Praxe, která dává smysl. Bývalí spolužáci založili startup, který studentům zajistí stáž třeba v Kiwi.com či Unileveru

Peter BrejčákPeter Brejčák

xflowInsider

Foto: Xflow

Zakladatelé Xflow Dominik Růžička a Lukáš Apolenář

0Zobrazit komentáře

Dominik Růžička se s Lukášem Apolenářem seznámil během studia globální ekonomiky a podnikání na brněnské Newton College. Jako mnoho jiných studentů chtěli čas během studia využít i na získání praxe. Když však hledali vhodnou stáž, uvědomili si, že je tato oblast v Česku na nedostatečné úrovni. V mnoha firmách totiž zapojení stážistů nefunguje tak, jak by mělo.

Společně se tak mladí studenti rozhodli, dát mladým lidem příležitost na smysluplné propojení vzdělávání s praxí, zatímco firmám by zajistili stážisty, které jim budou opravdu ku prospěchu. Ve firmách totiž běžně dochází k velké fluktuaci studentů na pozicích stážistů, ať už kvůli nesprávnému výběru kandidáta nebo nedostatečnému plánovaní samotné stáže. To chtějí Růžička s Apolenářem změnit svým novým projektem Xflow.

Firmám umožňují prezentovat se na platformě, která je pak propojí s relevantními kandidáty z řad studentů. „Firmy, které se stážistickou kulturou zkušenosti nemají, mohou postupně využít i našich školení. Pomůžeme jim s nastolením prostředí pro stážisty a ukážeme jim, jak s touto pracovní silou efektivně pracovat,“ popisuje Lukáš Apolenář.

„Tuzemské firmy ještě pořád občas tápou v nastolování firemní kultury, která počítá také se stážisty. Ne všechny si však potenciál studentů uvědomují a umí ho plně využít. Právě s tím bude Xflow firmám také pomáhat,“ doplňuje druhý ze zakladatelů Dominik Růžička s tím, že studentům Xflow pomůže v kariérním rozhodování, s výběrem vhodné stáže a připraví je i na pohovor.

xflow-team-min

Foto: Xflow

Tým Xflow

Již teď se mezi několika desítkami firem, se kterými dvojice spolupracuje, najdou velká jména jako Unilever, Kiwi.com nebo Siemens. S dalšími stovkami probíhají jednání o spolupráci, do budoucna se tak na platformu možná připojí i Facebook či Red Bull. Projekt byl oficiálně spuštěn teprve před několika dny a společnosti aktuálně platformu plní daty o sobě i volných pozicích. Xflow mezitím jedná i o spolupráci se školami a pracuje na propagaci projektu.

Vedení profilu mají firmy zdarma, vznikající služba plánuje vydělávat na doplňkových placených službách, jako je správa profilu, tvorba videí či organizování workshopů pro firmy, které ještě se stážemi nemají zkušenosti. Xflow chce každopádně ukázat, že studenti jsou důležitou součástí trhu práce a do firem mohou přinést novou energii.

Zajímavá jména se u Xflow najdou nejenom mezi klienty, ale i mezi jeho investory. Projekt již dříve několika miliony korun podpořil Tomáš Jízdný v rámci své investiční platformy Rozjízdný.cz, kterou rozběhl s cílem efektivně investovat peníze z prodeje svého podílu ve firmě JK Education. Jízdný se v Xflow podílí především na vývoji platformy, operativě a komunikaci projektu.

„Praxe je důležitou součástí vzdělávání pro budoucí kariéru, proto projekt Xflow skvěle zapadá do toho, co děláme. Pokud chceme měnit české školství, musíme počítat také s firmami a propojit je se studenty už během studia,“ vysvětluje Jízdný, který přes platformu Rozjízdný.cz letos spustil projekt Education.cz a koupil pražskou střední školu.

tomas-jizdny

Foto: Rozjízdný.cz

Tomáš Jízdný

Jízdný však není jediným investorem, do projektu nyní vstupují také Tomáš Hülle, zakladatel European Centre for Career Education, a Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky. S jejich podporou chce Xflow především dokončit spuštění platformy a začít naplno propojovat firmy, studenty a školní instituce.

„Požadavky na nastupující generaci jsou někdy až nadlidské. Studenti ale současně často mění zaměstnání právě proto, že se chtějí neustále posouvat dále a učit se nové věci, aby se tomu vyrovnali. Většina firem se v tomto prostředí neumí pohybovat. Má filozofie byla vždy jen neradit, ale problémy rovnou řešit. Právě proto jsem ohromně pyšný, že se mohu osobně pustit do Xflow a připravit české firmy na podnikání v 21. století,“ uvedl Tomáš Hülle.

ondrej-vlcek-avast

Přečtěte si takéČVUT a Avast v Praze otevírají laboratoř umělé inteligence. Český antivirový gigant ji podpoří 23 miliony korunČVUT a Avast v Praze otevírají laboratoř umělé inteligence. Český antivirový gigant ji podpoří 23 miliony korun

O větší povědomí v oblasti stážistické kultury se dlouhodobě snaží i druhá nová investorka, Soňa Jonášová: „Když jsem před sedmi lety se spolužáky na Mendelově univerzitě organizovala první veletrh pro studenty a spouštěli jsme i online portál, byla jsem přesvědčená, že do pěti let bude pro firmy normální navazovat spolupráci se školami a studenti tak budou trávit praxi skutečně na praxi svých snů a nebudou jen falšovat razítka. Po devíti letech je propast mezi školami a praxí bohužel stále obrovská. Díky Xflow získáváme společný nástroj, jak propojovat studenty s firmami, a navíc budovat stážistickou kulturu plošně.“

sona-jonasova

Foto: SJ

Soňa Jonášová

Diskuze (0)

Novinka

Anonym