Pražská burza láká menší firmy. S akciemi se bude obchodovat celý den a přibude i zvláštní index

Trh Start za pět let existence přivítal na burze celkem 14 firem, které od investorů vybraly na dvě miliardy korun. Chystá další změny.

Luboš KrečLuboš Kreč

martin-petr-kasa3

Foto: Pilulka

Martin a Petr Kasovi, spoluzakladatelé a spolumajitelé Pilulky

0Zobrazit komentáře

Pražský burzovní trh Start, který je určený menším a středním firmám či startupům, dozná během letošního roku poměrně výrazné změny – s akciemi na něm půjde obchodovat stejně jako s cennými papíry na „velké“ burze. Tedy nejen dopoledne, ale i odpoledne. Za pět let, co Start existuje, s jeho pomocí společnosti od investorů vybraly dvě miliardy korun.

Kdo chtěl dosud s akciemi ze Startu obchodovat, musel to stihnout ve všední den mezi 9.00 a 12.30, naproti na zbylých trzích pražské burzy Standard, Free nebo Prime, kde se obchoduje s tituly jako ČEZ, Komerční banka, Kofola nebo Česká zbrojovka, je „otevřeno“ od 8.50 do 16.25.

„Cílem zavedení režimu kontinuálního obchodování je zejména posílení transparentnosti. Pro investory bude tento způsob obchodování přehlednější. Sekundárním efektem může být i vyšší likvidita, byť ta není tím hlavním motivem této úpravy,“ řekl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Ta je většinově vlastněna vídeňskou burzou.

Změny nastanou k 1. září 2023. Přiblížením Startu k větším trhům je i to, že burza začala publikovat finanční výkazy společností, s jejichž akciemi se na něm obchoduje. „Jedná se o rozvahu, výkaz zisků a ztrát a vybrané finanční ukazatele. Data je možno stáhnout ve formátu XLSX a využít je tak případně pro další zpracování,“ upřesnil mluvčí burzy Jiří Kovařík.

Trh Start funguje už pět let, za tu dobu se na něm představilo celkem čtrnáct společností, které od investorů vybraly na dvě miliardy korun. Největší emisí byl slovenský strojírenský podnik Gevorkyan, který od investorů získal 727 milionů korun. Dalším známým – a ve své době velmi úspěšným IPO – byla online lékárna Pilulka.cz.

Tím, že Start je zaměřený na menší firmy, se mu nevyhnulo ani pár problematických vstupů. Naposledy na sebe v ne moc dobrém světle upozornila liberecká IT společnost Hardwario, pod očekáváním skončila také burzovní premiéra sítě pizzerií Coloseum. Start také trpí tím, že objem obchodů, které na něm probíhají, je relativně malý a s akciemi některých titulů se obchoduje jen velmi sporadicky.

Přesto je mezi firmami o něj celkem velký zájem – letos na něj vstoupí moravský výrobce městského mobiliáře Mmcité a Petr Koblic už naznačil, že podnik vedený Davidem Karáskem by neměl být jediným, který na Startu upíše své akcie.

Burza také plánuje, že po vzoru jiných trhů bude i u Startu počítat speciální index, který bude agregovaně vyjadřovat, jak se titulům na něm dařilo. Index se bude počítat jednou denně ze závěrečných cen, k dispozici by měl být v závěru letošního roku. Nejznámějšími světovými indexy jsou Dow Jones Industrial Index, S&P 500 nebo Nasdaq 100.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym