské letiště. Koleje budou přitom v těsném sousedství zlaté budovy.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox