Pražská burza šlape do inovací. Cenné papíry zaknihuje technologie DLT, na které stojí bitcoin

Centrální depozitář cenných papírů je prvním, kdo získal evropské povolení nasadit technologii distribuovaných záznamů, zkráceně DLT.

ondrej-dusilek-pse-cdcp

Foto: CDCP

Ondřej Dusílek, generální ředitel Centrálního depozitáře cenných papírů

Na první pohled téměř neviditelná inovace změní způsob vypořádávání obchodů, zvýší bezpečnost a otevře na kapitálových trzích nové možnosti, například jednodušší vydávání zaměstnaneckých akcií nebo využití crowdfundingových platforem při akciových i dluhopisových emisích. Pražská burza a její dceřiná společnost Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) jako první instituce zavádí v pilotním režimu novinku, kterou nedávno umožnilo nové evropské nařízení o DLT.

Technologie distribuovaných záznamů (Distributed ledger technology, zkráceně DLT) je řešením pro správu záznamů v databázích, které se prosadilo v řadě blockchainových aplikací včetně nejpopulárnější kryptoměny bitcoin. Nová DLT evidence centrálního depozitáře, vybudovaného na platformě Corda od společnosti R3, se stará o správnost ukládaných dat s využitím sdílených registrů. Zjednodušeně lze říci, že záznamy jsou do databáze zapsány po odsouhlasení uživateli sítě (nodů) a takzvaného notářského nodu.

„Jsme první instituce na světě, které se podařilo získat evropské povolení k provozu DLT pro evidenci cenných papírů. Emitentům cenných papírů nabízíme novinku v pilotním režimu, kdy mohou nové emise registrovat v evidenci založené na DLT,“ říká Ondřej Dusílek, který stojí v čele centrálního depozitáře.

Novinka je plně v souladu s českým právem a splňuje všechny náležitosti pro zaknihování cenných papírů čistě elektronickou cestou. Otevírání nových účtů doteď bylo možné pouze přes některého z účastníků centrálního depozitáře a proces otevření účtu tak závisel na individuálních podmínkách jednotlivých účastníků. V DLT evidenci je proces velmi rychlý a stačí k němu bankovní identita.

Přečtěte si takéPražská burza zavřela první den v roce na nejvyšší úrovni od roku 2008Pražská burza zavřela první den v roce na nejvyšší úrovni od roku 2008

Elektronické vedení účtu cenných papírů, připsání akcií, dluhopisů nebo investičních fondů na tento účet v rámci primárního úpisu, navýšení emise nebo převod z jiného účtu – to je jen ukázka operací, které DLT zvládá odbavit. Převod bez peněžního vypořádání je proveden okamžitě po spárování instrukcí od prodávajícího a kupujícího, při prodeji za finanční obnos až ve chvíli, kdy jsou peněžní prostředky od kupujícího převedeny na clearingový účet CDCP. Transakce jsou odbavovány nepřetržitě, tedy bez ohledu na otevírací časy burz.

„Nové evropské nařízení nám umožnilo implementovat DLT na smysluplném projektu. Tato platforma bude mít přidanou hodnotu například pro společnosti nabízející zaměstnanecké akciové programy (ESOP) a otevírá obrovské příležitosti pro fintech firmy, jako jsou například crowdfundingové platformy, které se mohou připojit přímo do DLT z pozice nodu a nabídnout svým klientům dodatečný servis v oblasti cenných papírů. Taktéž se mohou připojit investiční společnosti, které nemají licenci pro vedení samostatné evidence a mohou pro vedení fondů na majetkových účtech využít právě DLT evidenci,“ doplňuje Dusílek.

Uživatel, který si s pomocí BankID vytvoří DLT účet majitele pod nodem CDCP, je automaticky považován za vlastníka cenných papírů připsaných na tomto účtu – může tedy vykonávat akcionářská či jiná práva spojená s jejich vlastnictvím. O jakýchkoliv změnách je potom informován skrze notifikace na mobilním telefonu.

DLT nerovná se blockchain

DLT je zastřešujícím názvem technologie pro správu záznamů v databázi. Pro svůj provoz ji používají mnohé kryptoměny vystavěné na blockchainu, tedy procesu, kdy dochází k zápisu záznamů přidáváním ucelených bloků (lineárně rostoucí databáze) bez možnosti přepisu bloků přidaných dříve.

Oba termíny byly často zaměňovány, nicméně DLT lze provozovat v mnoha jiných nastaveních – například v uzavřené podobě pouze pro vymezený okruh uživatelů nebo v režimu, kdy lze po odsouhlasení většinou uzlů sítě editovat existující informace.

„Od inovace si slibujeme zjednodušení celého procesu zaknihování jak pro emitenty, tak pro majitele cenných papírů při zachování transparentnosti a bezpečnosti současné centrální evidence CDCP. Oproti listinným cenným papírům pak zaknihování v DLT evidenci otevírá možnosti službám s plně digitalizovaným přístupem bez jakýchkoliv starostí a právních nejistot,“ dodává Dusílek.

Do budoucna pak CDCP zvažuje celou řadu směrů, kam by se nová technologie mohla ubírat. Jednou možností je otevření služeb DLT evidence i pro emitenty z jiných zemí Evropské unie, čímž by se Praha stala evropským centrem pro tento typ služby. Dalším uvažovaným směrem je využití zkušeností s vývojem DLT a vytvoření registru a vypořádacího systému i pro další digitální aktiva, která nepatří mezi cenné papíry. Podle Dusílka vše závisí na poptávce ze strany trhu: „Pokud bude o tento způsob tokenizace zájem, jsme připraveni ho vytvořit.“

Účet si může u CDCP otevřít každý jednoduše pomocí BankID a přistupovat k němu přes internetovou nebo mobilní aplikaci. Platforma bude otevřena i pro společnosti z finančního trhu, které se mohou stát jedním z nodů DLT evidence, což jim umožní otevírat klientům DLT účty a zadávat převody přímo ve svých systémech a klientských aplikacích.

CC Native

Partnerem článku je CDCP

Z Vimperku na Havaj a dál. Cyklo aplikace Rouvy koupila australskou konkurenci a jezdí se s ní Ironman

Společnost Rouvy zprostředkovává cyklistům realistické videoprojížďky na trenažérech. Teď se po Vueltě stala oficiálním partnerem i série Ironman.

Luboš KrečLuboš Kreč

samkovi

Foto: Rouvy

Petr (vlevo) a Jiří Samkovi

0Zobrazit komentáře

Sice se o nich tolik nemluví, ale bratři Petr a Jiří Samkovi, kteří stáli u vzniku cyklistické aplikace Rouvy, jsou příkladem globálního technologického úspěchu z Česka. Konkrétně z Vimperku, kde jejich startup začínal v areálu bývalých kasáren. Dnes s nimi šlapou stovky tisíc lidí po celém světě, obrat počítají ve stovkách milionů korun a jsou či byli oficiálním partnerem věhlasných závodů Tour de Suisse a Vuelta a nově i Ironman.

Ironman a jeho poloviční varianta Ironman 70.3 patří k nejtěžším sportovním závodům světa. A také nejprestižnějším – kromě domovské Havaje se triatlonová série rozšířila na většinu kontinentů a pravidelně se jejích zastávek účastní tisíce profesionálních i amatérských závodníků. Ti musí v případě plnohodnotného Ironmana uplavat 3,9 kilometru, uběhnout 42,2 kilometru a na kole ujet 180,2 kilometru.

Ti, kdo budou nyní na Ironmana trénovat, budou mít díky pětiletému kontraktu s Rouvy k dispozici oficiální tratě ve virtuální podobě. A vlastně nejen oni. „Každý si může v prostředí domova opakovaně vyzkoušet cyklistickou část závodu, ověřit správně zvolené tempo a budovat rutinu, která je potřebná k úspěšnému dokončení tak těžkého závodu,“ říká Petr Samek, který český startup vede.

Série závodů Ironman se každoročně účastní statisíce lidí z celého světa a část z nich jsou nováčci. Právě ti jsou lukrativní cílová skupina pro Rouvy. Už teď si na domácích trenažérech mohou projet trasy Ironman 70.3 v Mont Tremblantu, Zell Am See či Jönköpingu. Další budou přibývat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cílem Rouvy je s pomocí Ironamana posílit především na zámořských trzích, kde je triatlonová komunita mimořádně silná a kde působí i hlavní konkurenti. Jednoho z nich, australskou platformu FulGaz s 20 tisíci platícími zákazníky, nyní česká firma koupila. „Patří k našim menším konkurentům. Jsou silní v USA a Austrálii,“ vysvětluje Samek strategii akvizice.

Rouvy sice oficiální čísla o tom, kolik má uživatelů, nezveřejňuje, nicméně podle odhadu CzechCrunche by se po spojení s FulGazem mohl počet předplatitelů přiblížit 200 tisícům. Měsíční předplatné vyjde na 333 korun. Těch, kteří si Rouvy aspoň někdy vyzkoušeli a jsou registrovaní v databázích společnosti, je pak hodně přes dva miliony globálně.

nahled

Foto: Rouvy

Náhled obrazovky při závodu Ironman 70.3 v Zell am See

Už během jara získají předplatitelé k dispozici i dlouho očekávaný nástroj s názvem Rouvy Route Creator, který nyní běží v beta testovací podobě. V podstatě jde o to, že si lidé nasadí na helmu či na příď auta GoPro kameru s GPS a nasnímají si svou oblíbenou trať. Speciální software ji pak zpracuje a budou ji jezdit na domácím trenažéru včetně stoupání či klesání.

Ostatně přesně takhle Rouvy v úplných začátcích vzniklo: Petr a Jiří Samkovi jsou vášniví cyklisté a přes zimu je štvalo, že musí šlapat na trenažéru ve sklepě a koukat do zdi, případně na film. Proto si začali natáčet své oblíbené cesty a pak je převáděli po úpravách do vlastního cyklistického softwaru. A v roce 2017 se z toho začala ve Vimperku rodit firma.

„Dlouhodobě se nám daří meziročně růst o více než 40 procent a za rok 2024 jsme ještě úspěšnější. Naši uživatelé, cyklisté, jsou velmi spokojení a to nám samozřejmě významně pomáhá i v organickém růstu,“ dodává Petr Samek. On i jeho bratr už v Rouvy, respektive mateřské společnosti VirtualTraining, ale nedrží kontrolní podíl, majoritu prodali v roce 2021 investiční skupině Pale Fire Capital v čele s Janem Bartou a Dušanem Šenkyplem.

Právě s jejich pomocí začalo Rouvy agresivněji cílit na zahraniční expanzi, a to včetně nynější akvizice australského FulGazu. Hodnotu obchodu nechtěla žádná ze stran přiblížit, Petr Samek nicméně prozradil aspoň loňské ekonomické výkony své firmy – tržby překonaly 400 milionů korun, předloni to bylo „jen“ 266 milionů, zároveň se už překlopila do zisku.